Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Jak čelí narůstajícímu antisemitismu napravo i levo diasporní Židé? Světový židovský kongres zasedal v Praze

6. 6. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Zasedání výkonné rady Světového židovského kongresu (WJC) se konalo letos 4. a 5. června v Praze. Zástupci světových židovských komunit na něm diskutovali, jak čelit domácím výzvám. Jedním z hlavních témat jednání byl podle zdrojů s nimi obeznámených nebývalý nárůst antisemitismu na celém světě. Podle mnoha řečníků byla na mnoha místech již překročena ona pomyslná červená linie a proti tomu je třeba se rázně postavit. To mohou udělat právě tyto instituce a židovské komunity v jednotlivých zemích. Musí však být jednotné. V tomto smyslu i padlo, že i nadále platí doporučení nespolupracovat s extrémně pravicovými stranami, a to i přesto, že se snaží o dobré vztahy s Izraelem a odsuzují antisemitismus, který je naopak v současné době manifestován především stranami levicovými. „Je jen málo zemí, které by měly delší historii podpory židovskému lidu a státu Izrael, než je Česká republika, což činí toto setkání v této lokalitě o to důležitější,“ řekl ve své zprávě výkonné radě Světového židovského kongresu jeho prezident Ronald Lauder. Sám ze zdravotních důvodů tentokrát do Prahy přijet nemohl.

Český ministr v demisi Andrej Babiš ve svém proslovu během zahajovacího shromáždění členům exekutivy WJC sdělil, že je „velmi hrdý na to, že jsou české židovské obce opět dostatečně silné a vitální, aby byly schopny zorganizovat tak důležitý globální počin“. „Praha byla vždy nejen městem Čechů a Němců, ale také Židů, kteří zde žili po staletí,“ uvedl český premiér.

„To, že se zde v průběhu pouhých několika dnů setkali zástupci takto významných mezinárodních židovských institucí svědčí o tom, že vysoce oceňují roli české diplomacie ve vztahu k Izraeli, ale také celkovou atmosféru v zemi, která dlouhodobě vykazuje nejnižší míru antisemitismu v Evropě. Přítomnost nejvyšších českých představitelů na těchto setkáních pak dokládá i to, že Česká republika i nadále bude pokračovat v této politice, jak ostatně zaznělo z úst jak premiéra Babiše na setkání Světového židovského kongresu, tak prezidenta Zemana na setkání AIPAC na Pražském hradě,“ řekl tajemník Federace židovských obcí ČR Tomáš Kraus.

Během přímočaré diskuze na téma vzrůstajícího antisemitismu na krajní levici i pravici hovořili o svých vlastních zkušenostech s bojem proti antisemitismu napříč politickým spektrem lídři židovských komunit z Itálie, Velké Británie, Rakouska, Maďarska, Polska i dalších zemí. „Stáváme se svědky globálního procesu radikalizace na obou stranách politického spektra a nárůstu tří extrémních ideologií. Krajní pravice, krajní levice a radikálního islámu. Obecně se má za to, že tyto tři hnutí mají zcela opačné názory. To je do jisté míry pravda. Radikály však často spojují společné cíle, anebo se spojují proti určitým politickým cílům. Naneštěstí není žádným překvapením, že společným pojítkem radikálů je také jejich nenávist vůči Židům,“ uvedl Moshe Kantor, předseda Evropského židovského kongresu.

„Antisemitismus je jedinečný svou trvanlivostí i adaptabilitou,“ uvedl komisař WJC pro antisemitismus Julius Meinl. „Zatímco většina rasismu je založena na degradaci oběti a znázorňuje ji jako méně inteligentní, méně schopnou a méně lidskou, antisemitismus jednoznačně Židy zobrazuje jako nadřazené, mocné, kontrolující a tahající za nitky globálního kapitalismu nebo komunismu – to vždy záleží na politickém přesvědčení toho, kdo je zaujatý. A zde je antisemitismus přesně stějně takový, jako všechny ostatní formy rasismu – zcela iracionální,“ dodal Meinl.

Na sjezdu se neřešila jen evropská témata. Izraelská rada pro zahraniční vztahy, která patří pod WJC, vedla panelovou diskuzi na téma íránské jaderné dohody, posledního vývoje konfliktu v Sýrii a celkově na Blízkém východě.