Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Desítky lidí v Praze demonstrovaly proti přesunu americké ambasády do Jeruzaléma a na podporu Palestinců

16. 5. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – V centru Prahy proběhla v podnělí 14. května demonstrace proti přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a za práva Palestinců. Několik desítek lidí se sešlo na Václavském náměstí s transparenty hlásajícími „Svobodu Palestině“ nebo „Zastavte zabíjení v Palestině“. Řečníci shromáždění sdělili, že demonstrují za „osvobození Palestiny od rasismu a od zdí“ a že „Gaza je střelnicí Izraele“. „Sedmdesát let politiky etnického čištění Palestiny stačilo, obdobně jako 11 let devastující blokády Gazy, kde v těchto chvílích okupační síly střílejí do neozbrojených demonstrantů,“ sdělila za organizátory Jana Ridvanová. Akci svolala iniciativa Ne našim jménem – za spravedlivý mír na Blízkém východě a českou pobočkou Mezinárodního hnutí solidarity (ISM). „Nepřipusťme, aby ČR sloužila jako užitečný idiot Izraele. Prezidentu Zemanovi důrazně připomínáme, že to není on, kdo tvoří zahraniční politiku, ale ministerstvo zahraničí,“ řekl podle Aktuálně.cz další z účastníků. Ve středu Palestinci odvolali své velvyslance ze čtyř zemí EU včetně Česka.

Velká část účastníků se pak s palestinskými vlajkami a za doprovodu policie vydala z Václavského náměstí před sídlo amerického velvyslanectví v Česku. Cestou skandovali hesla „okupace není mír“ nebo „free Palestine“. Na místě zaznělo, že „bez americké podpory by už nebylo izraelské okupace“. Dále bylo řečeno, že „každý stát si může sám zvolit své hlavní město, ale nikoliv na cizím území“. Ridvanová ještě dodala, že v Gaze je nedostatek léků, jídla a pitné vody – prý kvůli blokádě.

Pondělní přesun velvyslanectví Spojených států do Jeruzaléma odsoudilo ve své tiskové zprávě i palestinské velvyslanectví v Praze. Uvedlo, že USA tím nesou odpovědnost za eskalaci násilí mezi Izraelem a Palestinou.

O dva dny později, ve středu, Palestinská samospráva spravující Západní břeh Jordánu oznámila, že stáhne své velvyslance ze čtyř zemí EU, včetně Česka. Má jít o reakci na účast velvyslanců těchto zemí na otevření americké ambasády v Jeruzalémě. Opatření se týká ještě Rakouska, Maďarska a Rumunska. Český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz se však podle ČTK přímo otevření neúčastnil, pouze recepce.