Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Česká BIS pomohla identifikovat a vypnout hackerské servery Hizballáhu

18. 10. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Úspěch celosvětového měřítka si může připsat česká Bezpečnostní informační služba (BIS). Od počátku roku 2017 spolupracovala se zahraničními bezpečnostními službami na rozkrytí a zneškodnění sítě hackerských serverů, které prostřednictvím sociálních sítí napadaly mobilní zařízení. Jejich provozovatelem bylo „téměř s jistotou“ militantní šíitské hnutí Hizballáh, uvádí ve zprávě šéf BIS Michal Koudelka. Krásné ženy toužící po seznámení oslovovaly po Facebooku muže z celého světa. Konverzace se rozvíjela nadějně. Když přešla do intimních podrobností, poslala dotyčná odkaz na „bezpečnější aplikaci“. Tato komunikační aplikace ovšem obsahovala špionážní kód, který hackerům umožnil přístup k veškerému obsahu mobilu, včetně informacím o pohybu jeho majitele. – Profil byl samozřejmě falešný a romance se nekonala.

Část serverů byla umístěna v ČR, část v nespecifikovaných zemí EU a další část v USA. Ovládací a kontrolní zařízení se nacházelo na Blízkém východě. Z blízkovýchodní oblasti pocházela i část obětí. Zpráva BIS neuvádí výslovně Izrael, ale zmiňuje, že cílem byli také muži z Ameriky, střední a východní Evropy.

Hizballáh a Hamás na seznamovacích aplikacích

Občané Izraele jsou cílem hackerských útoků dlouhodobě. V roce 2015 informovala izraelská firma Check Point, zaměřující se na kybernetickou bezpečnost, o úspěšném kyberútoku Hizballáhu s názvem „Létající cedr“. Ten označila za „nepříliš sofistikovaný“.

Podle izraelských zdrojů podobnou taktiku využívalo také hnutí Hamás vůči vojákům IDF, přičemž se soustředilo zvláště na nové rekruty. V srpnu letošního roku přišla zpráva, že členové hnutí Hamás „jdou s dobou“ a přesunuli své aktivity na Instagram. Kromě toho začali využívat izraelskou aplikaci IsraelApp, využívanou (podobně jako Ceva Adom) k varování před hrozícími raketovými útoky.