Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Německo-běloruská dokumentární výstava o vyhlazovacím komplexu Malý Trostinec proběhne v Památníku Terezín

13. 7. 2018, -jg- |  Z domova

TEREZÍN – Dokumentární výstava s názvem „Vyhlazovací středisko Malý Trostinec – dějiny a památka“ proběhne ve výstavních prostorách IV. dvora Malé pevnosti (cela č. 41) Památníku Terezín. Malý Trostinec, dnes předměstí Minsku, byl v období od jara 1942 do léta 1944 největším vyhlazovacím komplexem na území okupovaného Sovětského svazu. Aby vrazi zahladili stopy, koncem roku 1943 nechali těla obětí vykopat a spálit. Mimořádná státní komise pro vyšetřování nacistických zločinů odhadla v srpnu 1944 na 206 500 obětí – především běloruských, rakouských, německých a českých Židů, civilistů, partyzánů, odbojářů a sovětských válečných zajatců. Po roce 1945 vznikaly na místě sovětské vzpomínkové památníky, velký památník byl slavnostně otevřen v roce 2015. Tato výstava – německo-běloruský pilotní projekt – oběti uctívá a současně ukazuje, jak a v kterých místech v Bělorusku, Německu, Rakousku a v České republice se na zavražděné vzpomíná. Zabývá se však také topografií vraždění a samotnými pachateli.

celý článek

Židovská čtvrť v Třebíči po roce znovu ožije bohatým programem

2. 7. 2018, -tz- |  Z domova

TŘEBÍČ – Klezmerová hudba znějící v ulicích, prvorepublikoví četníci dohlížející na dodržování pořádku, pouliční umělci, lekce tance, romantické snídaně u řeky Jihlavy, vůně kávy a všelijakých dobrot linoucí se ze stánků, historická hasičská technika bojující s přírodním živlem, Hugo Haas excelující na filmovém plátně. To je jen část z bohatého programu sedmého ročníku Oživeného židovského města, který připravilo Městské kulturní středisko Třebíč ve dnech 13.-15. července 2018 v židovské čtvrti. Oživené židovské město zahájí 13. července od 16 hodin rozcvička v retroplavkách, novinkou letošního ročníku bude například výstava starozákonních vtipů Jiřího Wintera Neprakty na dvorku Domu Seligmanna Bauera nebo divadlo Kvelb, které do Třebíče přiveze svou bláznivou Černou rodinku. Chybět nebude pohádka pro děti, pro zájemce si pořadatelé připravili i sběratelskou hru.

celý článek

V Terezíně odhalen „Zákon nezvratnosti“, památník obětem šoa z dílny Aleše Veselého

8. 6. 2018, -rjw- |  Z domova

TEREZÍN – Monumentální sochu „Zákon nezvratnosti“ (2015) z dílny Aleše Veselého odhalili v pondělí 4. června během pietního aktu v Terezíně zástupci Evropského židovského kongresu (EJC) a Federace židovských obcí v ČR. Dílo je tvořeno masivním neopracovaným kamenem, spočívajícím na ocelové konstrukci trojúhelníkového půdorysu. Ta balvan udržuje ve výšce necelých dvou a půl metru, pokud by návštěvník vstoupil dovnitř památníku, ocitne se pod masou, která jako by jej měla v příští chvíli rozdrtit. „Tento památník symbolizuje židovskou zkušenost v průběhu věků,“ řekl o významu díla prezident EJC Moshe Kantor. „Jsou to dějiny násilných perzekucí, ale také vytrvalosti a odpovědnosti. Materiál kamene má zachytit věčnost smutku a jeho velikost značí ohromné břemeno židovského lidu.“ Toto břemeno je podle M. Kantora dvojí: na jedné straně je to kruté břemeno bezmoci, které pociťovaly oběti. Na druhé pak nevyhnutelné břemeno naší zodpovědnosti, za to, aby paměť šoa byla stále živá.

celý článek

Jak čelí narůstajícímu antisemitismu napravo i levo diasporní Židé? Světový židovský kongres zasedal v Praze

6. 6. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Zasedání výkonné rady Světového židovského kongresu (WJC) se konalo letos 4. a 5. června v Praze. Zástupci světových židovských komunit na něm diskutovali, jak čelit domácím výzvám. Jedním z hlavních témat jednání byl podle zdrojů s nimi obeznámených nebývalý nárůst antisemitismu na celém světě. Podle mnoha řečníků byla na mnoha místech již překročena ona pomyslná červená linie a proti tomu je třeba se rázně postavit. To mohou udělat právě tyto instituce a židovské komunity v jednotlivých zemích. Musí však být jednotné. V tomto smyslu i padlo, že i nadále platí doporučení nespolupracovat s extrémně pravicovými stranami, a to i přesto, že se snaží o dobré vztahy s Izraelem a odsuzují antisemitismus, který je naopak v současné době manifestován především stranami levicovými. „Je jen málo zemí, které by měly delší historii podpory židovskému lidu a státu Izrael, než je Česká republika, což činí toto setkání v této lokalitě o to důležitější,“ řekl ve své zprávě výkonné radě Světového židovského kongresu jeho prezident Ronald Lauder. Sám ze zdravotních důvodů tentokrát do Prahy přijet nemohl.

celý článek

Nová česká iniciativa „Židé za spravedlivý mír“ kritizuje izraelskou politiku vůči Palestincům i zneužívání pojmu antisemitismus

5. 6. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Skupina českých židovských intelektuálů vydala v úterý 5. června otevřený dopis nově vzniklé iniciativy „Židé za spravedlivý mír“. Dopis je určen izraelské vládě, kterou signatáři upomínají, že nemluví jménem všech Židů, ale za cíl si klade i „otevřít kritičtější diskuzi mezi českými Židy“. Tvůrci dopisu připomínají, že blízkovýchodní konflikt trvá již několik desetiletí a kritizují izraelskou vládu, že zneužívá obav svých občanů z teroristických útoků k útlaku Palestinců – který je podle nich vhání do rukou extremistů. „Naším cílem není formulovat řešení blízkovýchodního konfliktu ani posuzovat míru viny za současný stav na té či oné straně,” píší a apelují na Izrael, aby „okamžitě zabránil masakrům na izraelsko-palestinských hranicích a zastavil výstavbu osad na palestinských územích a motivoval stávající osadníky k návratu na území Izraele“. Na konci upozorňují na devalvaci antisemitismu jako pojmu. „Obvinění z antisemitismu se stalo zbraní, s jejíž pomocí je veškerá oprávněná kritika izraelské politiky zašlapávána do země,“ stojí v prohlášení.

celý článek

Akce na Palmovce: V libeňské synagoze se koná minitrh malých nakladatelství

1. 6. 2018, -rjw- |  Nové knihy

PRAHA/LIBEŇ – V úterý 5. června se v synagoze v Libni koná Knižní prezentace malých nakladatelství. Minitrh pořádají sdružení SERPENS a nakladatelství Novela bohemica. Návštěvníci se setkají s nakladatelstvími Baobab, Dauphin, DharmaGaia, Nakladatelstvím Pavel Mervart, Nakladatelstvím P3K, Novela bohemica, Pražská scéna, Trystero a Verzone. V červnu proběhnou v libeňské synagoze i další zajímavé akce, jako výstava kaligrafií Izana Ogawy a jejich převedení do hudební podoby. Synagoga na Palmovce již několik let slouží jako kulturní centrum nejen židovských akcí. Uprostřed jednání o plánované proměně Libně je budoucnost bezprostředního okolí synagogy i její role ve čtvrti stále nejasná.

celý článek

Dan Propper, nový honorární konzul České republiky v Jeruzalémě, má rodinné kořeny v Praze a Teplicích

30. 5. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Česká republika v úterý 29. května otevřela v Jeruzalémě slibovaný honorání konzulát. Honorárním konzulem se stal izraelský podnikatel Dan Propper, který podle svých slov dostal tuto nabídku přibližně před rokem. Propper vidí svůj přinos hlavně v propojení byznysu obou zemí, v Česku podniká. A s ohledem na český původ svých obou rodičů nabídku přijal. Ze strany otce má Propperova rodina kořeny v Teplicích a v Praze, matčina rodina byla z jihomoravských Nemochovic. Propperovi rodiče opustili Československo ještě před válkou a dnes osmaosmdesátiletý Dan Propper se narodil v Tel Avivu. V Krupce u Teplic, blízko místa, kde už na konci 19. století podnikal jeho dědeček, Propper roku 2007 investoval přes 700 milionů korun do továrny na výrobu sójového masa. Otevření honorárního konzulátu v Jeruzalémě však není zcela novinkou. Do roku 2016 zde byla honorární konzulkou česká rodačka a izraelská televizní novinářská legenda Taťána Hoffmanová.

celý článek

Historická „Branka“ a s ní bývalá židovská modlitebna v Kynšperku je opět na prodej

29. 5. 2018, -jg- |  Z domova

KYNŠPERK n. O. – Kynšperská branka ze 16. století je na prodej a s ní i hrázděný a roubený přístavek, který sloužil jako židovská modlitebna. Památku, která je dnes už bohužel velmi zničená a vyžadovala by rozsáhlou rekonstrukci, v současnosti prodává kancelář M&M Reality i s přilehlým pozemkem za 320 tisíc korun. Branka je patrová stavba s mohutným průjezdem. Dnes stojí v centru města Kynšperk nad Ohří, v ulici Dlouhá. V domě, kde se nacházela poválečná židovská modlitebna, bydlela židovská obchodnická rodina Ledererů, z níž pocházeli sběratel lidového nábytku Karel Lederer a akademický malíř Fritz Lederer (1878 – 1949). Město Kynšperk se Branky počátkem 90. let „zbavilo“ asi za 50 tisíc Kč. Současný majitel, chebská nadace Evropské Comenium, se jí snažil městu prodat za 650 tisíc už před 11 lety. Tehdy město uvažovalo o koupi s tím, že by Branka mohla sloužit jako expozice Ledererových malířských děl, ale jen pokud by cena nepřesáhla 350 tisíc. Ač je historická hodnota objektu vysoká, podle radních byl už tehdy na spadnutí a oprava drahá a náročná.

celý článek

Tomio Okamura v roli významného hosta na Terezínské tryzně? Učitelé říkají ne

24. 5. 2018, -tz- |  Z domova

PRAHA – S nedělní (20. května) účastí předsedy SPD Tomia Okamury jakožto významného hosta nesouhlasí členové Učitelské platformy, která sdružuje učitele od mateřských škol po vyšší odborné a umělecké školy. Podle učitelů nelze přehlížet, že na jedné straně Tomio Okamura buduje svůj politický kapitál na nenávisti a na straně druhé se hlásí k pietě mrtvých, kteří byli z nenávisti zavražděni. „Jako členové Učitelské platformy jsme pobouřeni způsobem, kterým se nakládá s památkou umučených obětí nacismu. Jsme pobouřeni účastí zástupců krajní pravice, jmenovitě Tomia Okamury a zástupců strany SPD a především významnou úlohou řečníka, kterou každoročně zastává předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Jaroslav Vodička ani Tomio Okamura nemají být na podobné akci přítomni v roli významných hostů, neboť svými postoji a skutky reprezentují relativizaci lidských práv, nebezpečnou nemoc, která postupně zachvacuje naši společnost,” uvedla Petra Mazancová, předsedkyně Učitelské platformy.

celý článek

Ministr Stropnický: Za smrt palestinských demonstrantů může výlučně Hamás

24. 5. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Ministr zahraničí v demisi a budoucí velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický ve čtvrtek 24 května prohlásil, že za smrt demonstrantů na hranici s Gazou může výhradně Hamás. Stojí to ve Stropnického prohlášení „Gaza – Telling things as they really are“ („Gaza – Říct věci tak, jak skutečně jsou“). Podle Stropnického je Hamás „jediným skutečným vládcem v Gaze“, a je „plně zodpovědný za násilné incidenty, k nimž v posledních týdnech došlo na hranici mezi pásmem Gazy a Izraelem“. Ministr dále prohlásil, že nevidí žádnou souvislost mezi přesunem velvyslanectví Spojených států do Jeruzaléma a výbuchem násilí, k němuž téhož dne v Gaze došlo. „Blízkovýchodní konflikt existuje již mnoho let a Hamás jen využil situace.“ Přitom pokud jde o přesun českého velvyslanectví, budoucí ambasador sám radil minulý týden akci „vyhodnotit v kontextu“ – čili nespěchat. „Současná reakce Gazy je hodně prudká,“ řekl v rozhovoru pro Idnes.

celý článek
Zobrazit starší zprávy