Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Adam B. Bartoš chce uprchlíky „koncentrovat v Terezíně“, fotografie utonulého chlapce ze Sýrie je prý „další levárnou Židů“

8. 9. 2015, -mk-, -jg- |  Z domova

PRAHA – Známý český antisemita a pravicový extremista Adam B. Bartoš uveřejnil v neděli (6.9.) v noci na svém facebookovém profilu prohlášení na adresu uprchlíků, v němž stojí: „Nač vytvářet stanové tábory pro vetřelce u Břeclavi (a jinde) a stresovat a děsit místní obyvatele? Máme tu přece krásné pevnostní město Terezín (bezpečnější, než nějaké stanové městečko), kde by se mohli vetřelci koncentrovat, než je vlaky odvezou domů.“ Informoval o tom v pondělí server Romea.cz. Nedávno zase v jiném svém facebookovém vyjádření prohlásil, že známá fotografie utonulého chlapce, syrského uprchlíka, která obletěla svět, je „další levárnou Židů, abychom soucítili s vetřelci a přijali chazarský plán na rozvrat Evropy“ (celý text viz fotografie u článku). Adam B. Bartoš, který stojí v čele neparlamentní strany Národní demokracie, je známou postavou českého antisemitismu. Většinu svých textů věnuje své utkvělé myšlence, že Židé ovládají státní moc a média.

Server Romea.cz citoval vyjádření Andrey Zoulové, vedoucí Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Ta prý na dotaz redakce Romea.cz, zda se policie dotyčným výrokem o uprchlících a Terezíně zabývá, uvedla: „Pražská policie do současné doby žádné podání v tomto kontextu neobdržela. Nelze však vyloučit, že se tak nestalo na některém z útvarů policie jiného krajského ředitelství či na státním zastupitelství. Informace poskytnuté Vaší redakcí byly předány kriminalistům a ti se podnětem budou zabývat.“

Adam B. Bartoš, autor vlastním nákladem vydaných publikací jako Obřezaná republika. Chystá se v ČR nový Izrael?, Masaryk a Židé či Zpověď. Jsem antisemita?, zveřejnil v roce 2014 po předchozím „seznamu pravdoláskařů“ také „seznam Židů“. Letos na jaře se také s hrstkou svých stoupenců shromáždil u hrobu Anežky Hrůzové, zavražděné dívky, kvůli níž byl nesmyslně obviněn z „rituální vraždy“ na sklonku 19. století Leopold Hilsner, a umístil tam pamětní ceduli upozorňující na „nutnost vyřešení židovské otázky, která dosud nebyla uspokojivě vyřešena“.

Bartoš se pokouší zviditelnit také protestováním proti pořádání Gay Pride, pochodu hrdosti lidí s odlišnou sexuální orientací, anebo právě výroky na adresu uprchlíků. Na jedné z demonstrací proti přijímání běženců se například objevil s oprátkou a hlásal, že pokud nebude konat vláda, zakročí on. Plakáty jeho strany vyzývají ke „střelbě do černého“ či vyhlašují, že „škodná ohrožuje celý revír“. Kvůli všem těmto případům je Bartoš často policií vyslýchán. Navzdory všem jeho snahám i tomu, že mu v roce 2010 vyjádřil sympatie Václav Klaus, pravděpodobně pro jeho tažení proti „havlistům“ a „pravdoláskařům“, se Bartošovi nedaří získat více příznivců a zůstává okrajovou figurou veřejného života.