Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

České organizace i zástupci Izraele ocenili usnesení českých poslanců odsuzující antisemitismus i protiizraelský bojkot

25. 10. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Organizace, které podporují dobré vztahy mezi Českou republikou a Státem Izrael, v pátek ocenily usnesení, které přijala Poslanecká sněmovna a jímž odsoudila antisemitismus a bojkot Izraele. „Aliance pro Izrael chce veřejně ocenit usnesení Poslanecké sněmovny PČR, kterým odsoudila antisemitismus ve všech jeho podobách, včetně jedné z jeho současných forem, kterým je odmítání Státu Izrael a bojkot jeho zboží, služeb či občanů. Poslanecká sněmovna opět potvrdila dlouhodobé konzistentní směrování zahraniční politiky ČR i hodnot, které v něm zastává. Mezi ně tradičně patří nepřijatelnost všech forem antisemitismu i spojenectví se Státem Izrael jako jedinou parlamentní demokracií na Blízkém východě,” sdělili za sdružení organizací Tomáš Kraus a Denis Doksanský. Ještě před nimi však usnesení sněmovny ocenili izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz a izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron.

„Chtěl bych poděkovat našim českým přátelům za tento krok, který odráží skutečné přátelství našich zemí. Vyzývám parlamenty dalších zemí, aby se připojili,“ napsal na svém twitterovém účtu Katz. „Děkujeme!“ ozval se na svém Twitteru velvyslanec Meron s tím, že usnesení „ostře odsoudila všechny projevy antisemitismu, včetně toho proti Státu Izrael, a odsoudila jakékoliv výzvy proti bojkotu Izraele.“

Poslanecká sněmovna vyzvala v úterý 22. října ve svém usnesení vládu, aby jak doma, tak v rámci EU zintenzivnila aktivity v oblasti prevence antisemitismu a aby se v mezinárodních institucích český kabinet stavěl proti finanční podpoře organizací a hnutí, které k bojkotu Izraele vyzývají. Návrh předložil místopředseda lidovců Jan Bartošek.