Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Dne památky obětí holocaustu v Terezíně se zúčastní i vládní delegace z německého Saska

24. 1. 2018, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Letošní uctění Dne památky obětí holocaustu v Terezíně bude mít mezinárodní rozměr. Ve středu 24. ledna se jej zúčastní předseda saské vlády, saský premiér a místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Smyslem akce je předání odkazu obětí nacizmu na mladou generaci. „Památník Terezín přivítal iniciativu Saského zemského sněmu a saské vlády, které se na nás obrátily s požadavkem připojit se k Památníku Terezín a společně uctít tento den, kdy si připomínáme utrpení milionů nevinných obětí v době holocaustu“, uvádí ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. „Je potěšitelné, že hlavní myšlenkou organizátorů je pomyslné předání odkazu obětí nacizmu na mladou generaci a nikoli politické projevy. Ty na této pietní akci nezazní“, doplňuje Roubínek.

Stejně jako v loňském roce, kdy si Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti na několika pietních místech Památníku Terezín v Terezíně a Litoměřicích připomněli zástupci Bavorského zemského sněmu, bude i letošní připomínka tohoto významného dne v mezinárodním pojetí. Položit květiny a poklonit se památce obětí nacizmu přijede předseda vlády Svobodného státu Sasko Michael Kretschmer a prezident Saského zemského sněmu Matthias Rößler (oba CDU). Doprovázet je bude místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček (ČSSD) a pravděpodobně také jeden člen vlády ČR.

Oficiální část programu, který začne ve 13:30 hod., bude zarámována do hudebního vystoupení synagogálního sboru z Lipska. Na programu je krátké přivítání přítomných ředitelem Památníku Terezín Janem Roubínkem, po kterém na své věznění v terezínském ghettu zavzpomíná Dagmar Lieblová, bývalá vězeňkyně terezínského ghetta a předsedkyně Terezínské iniciativy, organizace sdružující přímé přeživší tohoto nacistického perzekučního zařízení a jejich potomky. Na její slova zareaguje jeden český a jeden německý žák česko-německého bilingválního gymnázia Friedricha Schillera v saské Pirně. Závěrem oficiální části pietního aktu bude modlitba rabína a položení věnců k hlavnímu pylonu Národního hřbitova před Malou pevností. Pro oficiální hosty je posléze ještě připravena prohlídka Malé pevnosti s výkladem průvodce a beseda s přeživšími.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu připadá každoročně na 27. ledna. Byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů v roce 2005. Datum bylo vybráno záměrně, jde o den, kdy byl v roce 1945 osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka).