Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Film o Petru Ginzovi vstoupí do české distribuce

25. 4. 2012, redakce, -tz- |  Z domova

Unikátní dokument o nadaném židovském chlapci zavražděném v Osvětimi, který již byl uveden na premiéře v pražské Lucerně, nakoupila do distribuce společnost Pinot Film. Snímek vznikl v USA a kombinuje prvky klasického dokumentu a animovaného filmu, ve kterém ožívají kresby Petra Ginze i některé z jeho příběhů. Film mapuje příběh Petra Ginze, chlapce česko-židovského původu, který musel ve čtrnácti letech odejít do terezínského ghetta, kde se spolupodílel na kulturním životě a šéfoval místní podzemní časopis Vedem. V šestnácti letech byl však deportován do Osvětimi, kde zemřel v plynové komoře. Jeho příběh obletěl celý svět v roce 2003, když při návratu na zem shořel raketoplán Columbia a s ním celá jeho posádka a jedna z Petrových kreseb. Tragická událost se odehrála 1. února, tedy v den narozenin Petra Ginze, a vedla k objevení Petrových deníků na půdě jednoho z pražských domů.

V nejbližších týdnech se film vydá na pouť českými a slovenskými kiny, kam jej vyšle distribuční společnost Pinot Film. „Od jiných dokumentů s podobnou tematikou se Poslední let Petra Ginze odlišuje zapojením animovaného příběhu. Tvůrci pro něj použili Petrovy texty, jeho ilustrace proměnili v animace a film je díky tomu mnohem srozumitelnější a atraktivnější pro diváky, včetně dětí,“ říká k uvedení filmu do kinodistribuce ředitel Pinot Filmu Radek Auer. „Sedmdesátiminutový dokument plný animací a muziky je vhodný i pro děti. Zrůdnost nacismu uvidí, aniž by byly trápeny drastickými záběry. Dokument obsahuje všechny důležité informace a data, ale to hlavní, co si z něj lidé odnesou, je silný příběh výjimečného chlapce.“

Ginzův životní příběh a jeho talent zaujal americké dokumentaristy Sandy Dickson a Churchilla Robertse. Spojili se s Petrovou sestrou, přibrali do týmu zkušené animátory v čele s Corey Godbeym a hudebního skladatele Johna Califru, jenž je podepsán pod Oscarovými dokumenty.

Film byl úspěšně uveden v USA i Izraeli, OSN si jej vybrala jako vlajkovou loď svého programu, jenž se věnuje připomínce holocaustu. Proto také OSN vydala k filmu studijního průvodce, který bude k dispozici při všech projekcích filmu a je tak dalším benefitem pro případná školní představení tohoto dokumentu. „Nepředpokládáme plošné nasazení filmu do kin, ale například kombinace školních představení s artovým večerem, může být pro kinaře více než atraktivní,“ dodává Auer.