Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Hrdinové po roce 1948: K 20. výročí vstupu ČR do NATO uvede jeruzalémské kino film o československých odbojářích

20. 2. 2019, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA / JERUZALÉM – Spolek židovských odbojářů a vojáků (SŽOV) uvedl v roce 2016 dokumentární film „Bojovníci od Sokolova – deníček spojařky“. Pojednával o československé jednotce na Východní frontě a u kritiků ČSFD se dočkal hezkého ohodnocení 77 %, což je na dokument úspěch. Proto se tvůrčí kolektiv SŽOV včetně režiséra Olivera Maliny Morgensterna na základě diváckých ohlasů odhodlal a natočil chybějící dokumentární film o českých, slovenských, zakarpatských, volyňských, židovských a mnohých dalších dobrovolných bojovnících na Západní a Východní frontě druhé světové války, s podtitulem, jak dopadli tito bojovníci a hrdinové po roce 1948. Snímek s názvem „Bojovníci ze Západní a Východní fronty – deníček RAF“ bude k příležitosti 20. výročí vstupu České republiky do NATO v březnu uveden v Jeruzalémě.

„Zachytili jsme poslední žijící veterány z dobrovolných vojáků, důstojníků, žen bojujících na Západní frontě v bitvě o Británii na Středním východě u Tobrúku. Taktéž unikátní záběry z kasáren našich vojáků na Východní frontě v Buzuluku a vylodění v den D v Normandii. Jsou to příběhy lidí, kteří se po roce 1939 nepoddali černému uchvatiteli hitlerovskému Německu. Šli do neznáma, neznámo kam, bojovat za vlast,“ uvedl režisér Morgenstern.

Zatímco izraelská premiéra bude dne 13. března v Českém domě v Jeruzalémě neveřejná a jen na pozvánky Velvyslanectví ČR v Izraeli, jeruzalémské kino Cinematheque , kde se Český dům nachází, jej uvede pro veřejnost o den později, ve čtvrtek 14. března. Ve filmu budou své příběhy z Východní fronty vyprávět voj. Paul Rausnitz, plk. Ivan Solovka, genmaj. Richard Tesařík a plk. Pravomil Raichl; z fronty Západní diváci uslyší vyprávění z úst genmjr. Emila Bočka , brig.gen. Pavla Vranského a svob. Viktora Wellemína. Nebudou chybět ani dvě Wintonovy děti, podplk. Jiří Kafka a maj. Margita Rytířová-Schneiderová.

Ze Západní fronty odešlo podle Morgensterna z Československa do Izraele po roce 1948 poměrně hodně bojovníků z řad židovského odboje za druhé světové války. A právě s těmito dosud žijícími pamětníky by se režisér filmu, který bude na jeruzalémské projekci přítomen, rád osobně sešel a případně s nimi natočil rozhovory. Zájemci se mohou ozvat na adresu redakce.