Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Antisemitismu v České republice nepřibývá, konstatuje výroční zpráva

4. 5. 2012, redakce |  Z domova

Počet antisemitských incidentů zůstává ve srovnání s rokem 2010 bez výkyvů, na rozdíl od jiných zemí Evropy, kde násilných výpadů proti židovské komunitě přibývá. Vyplývá to z výroční zprávy o projevech antisemitismu za rok 2011, kterou ve čtvrtek 3.5. poskytla médiím pražská židovská obec. Pravicoví extremisté se podle předsedy pražské obce Františka Bánaye přeorientovali na romskou komunitu, neboť vycítili, že česká společnost není protižidovským náladám nakloněna. Dalším důvodem ovšem může být skutečnost, že česká židovská komunita je poměrně nepočetná a její příslušníci se nedají snadno identifikovat. Verbální antisemitské útoky se v loňském roce objevily především v ultrakatolickém konzervativním prostředí, ale i v muslimské komunitě (případ kázání z roku 2009, které se dostalo na veřejnost teprve v loňském roce a kde byla situace v Gaze srovnávána s Osvětimí) a také mezi radikální levicí, která často vyhrocuje protižidovskou rétoriku stavějící na izraelsko-palestinském konfliktu.

Policie vloni podle zprávy zaznamenala celkem 16 činů s antisemitským motivem, z nichž jedenáct vyšetřovala jako trestný čin podpory a propagace hnutí k potlačení svobody, další dva jako podněcování k rasové nenávisti, jeden jako násilí a vyhrožování, jeden jako hanobení rasy či národa a jeden jako sprejerství. Středisko bezpečnosti pražské židovské obce, které pro sestavení zprávy kompilovalo osobní svědectví postižených s monitoringem dění v médiích, evidovalo loni pět fyzických útoků na majetek a poprvé od roku 2008 také jeden útok na osobu. Zmíněny jsou také čtyři případy vyhrožování a sedm případů obtěžování. Čísla ve zprávě se téměř shodují s údaji za rok 2010. V loňském roce středisko evidovalo sedm antisemitských webů a 19 článků, videí či obrázků kolujících po internetu – o rok dříve jich bylo celkem o pět víc.

Mezi nejviditelnější kauzy loňského roku patřil případ ministerského poradce Ladislava Bátory, který kampaň proti své osobě ve jménu politické korektnosti přirovnal k hilsneriádě. O Bátorovi ovšem vyšlo najevo, že se v minulosti zúčastnil přednášky pravicových extremistů o „českém protižidovství“ či že ve svých textech propagoval knihu předního českého antisemity nesoucí titul Zkáza Slovanů. „Populistické hledání spojitosti mezi obětí antisemitské štvanice a člověkem s vazbami na propagátory antisemitismu a neonacismu je možno označit za jev dosud v ČR nevídaný,“ konstatovala k tomu letošní zpráva.