Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Depeše izraelského velvyslance: Česko zvažuje praktickou realizaci přesunu ambasády do Jeruzaléma

22. 3. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Jak informovala izraelská televizní stanice Aruc 10 s odvoláním na obsah diplomatické depeše izraelského velvyslance v ČR Daniela Merona, Česká republika již zcela vážně přemýšlí nad přesunem své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle informací, které Meron v této depeši sděluje izraelskému ministerstvu zahraničí, se Češi pod diplomatickým tlakem Izraele začali zajímat o praktické otázky spojené s přesunem velvyslanectví. Konečné rozhodnutí o tomto kroku však musí učinit premiér Babiš, který se podle Meronovy depeše na jednu stranu vyhýbá kontroverzním politickým rozhodnutím, na stranu druhou je však ovlivněn silně proizraelským postojem velké části české veřejnosti. Velvyslanec Izraele Daniel Meron také v tajné depeši uvedl, že Izrael by měl pokud možno využít vlivu prezidenta Zemana, který je hlasitým podporovatelem Izraele a dokonce nabídl svou prezidentskou rezidenci jako místo konání oslav 70. výročí vzniku Státu Izrael, které připadne na 25. dubna letošního roku.

„Diskuse o otázce přesunutí ambasády pokračují a dozvěděli jsme se, že byl vytvořen vládní tým, zahrnující mimo jiné prezidentova poradce, náměstka ministra zahraničí a poradce premiéra, který má za úkol interní koordinaci ve zkoumání možností přesunu ambasády do Jeruzaléma,“ citovala izraelská stanice Aruc 10 depeši velvyslance Merona.

Jak informovaly před dvěma týdny Lidové noviny, prezident Zeman by rád proces přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma uspíšil. Český ministr zahraničí se však po konzultaci se svými partnery v EU postavil proti přesunu velvyslanectví. Česká vláda také podle stanice Aruc 10 nemá v tuto chvíli v Jeruzalémě vhodnou budovu, kam by mohla své diplomatické zastoupení přestěhovat.

Bezprostředně po loňském oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o přesunu ambasády USA do Jeruzaléma uvedlo české ministerstvo zahraničí, že uznává západní Jeruzalém v hranicích před rokem 1967 za hlavní město Izraele, současně však má za to, že by Jeruzalém měl být společným hlavním městem pro Izrael i Palestinu.

Podle tehdejšího oficiálního stanoviska ministerstva zahraničí může ČR začít uvažovat o přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzalémě pouze na základě výsledků jednání mezi všemi klíčovými partnery v regionu a ve světě.