Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Fíkový list krajní pravice: politická uskupení se zaštiťují židovskými skupinami

25. 10. 2018, -rjw- |  Z domova

BERLÍN/PRAHA – V první polovině října byla v německém Wiesbadenu oficiálně založena židovská sekce protiuprchlické strany Alternativa pro Německo – „Alternative für Deutschland“ (AfD). V jejím čele stanula lékařka Vera Kosova, přistěhovalkyně z Uzbekistánu. Platforma čelí kritice ze strany židovských organizací. V České republice podobnou roli už však mnohem delší dobu sehrává mnohem méně výrazná „Židovská divize IvČRN“ při hnutí Islám v Česká republice nechceme. K oficiálnímu založení platformy „Židé v Alternativě pro Německo“ („Juden in der AfD“) došlo v neděli 7. října. Kardioložka Vera Kosova, jež stanula v jejím čele, je kandidátka za AfD, upozorňující na úbytek německých zdravotníků v místních nemocnicí a nahrazováním cizinci. Stejně jako třetina skupiny, která čítá 24 členů, pochází z bývalé SSSR.

Myšlenka založit židovskou sekci AfD pronikla do tisku prvně 22. září a důvodem založení je podle zakládací listiny „nekontrolované masové přistěhovalectví mladých mužů z muslimského kulturního okruhu s antisemitskými názory“ a „rozbíjení tradiční monogamní rodiny mainstreamizací genderu a brzkou „sexualizací“ dětí. Za otce této myšlenky a iniciátora hnutí je označován Emanuel Krauskopf, jehož rodina pochází z polské Lodži.

Jak si povšimla novinářka Ricarda Breytonová, ne všichni členové Juden in der AfD (JAfD) jsou skutečně Židy. Příkladem je wiesbadenský radní Dimitri Schulz. Ten působí zároveň jako mluvčí skupiny ruských Němců v AfD (jakožto potomek repatriantů z bývalé SSSR). Na facebookovém profilu označuje za „následovníka Ježíše Krista“ (Follower of Jesus Christ). Během volební kampaně v Hessensku relativizoval německé zločiny během 2. světové války a navrhoval připomínku „genocidu Němců v SSSR“.

Židé proti masové imigraci a genderu

Založení JAfD vyvolalo silnou kritiku ze strany židovských organizací. Společné prohlášení vydalo 17 židovských organizací, včetně Ústřední rady Židů a Konference ortodoxních rabínů v Německu. V prohlášení stojí, že „AfD není stranou pro Židy“, protože v jejích řadách dochází k bagatelizaci až popírání šoa. Připomněla také nedávné události při nepokojích v Chemnitz, kde „členové AfD pochodovali bok po boku s neonacisty, hooligans a stoupenci Pegidy.

Předsedkyně Unie židovských studentů v Německu Dalia Grinfeldová prohlásila, že Židé, angažující se v AfD podle nich „dávají košer glejt“ krajně pravicové straně, k jejímž členům patří i stoupenci neonacismu. Na základě jejich angažmá se tyto kruhy mohou vydávat za ne-rasistické a ne-xenofobní. Zajímavou analýzu přinesla historik Michael Wolffsohn: Podle něj AfD oslovuje ty Židy, kteří mají pocit, že je ostatní strany nechaly na holičkách – a to přímo v oblasti fyzické bezpečnosti.

Židovská divize IVČRN

V České republice se zatím k radikálně protiislámským či protiuprchlickým postojům připojují spíše jednotlivci jako neúspěšný kandidát do Senátu Benjamin Kuras (nestraník za stranu Realisté) či rabín David Bohbot. Samostatná židovská frakce v rámci protiimigrantsky zaměřených stran ale v ČR zatím nevznikla. Asi jediná obdoba JAfD působí zatím na sociální síti Facebook pod názvem „IvČRN Jewish Division“, jako ideová souputnice hnutí „Islám v ČR nechceme“. Vznikla na jaře 2013, s mottem: “Je na čase dát najevo, že Židé v Čechách jsou proti šíření ideologie islámu a ničení tradičních hodnot, tak jak se to děje na západ od našich hranic.”

Hlavní náplní skupiny je sdílení informací o násilí, působeném muslimskými extremisty a informování o izraelsko-palestinském konfliktu. Ladění je jednoznačně proizraelské, bez velké pozornosti k názorovým rozdílům v rámci izraelské politiky i společnosti. Klíčovou roli hraje IDF (snímky vojáků, zprávy o armádních akcích). Nechybí ani židovské (či pseudožidovské) anekdoty, příspěvky k historii židovství, připomínky obětí šoa, zprávy o současných projevech neonacismu a antisemitismu.

David Fábry jako „vlastizrádce“ a vyjádření ke kašrutu

Pozoruhodností z r. 2014 je odkaz a prolink na antisemitský server White media, týkající se podnikatele a majitele Jewish E-shop Davida Fábryho a jeho internetového magazínu Shekel. Vzhledem k tomu, že přijímá články muslimských autorů, je označen za „kolaborujícího hlupáka“. Komentář správce zní: „Za vlastizradu je jen jeden trest, případně je posílat na kolonizaci Marsu.“ – To ovšem nebrání přebírat ze Shekelu zprávy např. o antisemitismu mezi francouzskými muslimy.

Ojedinělou „halachickou“ aktivitou bylo vyjádření ke kašrutu (v souvislosti s problematikou halal porážky): „Košer je součástí židovství, židé ho ale nikdy neprosazovali a nenutili jeho prodej nikomu, kdo o něj nestál. Otázka utrpení zvířat je nesrovnatelná se španělskou koridou, přesto někomu vadí, někomu ne, ale jelikož je halal součástí pronikání islámu do Evropy a Česka, jistě je cennější svoboda a bezpečí pro naše potomky, než umíněné lpění na košer porážce.”

Jak moc je „Jewish Division“ vlastně židovská?

Za dobu své existence nasbírala něco přes 600 sledujících. Nejde jen o židovské členy a příznivce, mezi sympatizanty jsou například lidé z křesťanského prostředí, zajímající se o židovství. Touto cestou byli členové skupiny zváni na akci „Kulturou proti antisemitismu“ pořádanou Mezinárodním křesťanským velvyslanectvím Jeruzalém (ICEJ). Mezi lajkujícími a sledujícími jsou také nežidovští obdivovatelé IDF, bojovníci ve stylu krav maga i příznivci DSSS. Je dost možné, že členové židovských komunit netvoří většinu návštěvníků a přispěvatelů.

Příznivci skupiny netvoří jednolitý šik. Většinu spojuje strach z masové imigrace, násilných proudů v rámci islámu a z muslimského terorismu. Izrael pro ně představuje vzor, jak si s tímto nebezpečím poradit. Ne všichni ovšem vážně uvažují o postavení islámu v ČR mimo zákon. Některé podle jejich osobního vyjádření „baví to trollení“. Někteří jednotlivci by dokonce uvítali příchod vzdělané elity z muslimských zemí a vyznavačům islámu by „pouze“ předepsali zvláštní zdanění (jako paralelu k historickému zdanění jinověrců v islámských zemích). Jeden z lajkujících uvedl, že kupuje halal maso (nemá totiž snadný přístup ke košer potravinám).

Motivem některých lajkujících bylo „dostávat zprávy, co se tam [na stránce] děje“. Motivem lajkování celé stránky bývá také konkrétní zpráva bez pozornosti k dalšímu obsahu. Lajk samotný tak nemusí svědčit o protiimigrantských postojích (mezi lajkujícími je např. výrobce košer vín Moše Váňa, pomáhající v uprchlických táborech na Balkáně). Za pět let existence se ovšem stránka působí jen jako diskusní fórum, jehož členové neorganizují akce v reálném prostoru, nepůsobí jako svébytná skupina na demonstracích, ani nefigurují na oficiálním seznamu „divizí“ hnutí Islám v ČR nechceme – IvČRN.