Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Česká republika bude mít v Tel Avivu nového diplomata pro oblast obrany

7. 6. 2017, -red- |  Z domova

TEL AVIV/PRAHA – Jak sdělil izraelskému listu Jerusalem Post český náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, Česko plánuje vyslat na své velvyslanectví v Tel Avivu nového ataché, který bude mít na starost záležitosti obrany a zbrojního průmyslu. Nový diplomatický post se v Tel Avivu otevře letos v srpnu a smyslem jeho zřízení je navázat spolupráci se špičkovým izraelským sektorem zbrojního průmyslu a bezpečnostními experty v rámci pilotního projektu, jehož cílem je modernizace české armády. Tomáš Kuchta o tom hovořil při zahájení třídenního zbrojního veletrhu ISDEF v Izraeli, který se koná od 6. do 8. června a jehož se letos účastní na 250 vystavovatelů.

Podle Tomáše Kuchty si ČR vybrala ke spolupráci Izrael, protože „jak v oblasti obrany, tak v obranném průmyslu je nejlepším partnerem ke spolupráci“, citoval jeho slova deník Jerusalem Post. Český internetový deník Aktuálně.cz citoval také mluvčí českého ministerstva zahraničí Irenu Valentovou, která pro ČTK informaci potvrdila: „V současnosti jednáme s ministerstvem obrany o zřízení pozice obranně-průmyslového diplomata na zastupitelském úřadu v Tel Avivu.“

Podle listu Jerusalem Post se česká vláda chystá podepsat smlouvy na dodávku izraelských radarů typu MADR, které Izrael používá pro obranu svých občanů před raketami z Gazy. Tyto radary, které monitorují vzdušný prostor ve výšce 100-3000 metrů a pokrývají prostor ve vzdálenosti kolem 250 km, mají v české armádě nahradit zastaralé radary sovětské produkce. Radary by měla izraelská strana dodat do roku 2021.