Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Babiš: Česko otevře své zastoupení v Jeruzalémě už letos

20. 4. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Aby bylo Česko zajedno se zahraniční politikou EU i rezolucemi OSN ohledně Jeruzaléma, otevře, resp. znovuotevře, v izraelském hlavním městě honorární konzulát, zatímco velvyslanectví zůstane v Tel Avivu. V pátek 20. dubna to oznámil premiér v demisi Andrej Babiš. Vláda rovněž zvažuje otevření Českého centra v Jeruzalémě ke konci roku, tak, aby došlo k návaznosti na návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Izraeli. České centrum má popisu práce podporu kulturních projektů a to by podle Babiše nevedlo k podpoře konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident Zeman záměr premiéra uvítal. Je to právě on, kdo byl dlouholetým zastáncem myšlenky českého velvyslanectví v Jeruzalémě. „Náš cíl ale zůstává v platnosti. A tímto cílem je česká ambasáda v Jeruzalémě,“ uvedl pro Idnes Ovčáček. Když minulý rok v prosinci uznaly Jeruzalém jako hlavní město Izraele USA, a prezident Trump oznámil i záměr přesunout tam americké velvyslanectví, Babišovi jeho nápad „nepřišel dobrý, protože jsou vidět ty reakce,“ řekl tehdy.

V dopise pro autory petice za přestěhování české ambasády do Jeruzaléma, kterou inicioval ředitel hradeckého Centra Sion a člen STAN Denis Doksanský spolu s někdejším starostou Prahy-Koloděj Zbyňkem Passerem, premiér píše, že je zvykem mít ambasádu v hlavním městě země a Česká republika Jeruzalém jako hlavní město Izraele v hranicích z roku 1967 již de facto uznala. Fakt, že je česká ambasáda v Tel Avivu proto označil za „absurdní a neopodstatněnou výjimku“. Dopis zveřejnil ve čtvrtek 19. dubna týdeník Reflex.

Proti přesunu českého velvyslanectví vzniklo v ČR několik petic. Iniciativu Ne naším jménem podpořil například bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Podle Zdeňka Jehličky, zástupce iniciativy, však oni ještě žádnou odpověď od premiéra nebo ministra zahraničí nedostali.