Dnes je 22. 3. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Depeše izraelského velvyslance: Česko zvažuje praktickou realizaci přesunu ambasády do Jeruzaléma

22. 3. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Jak informovala izraelská televizní stanice Aruc 10 s odvoláním na obsah diplomatické depeše izraelského velvyslance v ČR Daniela Merona, Česká republika již zcela vážně přemýšlí nad přesunem své ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle informací, které Meron v této depeši sděluje izraelskému ministerstvu zahraničí, se Češi pod diplomatickým tlakem Izraele začali zajímat o praktické otázky spojené s přesunem velvyslanectví. Konečné rozhodnutí o tomto kroku však musí učinit premiér Babiš, který se podle Meronovy depeše na jednu stranu vyhýbá kontroverzním politickým rozhodnutím, na stranu druhou je však ovlivněn silně proizraelským postojem velké části české veřejnosti. Velvyslanec Izraele Daniel Meron také v tajné depeši uvedl, že Izrael by měl pokud možno využít vlivu prezidenta Zemana, který je hlasitým podporovatelem Izraele a dokonce nabídl svou prezidentskou rezidenci jako místo konání oslav 70. výročí vzniku Státu Izrael, které připadne na 25. dubna letošního roku.

celý článek

Zlínské divadlo dostalo kvůli hře o židovském hřbitově v Prostějově anonym plný antisemitských urážek

20. 3. 2018, -jg- |  Z domova

ZLÍN – Anonymní dopis plný hrubých antisemitských urážek, který před týdnem v pondělí došel do Městského divadla ve Zlíně, bude nyní řešit policie. „Vaše hra o židáckým hřbitově v Prostějově je židoteror, který tady nebudeme trpět, židáci tady nebudou poroučet a nařizovat, židáci jsou nežádoucí imigranti, kteří mají právo a povinnost okamžitě zmizet, a to pryč nebo do plynu,“ dočteme se v dopise, který ředitel divadla Petr Michálek zveřejnil na Facebooku. Pisatel anonymu naráží na komicky laděný titul Furianti, který divadlo uvedlo v únoru. Hra Hynka Skotáka totiž vychází ze skutečné kauzy kolem židovského hřbitova v Prostějově, kde je pohřbeno na 2 tisíce židovských obyvatel. Hřbitov byl za války srovnán se zemí, náhrobky rozebrány a řada místních si s nimi vydláždila dvorky. Nyní se v místě nachází park, kde se venčí psi, a malé parkoviště. O rehabilitaci místa tak, aby mělo pietnější charakter, se teď snaží nadace Kolel Damesek Eliezer a Federace židovských obcí v ČR. To však vyvolalo u části místních odpor a sepsali petici.

celý článek

Wizz Air ruší lety mezi Českem a Izraelem, své lety z Prahy omezí na tři destinace

14. 3. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Nízkonákladový letecký přepravce Wizz Air zruší v polovině června svou základnu na letišti Václava Havla v Praze a své linky omezí na tři – od 14. června zůstanou v provozu lety z Prahy do italského letoviska Bari, na londýnský Luton a gruzínského Kutaisi. Důvodem změn je podle tiskové zprávy nízká poptávka, podle posádky jednoho z letů Wizz Air jsou ve hře i vysoké letištní poplatky v Praze a politika společnosti operovat na levnějších letištích. Až doposud má přitom Wizz Air jedno ze svých 88 letadel trvale umístěno v Praze a z ní nabízí 9 destinací, včetně Rejkjavíku, Milána, Benátek a Tel Avivu. Do izraelské metropole se cestující s Wizz Air mohou podívat tak už jen do poloviny června, lety do jihoizraelského Eilatu na letiště Ovda podle webových stránek společnosti končí v březnu. Cestujícím z Prahy do Tel Avivu tak nakonec zůstane na výběr jen ze dvou leteckých společností: Pod marketingovou značkou Českých aerolinií ČSA operující Smartwings nebo izraelský přepravce El Al, který se nedávno rozhodl vzdát se své značky pro nízkonákladové lety El Al UP. Od října pak bude z Prahy do Ovdy létat Ryanair.

celý článek

Za pomoc dvěma židovským rodinám během holocaustu byl titulem Spravedlivý mezi národy oceněn kněz Václav Čermák

4. 3. 2018, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – Izrael posmrtně udělil titul Spravedlivý mezi národy knězi Václavu Čermákovi. Izraelský velvyslanec Daniel Meron předal ocenění jeho dceři 27. února v Praze na Novoměstské radnici. Čermák se tak stal 117. občanem bývalého Československa, kterého izraelský památník holocaustu Jad Vašem tímto titulem uctil. „Já si to vůbec nezasloužím, protože já jsem se vůbec nepřičinila o nic z toho, co dělal můj otec,“ řekla pro ČT Marie Čermáková, která dnes žije v Praze. „Vím jen, že můj otec byl pokrokový člověk, velký vlastenec, člen odboje, že pomáhal všem trpícím, ať už politicky, nebo rasově pronásledovaným, že to dělal z lásky a ze své křesťanské povinnosti.“ Události kolem ukrytí dvou židovských rodin v chatě v horách, za což byl Václav Čermák oceněn spolu se dvěma Slováky, Ľudovítem Repášem a Jánem Balciarem, se staly během Slovenského národního povstání v roce 1944.

celý článek

Evropská unie progresivního judaismu reagovala na článek o polském bejt dinu v Krakově

22. 2. 2018, -jg- |  Náboženství

PRAHA – Na začátku měsíce jsme na Ztis.cz informovali o prvním polském poválečném rabínském soudu, bejt dinu, který prvně zasedal na sklonku loňského roku, krátce před svátkem Chanuka, v Krakově. Polský bejt din byl ustaven pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově, aby sloužil jak místní židovské komunitě, tak Židům v regionu a potažmo v celé střední Evropě. Podle představitelů židovského progresivního hnutí však tento rabínský soud není samotným hnutím zaštítěn a tudíž jeho rozhodnutí neuznává. „Článek z 2. února 2018, informující o bet dinu v Krakově, obsahoval řadu nepřesných informací. Centrum progresivního judaismu v Krakově není členem Evropské unie progresivního judaismu (EUPJ). Vyjmenovaní rabíni, kteří bejt din tvořili, nemají podle EUPJ způsobilost k sezvání bejt dinu. Proto nemohou být zmíněné gijurim z Krakova uznány pro členství v židovské obci. EUPJ organizuje už po mnohá léta oficiální, nikoliv soukromé, batej din v Polsku, Česku a v jiných evropských zemích. Toho si byli v článku zmínění rabíni vědomi,“ sdělil za EUJP rabín dr. Andrew Goldstein.

celý článek

Okamura se v dopise omluvil židovské obci, ta však jeho krok přijala rezervovaně

15. 2. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Předseda krajně pravicové SPD a místopředseda parlamentu Tomio Okamura už několik týdnů řeší skandál vyvolaný jeho výroky o koncentračním táboru v Letech, které podle mnohých splňovaly parametry popírání holocaustu a genocidy. Před týdnem zaslal Okamura omluvu adresovanou přímo pražské židovské obci (ŽOP), v níž deklaroval, že on ani jeho strana „naprosto nezpochybňuje objektivní historická fakta a utrpení lidí, které prodělali v pracovním a sběrném táboře Lety v době druhé světové války“. Pražská židovská obec poté zveřejnila na svém oficiálním facebookovém profilu oznámení, že dopis přijala. „Očekáváme, že oběti téže nenávistné zvůle již nadále nebudou v žádné politické a populistické hře nikdy stavěny proti sobě,“ uvedla ŽOP. Představitelé židovské obce však současně uvedli na dotaz serveru Lidovky.cz, že Okamurově motivaci příliš nevěří. Vadí jim zejména, že omluvu směřoval jim, zatímco Romům – a konkrétně Muzeu romské kultury, které má památník Lety pod svou správou a k němuž se ŽOP připojila s kritikou Okamurových výroků – se za svá povážlivá prohlášení dosud adresně neomluvil.

celý článek

Výzkum ÚSTR: nejméně sympatií k Židům a Romům mají lidé z hlavního města

9. 2. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Pro mnohé možná překvapivé byly výsledky průzkumu provedeného Ústavem pro studium totalitních režimů o vztahu Čechů a Moravanů k Židům a Romům. Ukázaly totiž, že negativní postoje k uvedeným menšinám jsou rozšířené spíše mezi obyvateli Prahy a také mezi lidmi mladšími. Poměrně malý vliv má přitom oproti očekávání na vztah k Židům a Romům dosažené vzdělání. Podle průzkumu jsou Židé nesympatičtí 27 % obyvatel Prahy, 21 % Moravanů a 15 % Čechů. Vztah k romské menšině je pak ještě dramaticky horší: podobně negativní pocity k Romům chová 82 % Pražanů oproti 76 % obyvatelům Čech i Moravy. Vzdělání mělo na vyjádřený vztah k Židům a Romům malý vliv, přičemž ve většině zemí přitom platí, že zpravidla s vyšším vzděláním roste i tolerance k menšinám. Podle autorů průzkumu proto mohou tato čísla svědčit o tom, že český vzdělávací systém nenapomáhá odstraňování předsudků a stereotypů.

celý článek

Na poslance SPD podáno trestní oznámení kvůli popírání romského holocaustu, lidovci chtějí odvolání Okamury z čela sněmovny

6. 2. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Po předsedovi SPD a místopředsedovi poslanecké sněmovny Tomiu Okamurovi putuje po několika dnech k příslušným orgánům další trestní oznámení na českého poslance kvůli popírání holocaustu Romů. Týká se tentokrát Okamurova stranického kolegy, který označil Lety u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“ a kritizoval v té souvislosti odkup nedalekého vepřína. Tato Roznerova slova zazněla během neveřejného jednání na prosincovém sjezdu SPD. Nahrávku však získala Česká televize a odvysílala ji ve svém pořadu 168 hodin. Na Miloslava Roznera, který dříve proslul především zlidovělou hláškou o tom, že se „nechce zabrušovat, aby se pak nemusel vybrušovat“, podali nyní trestní oznámení Mladí sociální demokraté a také Martin Uhlíř z občanského hnutí Politika a svědomí. Předseda SPD Tomio Okamura mezitím čelí nejen stíhání za své výroky o táboře v Letech, ale z iniciativy lidovců také hrozbě odvolání z čela poslanecké sněmovny. Za jeho výroky ho ostře zkritizoval také ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO).

celý článek

Pražská židovská obec odsoudila lživé výroky Tomia Okamury o táboře v Letech, vyslovené na Den památky obětí holocaustu

2. 2. 2018, -mk- |  Z domova

PRAHA – Pražská židovská obec následovala příkladu Muzea romské kultury a ohradila se proti výrokům, které pronesl v krátkém rozhovoru pro DVTV předseda krajně pravicové SPD Tomio Okamura. Ten byl osloven moderátorkou Danielou Drtinovou v den vyhlášení prezidentských voleb, jenž připadl současně na mezinárodní Den památky obětí holocaustu (27.1.). V rozhovoru nejprve zmínil, že byl osloven „řadou židovských obětí z Osvětimi“, kteří prý nechápou, „proč v ČR stavíme na stejnou úroveň tábor v Letech jako vyhlazovací tábor v Osvětimi“, a pokračoval historicky lživým tvrzením, že cikánský tábor v Letech nebyl oplocen a lidé se tu mohli svobodně pohybovat. Židovská obec v Praze nyní na svém Facebooku zveřejnila prohlášení, v němž „odsuzuje výroky předsedy SPD Tomia Okamury“ a spolu s Muzeem romské kultury „důrazně vzývá k veřejné omluvě obětem nacisty iniciované perzekuce a genocidy za pošlapávání jejich památky“. Omluvu za překrucování informací by měl podle ŽOP Okamura směřovat také k historikům a dalším odborníkům, kteří se historii tábora v Letech věnují.

celý článek

Zemřel izraelský spisovatel, filmař a pilot vycvičený v Československu Haim Gouri

31. 1. 2018, -tz,jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Ve věku 94 let zemřel ve středu 31. ledna izraelský básník, prozaik, novinář a filmový dokumentarista Haim Gouri. Narodil se v Tel Avivu 9. října 1923. Po studiu na zemědělské škole Kadoorie vstoupil do elitních jednotek Palmach. Roku 1947 byl poslán do Maďarska, kde pomáhal přeživším holocaustu s jejich cestou do britské mandátní Palestiny. Po vzniku Izraele se zúčastnil výcviku výsadkářů ve Stráži pod Ralskem v tehdejším Československu. Během izraelské války za nezávislost byl zástupcem velitele Negevské brigády, která spadala pod Palmach. Po válce studoval literaturu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a na Sorboně v Paříži. Jako novinář pracoval v deníku LaMerchav a později v Davaru. Uznání se mu dostalo za jeho zpravodajské pokrytí soudního procesu s Adolfem Eichmannem z roku 1961. Po pádu železné opony se do Prahy vrátil. V listopadu 1991 tu v rámci izraelské delegace předal veteránům československé armády, kteří jeho a další izraelské rekruty před 43 lety cvičili, ocenění. Haim Gouri žil se svou manželkou Alizou v Jeruzalémě.

celý článek
Zobrazit starší zprávy