Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Čeští poslanci hlasovali o rezoluci UNESCO k Jeruzalému: Diskredituje OSN a podporuje antisemitismus

19. 10. 2016, -jg- |  Z domova

PRAHA/JERUZALÉM – Rezoluce UNESCO s názvem „Okupovaná Palestina“ o jeruzalémském Starém městě diskredituje UNESCO, odporuje mírotvornému a neutrálnímu charakteru OSN a posiluje mezinárodní antisemitské tendence. Tak znělo usnesení poslanců dolní komory českého parlamentu k rezoluci UNESCO upírající práva Izraele na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě. Pro unesení, které vzešlo z návrhu poslankyně Jany Černochové (ODS), hlasovalo 119 poslanců ze 149 přítomných, 4 poslanci KSČM byli proti. Hlasování se zdrželo 24 komunistů a dva nezařazení. „Je to jako upřít Hradčany Čechům,“ podotkl Daniel Korte (TOP 09), zatímco Černochová hovořila o revizi světových dějin. Podle Vojtěcha Filipa (KSČM) se měl návrhem usnesení nejprve zabývat zahraniční výbor a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že pokud by se Česká republika nacházela ve výkonné radě UNESCO, hlasovala by proti přijetí kontroverzní rezoluce. Podle izraelského vyslance do UNESCO Karmela Šamy Ha-Kohena je česká sněmovna prvním evropským parlamentním tělesem, které se odhodlalo k takovéto volbě.

Zaorálek zároveň dodal, že Česko má na Blízkém východě slušnou pozici jak u Izraele, tak mezi arabskými státy. „Pozice, kterou máme, že jsme pokládáni za korektního partnera, je něco, o co usilujeme,“ řekl podle Idnes.cz Zaorálek a dodal, že občas je prý lepší mlčet.

„Chtěl bych České republice poděkovat za tuto volbu, která posílá z českého parlamentu v Praze příčetné a lidské poselství o morální pravdě do pařížského sídla organizace UNESCO, která ztratila sebe samu v politizaci lží,“ řekl Ha-Kohen.

Kontroverzní rezoluce, kterou odhlasovala výkonná rada UNESCO minulý týden, nazývá svatá místa Starého města v Jeruzalémě výhradně muslimskými termíny. V Paříži ji podpořilo 24 zemí, 26 se zdrželo a 6 bylo proti.