Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Dvaadvacetiletý mladík posílal na Facebooku „černé a Židy do plynu“. Byl odsouzen ke sto hodinám prací

26. 8. 2017, -mk- |  Z domova

KLADNO – Středoškolák David Šmíd, který vloni na Facebooku zareagoval pod příspěvkem romského zpěváka Radka Bangy komentářem, který posílal „kokoty černý, Židy a tak dál“ do plynu, byl okresním soudem v Kladně pravomocně odsouzen ke sto hodinám obecně prospěšných prací. U soudu se za svůj výrok omluvil a řekl, že si je „vědom toho, co udělal“. Jeho komentář se objevil pod vysvětlením Radka Bangy alias Gypsyho.cz, proč tento úspěšný romský zpěvák opustil sál, kde se slavnostně předávaly ceny Zlatý slavík, poté co se jako vítěz jedné z kategorií vyhlásila skupina Ortel, známá svými xenofobními a rasistickými hesly.

„Ano, tak se tleská nacismu, teď už zbývá ho rozšířit, co nejvíc to půjde, protože takoví kokoti černí, Židi a tak dál musí opustit naši vlast, bílou vlast, Evropu a táhnout někam do prdele, nebo ještě lépe poslat je do plynu jako dřív,“ napsal David Šmík, středoškolák, který si na podzim ještě bude dodělávat maturitu, na zpěvákově Facebooku. Nyní se ovšem hájí, že svá slova napsal v afektu a že mu vadil především demonstrativní Bangův odchod z předávání slavíků.

Jeho kajícný přístup zřejmě přiměl soudce Petr Sedlařík vyměření relativně mírného trestu. S celkovým procesem vyjádřila podle serveru iDNES.cz nesouhlas advokátka Klára Kalibová, která Bangu obhajuje. Vadí jí, že při obrovské vlně bezpočtu často značně osobních virtuálních útoků a výhrůžek nebyl sám Banga uznán za poškozeného. Soud se sice hájí tím, že v řečeném výroku nezaznělo nic konkrétně na zpěvákovu adresu, Kalibová se však domnívá, že stíhání pouhých dvou osob bylo ze strany české justice nedostatečné.

Na otázku, proč svůj příspěvek vztáhl i na Židy, Šmídl odpověděl, že neví. „Určitě nemám nic proti Židům. Nevím, proč jsem se zachoval tak hloupě. Napsal jsem panu Bangovi i omluvu přes Facebook. Kdyby bylo možno omluvit se mu osobně, tak bych taky rád učinil,“ uvedl.