Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Hradeckou synagogu čeká rekonstrukce. Změní se v multifunkční prostor

17. 5. 2017, -rjw- |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – O víkendu se na delší dobu uzavřou návštěvníkům prostory synagogy v Hradci Králové. Objekt čeká rekonstrukce a jeho přeměna bude znamenat multifunkční využití. Původnímu účelu se synagoga v příštích desetiletích nejspíš nevrátí, na Hradecku není dost Židů. V sobotu 20. května odpoledne se objektu bývalé synagogy koná „Demoliční párty“. Facebooková stránka akce slibuje prohlídku a ukázku historických fotografií. „Samozřejmostí je bar, DJ Petr Eco a program pro děti,“ píší organizátoři. Secesní synagoga, vystavěná v letech 1904 až 1905, sloužila náboženským účelům ještě krátce po válce. Od roku 1960 v ní sídlila Státní vědecká knihovna. Židovské obci v Praze, která objekt dlouhodobě pronajímá, byla navrácena až roku 2007.

V minulých letech v synagoze fungovaly různé projekty, včetně autodráhy a kočičí kavárny. Nyní by se měla změnit v multifunkční prostor s kavárnou, konferenčním sálem a kancelářemi. To znamená, že synagoga nebude ani v dalších letech chátrat, ačkoliv ne všichni ovšem považují řešení za optimální.

Řešení nikoliv optimální

Kunsthistorik Ladislav Zikmund-Lender, který se historií synagogy dlouhodobě zabývá, považuje řešení za nešťastné: „Součástí tohoto záměru je zachování necitlivého přepatrování a přepříčkování velké modlitebny tak, jak byla upravena v 70. letech pro účely Státní vědecké knihovny,“ vysvětluje. Uvítal by navrácení synagogy do původního stavu, a nalezení takového využití, které by umožnilo například trvalou expozici o dějinách zaniklé židovské obce. „Takto se zabetonuje neutěšený stav synagogy s velmi diskutabilním až nedůstojným využitím na několik dalších desetiletí.“