Dnes je 21. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Dva nové Stolpersteiny v Liberci musely být umístěny jinam - kvůli protestu místních

24. 9. 2017, -mk- |  Z domova

LIBEREC – V severočeském městě přibylo tento týden šest nových pamětních kamenů, Stolpersteinů, které mají podobu kovové dlažební kostky a připomínají zmizelé obyvatele blízkých domů, zavražděné v holocaustu. Dva z těchto Stolpersteinů, připomínající manžele Emila a Idu Ledererovy, však musely být na žádost obyvatel domu umístěny o kousek dál, nikoli přímo na chodník u vchodu do domu. Důvodem prý byla jejich obava, aby se zde nesdružovali neonacisté, píše server iDNES.cz. Již před několika lety došlo k podobné situaci, když památkáři z Třebíče podali stížnost na umístění pamětního Stolpersteinu v oblasti historického ghetta – kovová destička by prý narušila autentický ráz historicky zrekonstruované stavby. I kámen na památku třebíčského rabína musel být proto umístěn jinam.

Nových Stolpersteinů bylo v Liberci minulý týden umístěno šest a jejich odhalení se účastnil i sám autor původní myšlenky, německý umělec Gunter Demnig. Vedle Emila a Idy Ledererových, kteří byli v roce 1942 deportování do Terezína a odsud do Osvětimi, kde zemřeli, připomínají další tři členy rodiny bankéře Treulicha, kteří sice utekli před nacismem do Prahy, nacistickému pronásledování však neunikli: transportem byli deportováni do Terezína a odtud v roce 1944 do Osvětimi, kde zahynuli v plynové komoře. Šestý kámen připomíná Františku Saru Pokornou, provdanou za českého učitele – i ta přišla o život v osvětimském vyhlazovacím táboře.

Místopředseda liberecké židovské obce Pavel Jelínek, jehož byli Ledererovi příbuzní, vyjádřil svou lítost nad protesty obyvatel domu, kvůli nimž musely být pamětní kameny přemístěny jinam, ne přímo před dům, kde Ledererovi před válkou žili. Sám primátor města Liberec Tibor Batthyány podle serveru iDNES.cz sice obavy obyvatel domu pokládá za bezpředmětné, přesto se židovská obec podvolila přání obyvatel domu, aby se vyhnula zbytečným rozbrojům.

Mimo Třebíč na Moravě se v nedávné době objevily protesty proti kladení Stolpersteinů i na jiných místech v Evropě. V Amsterdamu dokonce došlo letos v březnu k odstranění jednoho takového pamětního kamene po stížnostech obyvatel kvůli „narušení rázu čtvrti“.

Šest nových Stolpersteinů se v Liberci připojí k prvním devatenácti, které byly ve městě umístěny vloni. Tradici Stolpersteinů, malých destiček, o které má chodec „zakopnout“ a uvědomit si nenávratné zmizení lidí, kteří v těch místech před válkou žili, založil Gunter Demnig v roce 1999. Od té doby se jich po evropských městech objevilo přes 63 tisíc.