Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Jirkovská synagoga je na prodej. Zájem o ni má město Jirkov i tepličtí Židé

5. 6. 2016, -jg- |  Z domova

JIRKOV – Bývalá židovská modlitebna v Jirkově na severozápadě Čech je od začátku května na prodej. Budovu s přilehlými pozemky o rozloze přes tisíc metrů čtverečních nabízí soukromý majitel, který ji před dvaceti lety získal v dražbě, nyní za 2,2 milionu korun. Synagogu, která přestála druhou světovou válku a po ní sloužila jako sklad či sběrna železných surovin, se nyní jirkovští pokoušejí zachránit. „Tato historická budova si jistě zaslouží lepší péči. Rádi bychom ji od majitele koupili a objekt i okolí zvelebili,“ sdělil pro Idnes Radek Štejnar, starosta města Jirkov. Podle něj by se v synagoze mohly konat koncerty a výstavy, na okolním pozemku by mohl vzniknout parčík. O památku by však měla zájem i Židovská obec Teplice, která spravuje i Chomutovsko. Podle jejího předsedy Oldřicha Látala se zástupci obce byli před časem na synagogu podívat, nebyla však na prodej. Nyní se o jejím prodeji dozvěděli až z médií. Zájem teplických Židů o synagogu však trvá. „Rád bych se spojil s někým z radnice v Jirkově spojil,“ řekl Chomutovskému deníku Látal.

Jirkovská židovská obec byla poměrně starobylá. Její počátky sahají až do poloviny 16. století, vždy se však jednalo jen o velmi nepočetnou komunitu několika rodin. Největšího rozmachu dosáhlo židovské společenství v Jirkově kolem roku 1900, kde zde žilo konkrétně 76 židovských osob. V té době však už židovská obec v Jirkově jako samostatná jednotka zanikla, od roku 1893 totiž přešla pod správu židovské obce v Chomutově.

Jirkovská synagoga stojí na okraji města v ulici 5. května, kde byla vybudována mezi lety 1846 až 1847. Tato klasicistní stavba nahradila původní modlitebnu, která se v Jirkově nacházela od poloviny 17. století. Svým náboženským účelům sloužila synagoga v Jirkově až do 30. let 20. století.