Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Čeští zákonodárci přijali mezinárodní pracovní definici antisemitismu. Poděkoval jim i předseda Světového židovského kongresu

28. 1. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Čeští poslanci přijali v pátek 25. ledna usnesení definující antisemitismus a vymezení se vůči němu. Definice vychází z pracovní definice antisemitismu, kterou vypracovala Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA), jenž sdružuje různé evropské země včetně České republiky, státy Severní Ameriky, Argentinu a Izrael. Připojila se tak k dalším parlamentům, které v letech 2016 až 2018 toto usnesení přijaly. „I když byla Česká republika dosud uchráněna nejhorších projevů rasisticky motivovaného extremismu, je v Evropě patrný vzestup antisemitských projevů. Tato definice má význam nejen ve vztahu k našim tradičním a hlubokým vztahům ke státu Izrael, ale i k dobrému soužití s našimi Židy a dalšími etnickými a národnostními skupinami. Může tak posloužit jako vodítko k posuzování nenávistných projevů,” řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který usnesení inicioval. Ač je definice právně nezávazná, komentovaly její přijetí českými zákonodárci i zahraniční židovské skupiny.

Za „zásadové“ označil rozhodnutí českých poslanců i prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder. „Čeští zákonodárci dnes učinili zásadový a důležitý krok tím, že uznali, že antisemitismus je převažující problém dneška, kterému se musí čelit přímo a univerzálně. S povděkem kvitujeme, že dolní komora parlamentu přijala rezoluci a tím poukázala, že problém je seriózní tak, jak mu náleží,“ sdělil ve svém pátečním prohlášení a vyjádřil naději, že ostatní české úřady a další vlády budou následovat. „Sdílíme naději předsedy Sněmovny Radka Vondráčka, že tato aktivita dolní komory napomůže českým úřadům v efektivním potírání přestupků z nenávisti,“ dodal ještě.

„Česká republika znovu prokázala svou solidaritu s židovským lidem. Srdečně děkujeme poslanecké sněmovně za práci na tomto důležitém kroku,“ napsal ve svém prohlášení David Harris, výkonný ředitel Asociace židovských komunit (AJC). Středoevropská pobočka AJC, jež má sídlo ve Varšavě a sdružuje sedm zemí (Česko, Estonsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Polsko a Slovensko), má s českou židovskou komunitou dlouhodobě uzavřenou spolupráci, s tajemníkem Federace židovských obcí v ČR Tomášem Krausem, jako oficiálním představitelem.

V usnesení stojí: „My, poslankyně a poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, v souvislosti s připomenutím Dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, přijímáme tuto právně nezávaznou pracovní definici antisemitismu. Antisemitismus je určitý způsob vnímání Židů, který lze popsat jako nenávist vůči Židům. Slovní a fyzické projevy antisemitismu směřují proti židovským i nežidovským osobám anebo jejich majetku, proti institucím a bohoslužebným místům židovských obcí.“

Kromě sousedního Slovenska přijaly nedávno pracovní definici IHRA i parlamenty Velké Británie, Rakouska, Makedonie, Rumunska, Německa, Bulharska, Litvy, Moldavska, Nizozemska a izraelský Kneset. Tyto parlamenty se s definicí ztotožňují a doporučují orgánům své státní správy, aby se jí řídily. Senát, horní komora českého parlamentu, bude o přijetí definice ještě hlasovat.