Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Desítky lidí v Praze demonstrovaly proti přesunu americké ambasády do Jeruzaléma a na podporu Palestinců

16. 5. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – V centru Prahy proběhla v podnělí 14. května demonstrace proti přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a za práva Palestinců. Několik desítek lidí se sešlo na Václavském náměstí s transparenty hlásajícími „Svobodu Palestině“ nebo „Zastavte zabíjení v Palestině“. Řečníci shromáždění sdělili, že demonstrují za „osvobození Palestiny od rasismu a od zdí“ a že „Gaza je střelnicí Izraele“. „Sedmdesát let politiky etnického čištění Palestiny stačilo, obdobně jako 11 let devastující blokády Gazy, kde v těchto chvílích okupační síly střílejí do neozbrojených demonstrantů,“ sdělila za organizátory Jana Ridvanová. Akci svolala iniciativa Ne našim jménem – za spravedlivý mír na Blízkém východě a českou pobočkou Mezinárodního hnutí solidarity (ISM). „Nepřipusťme, aby ČR sloužila jako užitečný idiot Izraele. Prezidentu Zemanovi důrazně připomínáme, že to není on, kdo tvoří zahraniční politiku, ale ministerstvo zahraničí,“ řekl podle Aktuálně.cz další z účastníků. Ve středu Palestinci odvolali své velvyslance ze čtyř zemí EU včetně Česka.

celý článek

Třetí květnovou neděli si na tradiční Terezínské tryzně opět připomeneme válečné události

12. 5. 2018, -tz, jg- |  Z domova

TEREZÍN – Příští neděli proběhne na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně tradiční Terezínská tryzna. Každoroční vzpomínková slavnost se bude konat v neděli 20. května na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně. Po nástupu Čestné stráže a hudby bude tryzna v 10 hodin zahájena kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny poprvé přivítá zúčastněné nový ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, jmenovaný loni v červenci, a pietní akt zahájí předseda Ústředního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Hlavní projev přednese předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček, následovat bude křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny bude zakončen sborem z 3. dějství opery Nabucco G. Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru.

celý článek

Kardinál Duka oslavil 75. narozeniny v Polné na Jihlavsku

30. 4. 2018, -rjw- |  Z domova

POLNÁ – Místa se smutnou minulostí ožívají novými historickými událostmi. V Polné, spojené s tzn. hilsneriádou, oslavil 75. narozeniny kardinál Dominik Duka. V děkanském kostele města, jehož je po více než 10 let čestným občanem, odsloužil 29. dubna mši a pobesedoval s občany. Na aféru kolem zavražděné švadleny Anežky Hrůzové, z jejíž smrti byl neprávem jako z rituální vraždy obviněn židovský pobuda Leopold Hilsner, už nikdo nevzpomněl. Ani na statečný postoj Tomáše Garriguea Masaryka, který byl za vystoupení proti krevní pověře hodnocen jako „zrádcovský“ a „protičeský“. Debata se zaměřila na aktuální otázky. Těmi byly tradiční hodnoty a v té souvislosti i kardinálova údajná podpora radikálně pravicové SPD. „Nejsem žádný příznivec pana Okamury,“ prohlásil Duka, „ale v Parlamentu musíte hledat pomoc v takovýchto věcech od každého.“

celý článek

Šest stovek lidí přišlo v centru Prahy protestovat kulturou proti antisemitismu

29. 4. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Už 15. ročník Pochodu dobré vůle, který se konal v sobotu 22. dubna, podpořilo svou účastí kolem šesti set lidí. Z Náměstí Franze Kafky průvod vyšel a pokračoval přes Josefov k Rudolfinu, aby byl zakončen ve Valdštejnské zahradě. Akce proti antisemitismu, která byla letos věnována 70. letům vzniku státu Izrael, se účastnili lidé všech věkových kategorií, včetně několika desítek zahraničních studentů z Dánska a Německa. Pořádá ji Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). „Pochodu se účastnilo zhruba 400 lidí, v zahradě se k nim přidaly asi 200 dalších účastníků,“ řekl ČTK Mojmír Kallus, předseda ICEJ. Průvod se zastavil na Palachově náměstí, kde lidé shlédli baletní představení Igora Vejsady ztvárňující „tragédii i zázračné povstání židovského lidu z popela holocaustu“ a jeho finální zastávkou byla akce „Kulturou proti antisemitismu“ v prostorách Valdštejnské zahrady. Zde promluvil například místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nebo izraelský velvyslanec Daniel Meron.

celý článek

V Praze probíhá konference Evropské unie progresivního judaismu

27. 4. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Ve čtvrtek večer byla v Obecním domě v Praze zahájena konference EUPJ (Evropská unie progresivního judaismu) s tématem „Znovuzrození – tvoříme budoucnost“ (Regeneration – Building the Future). Předmětem rozprav a workshopů jsou aktuální témata jako například budování či obnova komunit, antisemitismus v Evropě, životní prostředí, smíšená manželství. Důležitý je důraz na příslušnosti ČR ke střední, nikoli východní Evropě. Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnilo mnoho významných hostí, mezi jinými i velvyslanec státu Izrael v ČR Daniel Martin Meron, předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek, prezident WUPJ rabín Daniel Hillel Freelander a další. Vystoupil i dětský pěvecký sbor Lauderových škol. Předseda pražské reformní komunity Bejt Simcha Michal Spevák v úvodním proslovu řekl: „Praha byla – a doufejme i opět bude – centrem progresivních Židů moderní Evropy 21. století.” Konference potrvá do neděle 29.dubna.

celý článek

Oslava 70 let Izraele na Hradě: Přesun ambasády do Jeruzaléma má prý proběhnout ve třech fázích

26. 4. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Na Pražském hradě se uskutečnila historicky první oslava vzniku cizího státu. Stalo se tak na pozvání prezidenta Miloše Zemana. Proslovy hostitele i náměstkyně izraelského ministerstva zahraničí Cipi Chotovelyové se soustředily hlavně na přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma. Miloš Zeman označil ty, kteří tento krok kritizují, za zbabělce: „Oni se označují za umírněné, ale pro mě jsou to zbabělci. Připouštím, že to není právě zdvořilé, ale myslím, že je to upřímné.” Přesun do Jeruzaléma by měl podle prezidenta proběhnout ve třech fázích: první je znovuotevření honorárního konzulátu, které se uskuteční v květnu a v jeho čele stane Dan Propper. Do konce roku se v Jeruzalémě otevře také České centrum. Zároveň by se do Jeruzaléma měly přesouvat důležité instituce jako Czech Trade, Czech Turism a další. Poslední fází má být přesun samotného velvyslanectví.

celý článek

Nový česko-hebrejský Machzor pro vysoké svátky následuje středoevropskou předválečnou tradici

24. 4. 2018, -tz,jg-  |  Nové knihy

PRAHA – Po třetím vydání siduru Zichron David Jisra’el (v roce 2008, 2009 a 2016) vyšla po dlouhých letech práce i modlitební kniha pro vysoké svátky – Machzor Va-tomer Rut. Machzor vychází ve dvou dílech, I. díl obsahuje modlitby na oba dny Roš ha-šana (Nový rok), II. díl pak obsahuje modlitby na Jom kipur (Den smíření). Kniha vyšla díky velkorysé finanční podpoře judaistky Markéty Rut Holubové, která se vedle vydavatele Jiřího Blažka též podílela na překladu modliteb. Obsahem a uspořádáním následují machzory středoevropskou tradici. Vedle modliteb samotných obsahují machzory též komentovaný překlad traktátů Mišny Roš ha-šana a Joma a rovněž i proslulou báseň Šloma ibn Gabirola Keter Malchut v českém překladu, která byla tradičně součástí machzorů vydávaných ve střední Evropě před 2. světovou válkou. Od té doby prý nebyl až doposud v češtině k dispozici žádný machzor, kromě několika provizorních.

celý článek

Vychází ojedinělá česko-hebrejská verze Knihy žalmů v překladu Viktora Fischla s Rašiho komentáři

22. 4. 2018, -tz-  |  Nové knihy

PRAHA – Žalmy k lidem promlouvají už několik tisíciletí promlouvá a provází je v jejich životních situacích. Sbírka 150 písní a modliteb je nejrozsáhlejší částí Bible a současně tou nejužívanější při bohoslužbách. Česky vyšla už mnohokrát a v různých překladech, avšak před pěti lety přišlo nakladatelství Garamond se zcela ojedinělým vydáním. Převodem žalmů do češtiny souběžně s jejich hebrejským originálem a poprvé česky i s výběrem tradičních židovských komentářů. Dílo bylo záhy rozebráno, proto Garamond přichází s vydáním druhým. „Záměr je opět zpřístupnit českému čtenáři kromě českého znění žalmů i hebrejský originál, který je velmi poetický. Např. na jeden hebrejský řádek, který čítá čtyři slova, čeština a jiné jazyky potřebují tři řádky,“ komentuje vydání Petr Himmel, majitel nakladatelství Garamond. „Zvolili jsme krásný překlad žalmů českého spisovatele a diplomata Viktora Fischla. Čtenář se nad nimi bude moci zamyslet s pomocí komentářů proslulého židovského vykladače Písma Rabiho Šeloma Jicchakiho, známého jako Raši.“ pokračuje Himmel. Překladů Rašiho komentářů se ujali hebraista a judaista Ivan Kohout a šámes komunity Bejt simcha Jan David Reitschläger.

celý článek

Babiš: Česko otevře své zastoupení v Jeruzalémě už letos

20. 4. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Aby bylo Česko zajedno se zahraniční politikou EU i rezolucemi OSN ohledně Jeruzaléma, otevře, resp. znovuotevře, v izraelském hlavním městě honorární konzulát, zatímco velvyslanectví zůstane v Tel Avivu. V pátek 20. dubna to oznámil premiér v demisi Andrej Babiš. Vláda rovněž zvažuje otevření Českého centra v Jeruzalémě ke konci roku, tak, aby došlo k návaznosti na návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Izraeli. České centrum má popisu práce podporu kulturních projektů a to by podle Babiše nevedlo k podpoře konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident Zeman záměr premiéra uvítal. Je to právě on, kdo byl dlouholetým zastáncem myšlenky českého velvyslanectví v Jeruzalémě. „Náš cíl ale zůstává v platnosti. A tímto cílem je česká ambasáda v Jeruzalémě,“ uvedl pro Idnes Ovčáček. Když minulý rok v prosinci uznaly Jeruzalém jako hlavní město Izraele USA, a prezident Trump oznámil i záměr přesunout tam americké velvyslanectví, Babišovi jeho nápad „nepřišel dobrý, protože jsou vidět ty reakce,“ řekl tehdy.

celý článek

Praha: Oslavy 70. výročí vzniku Izraele proběhnou ve Španělském sále

16. 4. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Prezident Miloš Zeman opět potvrdil svůj mimořádný vztah k Izraeli. Oficiální oslavy 70. výročí vzniku Izraele proběhnou přímo na hradě, ve Španělském sále. Bude to asi první případ, kdy cizí stát slaví vznik přímo v sídle českých prezidentů. „Je to osobní rozhodnutí pana prezidenta Zemana a vyjádření mimořádného přátelství k Izraeli,“ řekl k tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Český prezident se na slavnosti, jíž se podle prezidentské kanceláře a izraelského velvyslanectví zúčastní na 1200 hostí, chystá vystoupit s proslovem. Další podrobnosti programu nejsou zatím známy. Izrael a Česko pojí mimořádné vztahy už od dob První republiky: Tomáš Garrigue Masaryk byl prvním prezidentem, který při návštěvě britské mandátní Palestiny roku 1927 navštívil židovské osady.

celý článek
Zobrazit starší zprávy