Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelský velvyslanec poděkoval obyvatelce Žďáru nad Sázavou za záchranu židovské holčičky v době šoa

25. 7. 2017, -jg- |  Z domova

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Česká republika bude mít patrně další Spravedlivou mezi národy. Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron navštívil v pondělí 24. července Jaroslavu Doležalovou, čtyřiadevadesátiletou obyvatelku Žďáru nad Sázavou, která roku 1944 na sklonku války coby devatenáctiletá dívka ukrývala Jarmilu Wilhelmovou, pětiletou holčičku ze smíšeného židovského manželství. Sehnala pro ni falešnou policejní přihlášku a kvůli strachu z vyzrazení s ní chodila ven jen zřídka, vždy večer po setmění. O činu paní Doležalové se začalo mluvit až nedávno. Kvůli procesu s Rudolfem Slánským, který byl židovského původu, a obecně atmosféře v československé společnosti v 50. letech, o svém tajemství neřekla ani svým třem synům. Ti se to dozvěděli až později v dospělosti. „Nechtěla jsem, aby moje děti měly problém se spolužáky,“ vysvětlila Jaroslava Doležalová. Zachráněná dívka se na konci války šťastně setkala se svými rodiči a posléze žila v Německu, kde před dvěma lety zemřela.

Se svou zachránkyní se Jarmila po válce nikdy nesetkala, zůstaly jen vzpomínky a několik fotografií v albu. V září však přijede na návštěvu do Žďáru Astrid, dcera zachráněné ženy, která dnes žije v německém Mnichově.

Jaroslava Doležalová obdržela za svou statečnost letos v květnu Cenu města Žďár nad Sázavou. Ve hře je rovněž ocenění izraelským památníkem holocaustu Jad vašem – Spravedlivý mezi národy. „Ukrytím dívky jste riskovala svůj život, přestože jste věděla, že je to nebezpečné,“ řekl při návštěvě paní Doležalové velvyslanec Meron. „Poděkoval jsem Jaroslavě za její statečnost a lidskost. Doufejme, že se brzy stane uznanou kandidátkou na ocenění Spravedlivý mezi národy,“ dodal ještě na svém facebookovém profilu.