Dnes je 19. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Zemřela Doris Grozdanovičová, „dívka s ovečkami“ na snímcích z Terezína

23. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Zpráva o smrti paní Doris Grozdanovičové (17.4.1926- 21.8.2019) se rozběhla takřka rychlostí blesku. Mnozí členové židovské komunity i její nežidovští přátelé tu smutnou novinu oznamovali spolu s osobními fotografiemi a příběhy. Znali paní Grozdanovičovou lépe než redakce Ztis.cz, a proto jí nekrolog napsali oni – skládá se z rozesetých vzpomínek a bude psán a vyprávěn ještě měsíce a roky. Všichni, kdo paní Grozdanovičovou znali, nebo s ní měli tu čest spolupracovat, teď vědí jedno: okamžik její smrti byl zlomový. Připomínka šoa, a především informování mladých lidí o holocaustu, už bude v českém prostředí jiné. Paní Grozdanovičová, „dívka s ovečkami“ na starých snímcích z Terezína, měla jedinečnou schopnost přibližovat lidem historii živě a opravdově, ukazovat jim fakta prostřednictvím osobního příběhu. Měla schopnost navázat bezprostřední vztah a přiblížit dnešním dětem to, co sama prožila téměř jako dítě.

celý článek

Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší koncentračního tábora Sachsenhausen

22. 8. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – V pátek 23. srpna ve 12 hodin proběhne v Nové obřadní síni na pražských Olšanech poslední rozloučení s Vojmírem Srdečným. Rodák z Albrechtic nad Orlicí zemřel ve středu 14. srpna ve věku 99 let a byl posledním přeživším nacistického koncentračního tábora Sachsenhausen – Oranienburg, kam byl spolu s dalšími stovkami studentů odvlečen dne 17. listopadu 1939 při nacistické persekuci vysokoškoláků. V Praze v té době bydlel na Švehlově koleji a studoval Ústav pro vzdělávání profesorů tělesné výchovy, kam byl přijat teprve pět týdnů. Vojmír Srdečný se celý život zabýval prací s tělesně postiženými, v rehabilitačním ústavu v Kladrubech pro ně založil hry, po svém odchodu roku 1949 pracoval ve Velkých Losinách s pacienty po dětské obrny, působil na pedagogické fakultě v Hradci Králové.

celý článek

Inspirace z Těšnova: Sprejer, který se rozhodl neutralizovat neonacistické symboly

15. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Když se někde objeví neonacistické symboly, zamoří okolní prostor odkazem na nenávist a násilí, které s sebou tato ideologie nese. Nabízí se řada možností, jak takové projevy odstranit. Nejjednodušší je smazat nebo zamalovat. Sprejer z pražského Těšnova přišel na jiný nápad, totiž vytvořit z nich malůvku, která nenávistný rozměr „neutralizuje“. „Jsem sprejer, většinou dělám klasické graffiti,“ řekl pro Ztis.cz autor, který si přál zůstat v anonymitě. „Na Těšnově jsem byl s kamarády, tvořili na volné ploše. Naproti jsem uviděl náckovský nápis a rozhodl jsem se ho předělat.“ Číslo 88, odkazující na numerologickou hodnotu Hitlerova jména, se změnilo ve dvojici usměvavých sněhuláků.

celý článek

Před Lauderovými školami v Praze se hajlovalo

13. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – V úterý 13. srpna před sedmou hodinou ráno došlo zřejmě v Belgické ulici k antisemitskému incidentu. Svědkem byl majitel obchodu s judaikami, který sídlí blízko budovy Lauderových škol. „Přespával jsem v krámě. Probudil jsem se a šel si zakouřit. Na parapetu chyběl popelník a pod ním byly rozházené vajgly,“ vypráví David Fábry. „Ale nejsem si jistý, jestli toto neudělal v noci někdo jiný. – Naproti škole postávali dva chlapi v černém a zdálo se, že něco obhlížejí.“ Za nějakou chvíli si šel zakouřit znovu. Neznámí tam pořád ještě byli. „Když si všimli, že na ně koukám, ten plešoun zvednul ruku a zařval ‚Heil Hitler!‘“ Pan Fábry zašel dovnitř obchodu a sledoval je přes sklo a pořídil fotografii dvou výtržníků. Ti po nějaké chvíli dalšího postávání odešli směrem k Náměstí Míru a přitom si mezi sebou hlasitě a vulgárně nadávali. Při jejich odchodu si všiml třetího, který byl do té doby zakryt stavebním zátarasem (budova Lauderových škol je v rekonstrukci).

celý článek

Vlastenecké setkání: Kantor Benjamin Kuras s předsedou DSSS Tomášem Vandasem

11. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Ostré a protichůdné reakce vyvolalo a sociálních sítích zveřejnění selfie předsedy krajně pravicové DSSS Tomáše Vandase s kantorem a významným členem Židovské liberální unie Benjaminem Kurasem. Fotografie vznikla na akci pořádané organizací Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže. Setkání na zámku v Příčovech se konalo jako protipól festivalu Prague Pride. Mezi podporovatele patřily nejrůznější organizace. Například Raptor TV Žarka „Raptora“ Jovanoviče, proruského novináře s vazbami na Stranu práv občanů Zemanovci a nadstandartními vazbami na Okamurovu SPD. Raptor také umožnil příznivcům sledovat dění na místě. Dále Nadační fond Má vlast Michala Semína nebo časopis Milana Vidláka Šifra, určený těm, „kdo čtou mezi řádky“. V časopise Šifra se lze například dočíst, že revoluce 1989 byla řízena z Moskvy, co chystá Bilderberg, nebo o výzkumech vyvracejících lidský podíl na globálním oteplování.

celý článek

Židovské organizace v ČR se představí na pražském Judafestu. Poprvé v Kampusu Hybernská

9. 8. 2019, -tz- |  Kultura

PRAHA – V neděli 22. září se uskuteční již osmý ročník festivalu židovské kultury, konkrétně 14. a 22. hodinou v prostorách Kampusu Hybernská, Hybernská 4, Praha 1. Jako každý rok budou mít možnost návštěvníci vidět prezentaci židovských organizací a obcí z celé České republiky. Do minulého roku se festival tradičně konal na Náměstí Míru v Praze a nabídl návštěvníkům širokou škálu stánků žid. organizací a obcí včetně doprovodného programu ve formě hudby a izraelských tanců. Letošní ročník sice volně navazuje na ročníky předešlé, ale s větším důrazem na kulturu a vzdělávací programy. Akce představí již tradičně řadu židovských organizací a koncertů a návštěvníci budou moct ochutnat nejrůznější speciality židovské kuchyně.

celý článek

České organizace podporující vztahy s Izraelem kritizují závěry ze schůzky mezi českým a palestinským ministrem

15. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Na slova, která uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček, když se v pondělí setkal se svým palestinským protejškem Rijádem Málikím, reagovaly v pátek 12. června české organizace podporující česko-izraelské vztahy. „Je zcela legitimní jednat se všemi představiteli regionu Středního východu. Ale je obecně známé, že Palestinská samospráva např. užívá finanční podpory ze zahraničí k vyplácení finanční pomoci rodinám teroristů či k tisku učebnic, šířících nenávist. Proto jsou znepokojující zprávy o obsahu jednání, jak je médiím tlumočil představitel Palestinské samosprávy, který vyjádřil, že údajně byl ubezpečen, že ČR nepřesune své velvyslanectví do Jeruzaléma a dokonce se neobává, že by Česká republika uznala Jeruzalém jako hlavní město Izraele,” napsala ve svém prohlášení Aliance pro Izrael, která sdružuje celou řadu organizací, jako např. ICEJ, Centrum Sion, Keren Kajemet le-Jisrael (KKL), Bnai Brith nebo Institu Williama Wilberforce.

celý článek

Osudy Židů z Íránu předkládá fotografická výstava v pražské Jeruzalémské synagoze

13. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Unikátní výstavu je možné zhlédnout v pražské Jeruzalémské synagoze. Její tvůrce, íránský fotograf Hassan Sarbakshian (ročník 1968), jenž v současnosti žije v Praze, pracoval na projektu více jak deset let. Představil přitom každodenní život íránské židovské komunity na různých místech Íránu, ale také život Izraelců íránského původu a jejich vztah k „vlasti“. V době kolem roku 2006, kdy se tehdejší íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád rozhodl popírat holocaust, Sarbakshian, který tehdy pracoval v Íránu jako fotograf pro agenturu Associated Press, se rozhodl společně se svou ženou fotit život íránských Židů. Za dva roky měli spoustu fotek, které ale nemohli nikde ukázat. „Během výslechů se mne ptali, proč jsem se rozhodl dokumentovat život židovských obyvatel, a ne šíitských muslimů. Mojí odpovědí bylo, že všechna íránská média informují o šíitských muslimech a toto je minorita, která nemá žádnou platformu,“ sdělil pro RFE oceňovaný fotograf.

celý článek

Vandal se hebrejsky podepisuje na další židovské památky v Česku

9. 7. 2019, -rjw- |  Z domova

MIKULOV – Hebrejsky píšící vandal, který v květnu počmáral náhrobek rabína Löwa, zanechal své jméno nedávno na informační desce u židovského hřbitova v Mikulově. Své podpisy – a právě jen podpisy – zanechává Šmuel Elijahu ben Rachel (dříve bylo uváděno Gomel) i na dalších památkách ve střední Evropě. Podle fotografií sdílených na sociálních sítích už svým jménem „vyzdobil“ hrob rabína Joela ben Šmuela Sirkise (zvaného též „Bach“) v Krakově, v obřadní síni židovského hřbitova v polském Łańcutu. Neznámý působí svými podpisy černou fixou různě závažné škody. Když podepisuje historické náhrobky jako právě na Starém židovském hřbitově v Praze, musejí jeho dílo odstraňovat restaurátoři. Naděje, že dotyčného podaří dopadnout, je ale zatím mizivá.

celý článek

Podle výroční zprávy antisemitské texty v Česku nejčastěji publikují dezinformační prokremelské weby

3. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České Republice (FŽO) zaznamenala v roce 2018 celkem 347 antisemitských incidentů. Vyplývá to z výroční zprávy o projevech antisemitismu, kterou zveřejnila ve středu 3. července. Podle ní oběti však násilných činů incident často nenahlásí, je proto pravděpodobné, že je reálný počet antisemitských útoků vyšší. Násilné antisemitské incidenty jsou však i nadále v České republice stále ojedinělé, v roce 2018 byly zaznamenány dva případy fyzické agrese s antisemitským motivem. Dále byly evidovány tři případy znehodnocení židovského majetku antisemitskými nápisy, symboly apod. a devět incidentů spadajících do kategorie vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétní osoby kvůli jejímu skutečnému či domnělému židovství.

celý článek
Zobrazit starší zprávy