Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Happening „3792 svíček“ za oběti největší masové vraždy československých občanů

8. 3. 2019, -tz- |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – V pátek 8. března si připomínáme 75 let od největší masové vraždy československých občanů v novodobé historii, k níž došlo v noci z 8. na 9. března roku 1944. V tu noc byly v plynových komorách v koncentračním táboře v Osvětimi – Březince vyvražděny celé rodiny s dětmi z tzv. rodinného tábora, které sem před šesti měsíci dorazily z Terezína. Počet obětí byl 3792. K připomenutí si této tragické události královéhradecké Centrum Sion tradičně již mnoho let pořádá happening s názvem 3792 svíček. Vzhledem k tomu, že tzv. rodinný tábor začal být deportován přesně v den narozenin prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, naše vzpomínka se tradičně koná u jeho pomníku na Masarykově náměstí v Hradci Králové.

V pátek dopoledne kolem 11. hod. tento happening zahájili studenti a učitelé střední školy Sion High School, kteří vyrazili na královéhradecké Masarykovo náměstí a symbolicky zde zapálili svíčky za 3792 československých obětí z tzv. rodinného tábora. V budově školy se k nim na dálku připojí také žáci 2. stupně ZŠ Sion J. A. Komenského.

“Každý, kdo se chce k této připomínce také připojit, může od 8. do 10. března na Masarykově náměstí u sochy T. G. Masaryka v Hradci Králové zapálit svíčku za oběti rodinného tábora i další oběti holocaustu, antisemitismu a terorismu,” uvedl Denis Doksanský, ředitel Centra Sion.