Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Cyklus promítání v hartmanické synagoze končí. V lednu proběhnou dvě závěrečné projekce

11. 1. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Projekt s názvem KINO Synagoga, který za 11 projekcí filmů z fondu zlaté české kinamatografie přilákal do hartmanické synagogy bezmála 200 diváků, se chýlí ke svému konci. Organizátoři mají před sebou dvě závěrečné projekce. První z nich se uskuteční ve středu 16. ledna v německém městečku Schönsee, kde stojí kulturní Centrum Bavaria Bohemia (CeBB). Na programu bude projekce českého filmu Transport z ráje. Druhou a zároveň poslední projekcí bude uvedení filmu Přežil jsem svou smrt, na který se diváci mohou těšit v sobotu 19. ledna v Horské synagoze v Hartmanicích. Byť je projekce filmu Přežil jsem svou smrt avizována jako poslední, organizátoři chystají pokračování. „V tuto chvíli vytipováváme vhodné lokality k budoucím projekcím. Chceme jít divákům vstříc a kromě zajímavých filmů nabízet i možnost navštívit neméně zajímavá místa a poznat nové lidi,“ informovala organizátorka Sarah Huikari.

Filmový klub KINO Synagoga přilákal od února bezmála 200 diváků. Organizátoři mají za sebou 11 projekcí filmů ze zlatého fondu československé kinematografie. Šedesátá léta přinesla do filmu nový a složitější pohled na otázky hrdinství, zrady a morálních kompromisů souvisejících s přežitím za druhé světové války. Tituly uvedené ve filmovém klubu KINO Synagoga jsou výběrem děl předních tuzemských režijních osobností, jakými byli Ján Kádár, Elmar Klos, Jan Němec, Karel Kachyňa, František Vláčil, Zbyněk Brynych, Jiří Krejčík, Jiří Weiss a další. Cyklus projekcí předložil zásadní témata spjatá s průběhem válečného konfliktu na našem území. Nejvíce akcentoval tragické osudy židovských obyvatel Československa, česko-německé vztahy i následná traumata protagonistů.

„Samotnou mě překvapilo, jak silná atmosféra na projekcích panovala,“ uvedla Sarah Huikari, organizátorka projektu. „Za to bych chtěla poděkovat divákům a to zejména těm, kteří docházeli opakovaně a aktivně se zapojovali do pofilmových debat. Část potenciálních diváků nám dávala košem a nechala se slyšet, že na smutné filmy o smrti nemá chuť chodit. Jedná se však o umělecká díla, v dnešním kontextu nevídaná, která se k válečným tématům staví velmi sofistikovaně a naší pozornost a obdiv si zaslouží. Nejde v nich o explicitní znázornění smrti a utrpení na plátně, jak tomu často bývá u válečných filmů klasického střihu. Filmy jako A pátý jezdec je Strach nebo Transport z ráje ve svých divácích vyvolávají autentický pocit strachu a stísněnosti, přitom k tomu nepotřebuje popisně ukazovat hordy nacistických vojáků, střelbu a mučení v koncentračních táborech. Vybrané filmy si zaslouží pozornost dnešního diváka. Je mi líto, že to musím konstatovat, ale filmy na aktuálnosti neztrácejí.“

Organizátory filmového klubu Kino Synagoga je kulturní spolek Rašelina. Projekt je realizován s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti a Nadačního fondu obětem holocaustu.