Dnes je 17. 1. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Vzácná, 500 let stará kniha o hebrejštině, byla znovu nalezena a vrací se do Prahy

12. 1. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Vzácná kniha o hebrejské gramatice ze 16. století se v úterý 16. ledna navrátí do Prahy, do sbírek zdejšího Židovského muzea. Téměř 500 let starý svazek byl před válkou původně majetkem knihovny pražské židovské obce, z ní ale v minulosti nevyjasněně zmizel. Dalším majitelem byl Zeev Ben-Chajim, který roku 1933 imigroval z Haliče do tehdejší britské mandátní Palestiny a zde prožil kariéru profesora Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a prezidenta Akademie hebrejského jazyka. „Není známo, zda profesor Ben-Chajim přivezl vzácný tisk s sebou do Palestiny, anebo jej zakoupil později,“ uvedlo Židovské muzeum. Když profesor Ben-Chajim ve věku 105 let zemřel, knihu roku 2013 zakoupil další izraelský badatel, který si přál zůstat anonymní. Knihu nabídl k prodeji aukční síni Kestenbaum, kde ji pražské Židovské muzeum loni objevilo. Na žádost ŽM ji aukční síň stáhla z nabídky a s vlastníkem dojednala restituci. Ve středu 10. ledna o tom informovala ČTK.

celý článek

Židovská obec v Ostravě podpořila konverzi osmi adeptů z regionu

10. 1. 2018, -tz- |  Z domova

OSTRAVA/KRAKOV – Židovská obec v Ostravě podpořila úspěšnou konverzi několika zájemců o židovství z Moravskoslezského kraje. Téměř čtyřletý proces výuky pod vedením izraelské rabínky Tanyi Segal působící v Polsku, byl završen 11. prosince 2017 rozhodnutím rabínského soudu (bejt din) v Krakově, jenž byl zřízen pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově a progresivní židovskou komunitou Beit Krakow. Rabínský soud se skládal z rabínů, kteří působí nebo působili v Polsku nebo jejichž rodinné kořeny jsou s Polskem silně propojeny.

celý článek

Auto dvou českých turistek bylo na Západním břehu napadeno kameny. Špatně odbočily při cestě k Mrtvému moři

10. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Dvě české turistky, které se ve vypůjčeném autě vypravily k Mrtvému moři, musela v úterý 9. ledna zachraňovat izraelská policie. Stačilo jedno špatné odbočení a omylem se dostaly do části Západního břehu Jordánu, která je spravována palestinskou samosprávou. V arabské vesnici Takua, nedaleko Betléma, na jejich automobil zaútočili kameny místní obyvatelé. Západní břeh je rozdělen na tři části: jednu spravují Izraelci, další je pod společnou izraelsko-palestinskou správou a třetí oblast spadá čistě pod palestinské úřady. Izraelští civilisté mají, na rozdíl od turistů, do třetího typu oblasti podle izraelských zákonů vstup přísně zakázán. V oblastech se smíšenou a palestinskou správou však může být nebezpečné, pokud se turisté pohybují v autě z izraelské půjčovny. Ta mají žlutou poznávací značku, zatímco palestinská auta mají zelenou.

celý článek

Tématem letošního ročníku soutěží Památníku Terezín je „domov“

9. 1. 2018, -tz- |  Z domova

PRAHA – Památník Terezín vyhlašuje XXIV. ročník literární a XXII. ročník výtvarné soutěže – Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Domov. „Prosíme zájemce o účast v soutěži, aby se pokusili zamyslet, co pro ně mohla znamenat ztráta domova. S jakými těžkostmi se museli v zahraničí potýkat? Jak na ně nahlíželi tamní lidé? Bylo pro ně snadné se mezi ně začlenit? A s jakými problémy se musejí potýkat dnešní lidé prchající z různých důvodů ze svých domovů? Co pro vás osobně znamená domov?“, uvádí Pavel Straka, koordinátor memoriálu a lektor vzdělávacího oddělení Památníku Terezín. „Je třeba se zamyslet se nad výše uvedenými otázkami, vytvořit výtvarné či literární práce a ty nám zaslat na naši adresu. Lze si samozřejmě položit i otázky vlastní, které se také s vyhlášeným tématem úzce pojí. Při zpracování ponecháváme účastníkům možnost volby jakékoliv umělecké formy a techniky“, doplňuje Straka.

celý článek

Zemřel Hugo Marom. Izraelský letecký hrdina, „Wintonovo dítě” a brněnský rodák

7. 1. 2018, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – V izraelském Tel Avivu zemřel v neděli 7. ledna ráno Hugo Marom. Zprávu o tom přinesly Lidové noviny. Brněnský rodák, který se narodil roku 1928 do zlatnické rodiny Maiselů, byl spolu se svým mladším bratrem Rudym jedním z dětí, které se podařilo před nacisty zachránit tzv. kindertransporty, které organizoval Nicolas Winton do Anglie. Když udělal po válce aliju do Izraele, své příjmení si změnil. Hugo Marom byl jedním z izraelských pilotů, kteří prošli roku 1948 tajným leteckým vojenským výcvikem v Československu. Stál tak de facto u zrodu izraelského vojenského letectva. O této části jeho života vyšlo mnoho publikací v Česku i v Izraeli. Roku 2007 vznikl pro Českou televizi film „Křídla nad Sionem“, kde Marom a další izraelsko-českoslovenští váleční veteráni vystupují. Podle velvyslance ČR do Izraele Iva Schwarze Hugo Marom sice žil několik desítek let v Izraeli, ale srdcem byl stále Brňák a také to při četných příležitostech zmiňoval.

celý článek

Levné lety z Prahy do Izraele s El Al UP končí. Nahradí je nový systém v cenách letenek

5. 1. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nízkonákladové letecké spoje aerolinek El Al UP mezi Evropou a Izraelem, jež provozovaly i přímé lety mezi Prahou a Tel Avivem, ve druhém čtvrtletí roku 2018 ukončí svůj provoz. Izraelský národní dopravce to oznámil na tiskové konferenci ve středu 3. ledna. Namísto nich si zákazníci společnosti El Al budou moci zakoupit a vybrat ze tří různých tarifů letenek. První typ bude nabízet odbavení jen s příručním zavazadlem a občerstvení na palubě letadla, ale nebude jej možné zrušit, a to ani za poplatek. U druhého typu se k příručnímu zavazadlu a občerstvení přidá ještě odbavený kufr a možnost výběru sedadla. Zrušit letenku druhého typu pak bude možné s poplatkem. Třetí, nejdražší typ letenky, počítá navíc se dvěma příručními zavazadly a flexibilitou pro ty, kdo se po zakoupení letenky rozhodnou cestu odložit nebo zrušit. Výkonný ředitel společnosti El Al David Maimon ještě uvedl, že aerolinky začnou od začátku září provozovat přímou linku mezi Tel Avivem a San Franciscem.

celý článek

Prezidentský kandidát Hannig by na Hradě zaměstnal antisemitu Bartoše. Vyslal jej za sebe i do debaty mluvčích

4. 1. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Podle vlastních slov, která pronesl v rozhovoru pro DVTV, by současný kandidát na prezidenta České republiky Petr Hannig na Hradě zaměstnal i předsedu extremistické Národní demokracie Adama B. Bartoše. Jen den poté, ve čtvrtek 4. ledna, přitom Nejvyšší soud zamítl Bartošovo dovolání a potvrdil roční podmínku, kterou Bartoš spolu s Ladislavem Zemánkem obdržel za vyvěšení antisemitského textu u hrobu Anežky Hrůzové v Polné. Hannig svou podporu pro Bartoše, který sepisuje seznamy údajných českých Židů a popírá existenci plynových komor a šíří konspirační teorie, ospravedlnil svobodou slova. „Jsem pro absolutní svobodu slova tak, jak je uzákoněna v ústavě Spojených států,“ řekl. „Šikovně pracuje, umí elektronická média. Byla to jen jeho určitá etapa, která je už pryč,“ dodal na konto Bartoše. Sám Hannig antisemitismus podle svých slov odsuzuje, pokud by se však stal prezidentem, místo v tiskové kanceláři by prý Bartošovi nabídl. Přirovnal jej totiž k disidentům z dob totality, kteří nemohli z politických důvodů, či za názor, sehnat práci. „Člověk, který někdy něco špatného udělal, nemůže za to nést odpovědnost celý život,“ sdělil Hannig.

celý článek

V brněnské vile Stiassni se po 80 letech znovu rozzářila světla na chanukovém svícnu

17. 12. 2017, -jg- |  Z domova

BRNO – Po osmdesáti letech se v brněnské vile Stiassni opět rozzářila chanuková světla. Čtvrtou svíci sem o letošním svátku Chanuka, který připadl na 12. až 19. prosince, přišli v pátek 15. prosince zapálit členové Židovské obce Brno a Spolku přátel vily Stiassni. Spolek si touto unikátní událostí připomněl i druhé výročí svého vzniku. Když členové továrnické rodiny Stiassni zapalovali v roce 1937 ve své domovské vile v Brně chanukový svícen, možná ani netušili, že to bude naposledy. „Již o rok později musela rodina dům i republiku opustit,“ sdělil Brněnskému deníku Zdeněk Musil, předseda Spolku přátek vily Stiassni. Funkcionalistickou vilu v Brně si podle návrh architekta Ernsta Wiesnera nechal roku 1929 postavit Alfred Stiassni s rodinou. Roku 1939 vilu zabavili nacisté a udělali z ní důstojnické kasino. Od roku 1952 připadla národnímu výboru pro reprezentační účely a do povědomí se dostala jako „vládní vila“. Nyní je od roku 2014 přístupná veřejnosti.

celý článek

Mogheriniová: Zaorálek mi slíbil, že Česká republika ambasádu do Jeruzaléma nepřesune

9. 12. 2017, -jg- |  Svět

BRUSEL – Ačkoliv ve čtvrtek 7. prosince prezident Česka Miloš Zeman vyjádřil podporu pro Trumpovo jednostranné vyhlášení Jeruzaléma za hlavní město Izraele a sdělil, že by rád viděl i přestěhování českého velvyslanectví tamtéž, šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová v pátek oznámila, že jí Česko přislíbilo, že bude nadále podporovat pozici EU a svou ambasádu do Jeruzaléma nepřesune. Na páteční tiskové konferenci Mogheriniová řekla, že mluvila s českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, který ji přislíbil, že nemá v úmyslu přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma, a to navzdory vyjádřením prezidenta. „Osobně jsem s ním hovořila a on mi sdělil, že Česká republika zastává pozici EU, že Jeruzalém je budoucím hlavním městem Palestiny, totiž dvou států se sdíleným hlavním městem,“ řekla reportérům. „Je tedy jasné, že jejich postoj je odlišný od postoje americké administrativy. Na jejich straně nepadlo rozhodnutí přesunout ambasádu,“ dodala.

celý článek

Česká republika uznala západní Jeruzalém za hlavní město Státu Izrael

7. 12. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Česká republika vydala ve středu 6. prosince večer prohlášení, v němž uznala západní Jeruzalém v hranicích před rokem 1967 za hlavní město Izraele. Stalo se tak jen několik okamžiků po proslovu amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž v Bílém domě prohlásil, že USA uznávají, že izraelským hlavním městem je Jeruzalém a zahájil proces přestěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Česká republika v současné době, než dojde k uzavření míru mezi Izraelem a Palestinou, prakticky uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele v hranicích demarkační linie z roku 1967,” stálo ve středečním prohlášení Ministerstva zahraničí ČR. „Ministerstvo může zvažovat přemístění velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma jen v závislosti na výsledcích vyjednávání s klíčovými partnery v regionu a ve světě.” Trump ve svém projevu jasně nerozlišil mezi západním a východním Jeruzalémem, ani však nepodpořil myšlenku „sjednoceného a nedělitelného“ hlavního města.

celý článek
Zobrazit starší zprávy