Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Golany jsou okupované území, řekl svému libanonskému protějšku český ministr zahraničí Petříček

27. 3. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ačkoliv na začátku tohoto týdne podepsal americký prezident dekret, jímž USA jednostranně uznávají svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, vypadá to, že zůstanou v této věci osamoceny. Tomáš Petříček (ČSSD), ministr zahraničí České republiky, často označované za jednoho z „největších přátel Izraele“, označil na středeční schůzce se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem Golany za okupované území, v souladu se zahraniční politikou Evropské unie i příslušnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Básil na schůzce, která se odehrála 27. března v Černínském paláci, také vyzval Česko, aby se nepřipojovalo k USA a pár dalším státům, které se rozhodly přesunout své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma – o tom dlouhodobě hovoří český prezident Miloš Zeman, který v Jeruzalémě v listopadu otevřel dle svých slov „předvoj“ ambasádě, Český dům. „Jsme přesvědčeni, že Jeruzalém je město pro všechny, a ne jen pro jednu náboženskou skupinu,“ řekl přitom libanonský ministr.

Jednostranné uznání Golanských výšin za izraelské odmítly některé státy: Rusko, Turecko, samozřejmě Sýrie i některé státy EU, jako Francie a Německo. Sýrie dokonce požádala o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu zas v úterý kritizoval „některé arabské národy“, že se proti Trumpově uznání Golan za izraelské neozvaly. „Neříkám všechny arabské státy. Nemyslím tím Jordánsko a Katar. Myslím tím země, které se sklání před USA a nepozvednou svůj hlas proti izraelské okupaci Jeruzaléma,“ řekl.

„Česká republika se plně hlásí k příslušným rezolucím Rady bezpečnosti v otázce Golan, stejně tak podporujeme společnou evropskou pozici, která toto území považuje za okupované území. V tomto směru česká zahraniční politika kontinuálně posuzuje celou záležitost. Rozhodně nechceme porušovat mezinárodní právo a mezinárodní rezoluce,” řekl podle serveru Aktuálně.cz Petříček po jednání s Básilem. O jednotné prohlášení za 28 států Evropské unie se ve středu postarala šéfka evropské diplomacie Federika Mogheriniová: „Pozice EU se nezměnila. EU neuznává izraelskou suverenitu na okupovaných Golanských výšinách.”

Tématy jednání byly posílení obchodní spolupráce, syrská uprchlická krize a další pokračování projektu MEDEVAC, v němž Česká republika podpořila univerzitní nemocnici Rafíka Harírího. Libanon je klíčový pro stabilitu celého regionu. Proto Česká republika poskytuje Libanonu humanitární pomoc a posiluje rozvojovou spolupráci – od roku 2017 přispěla ČR více než 40 miliony korun. „Česká pomoc se zaměřuje především na syrské uprchlíky, kterých je v Libanonu přes jeden milion. Letos máme v plánu financování projektů za více než 15 milionů zejména v oblasti zdravotnictví a vzdělávání,“ řekl šéf české diplomacie Petříček.