Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Společně u počítače: Šabat a naděje v době koronavirové

27. 3. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Koronavirus citelně zasahuje do všech oblastí života, včetně náboženských zvyklostí. Z hlediska ortodoxní halachy zůstává aktivní používání elektrických zařízení během Šabatu nepřípustné a výjimky platí jen v ohrožení života. Progresivní židovská společenství přecházejí masivně na internetové sdílení (nejen) šabatových bohoslužeb. Česká komunita „Ec chajim“ bude tento pátek již podruhé přenášet bohoslužbu k uvítání Šabatu.

celý článek

Česká ambasáda v Tel Avivu pomohla repatriovat Čechy uvízlé v Izraeli zpět do vlasti

27. 3. 2020, -tz- |  Izrael

TEL AVIV – V souvislosti se šířením pandemie COVID-19 ve světě a řadou mimořádných opatření, která omezují vstup a pobyt cizinců v Izraeli, uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tel Avivu úspěšně již druhou repatriaci občanů zpět do ČR. Ve čtvrtek 26. března se uskutečnila letecká repatriace občanů ČR, kteří čelili problémům s návratem do vlasti kvůli postupnému rušení mezinárodních letů z Izraele do Evropy a vyhlášení nouzového stavu v Izraeli dne 15. března, který omezuje volný pohyb obyvatelstva vč. cizinců za účelem zefektivnění boje proti šíření nákazy koronavirem. Repatriace proběhla ve spolupráci zemí V4, letadlo poskytla vláda Maďarské republiky.

celý článek

Dopis propalestinských iniciativ do Haagu: ČR není vůči Izraeli nestranná

19. 2. 2020, -rjw- |  Blízký východ

PRAHA – Několik propalestinských organizací a jednotlivců zaslalo Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu žádost, aby České republice nebyl v případu vyšetřování možných válečných zločinů na palestinských územích a Izrael udělen status „amicus curiae“. ČR je podle nich příliš proizraelská. Izrael je obviněn z válečných zločinů. Dopustit se jich měl na Západním břehu a v Pásmu Gazy. Vyšetřování má být zahájeno na žádost palestinské strany, resp. dosud plně neuznaného palestinského státu. Žádost byla podána v roce 2015 a od té doby se vyjasňují správní nezbytnosti pro zahájení soudního šetření. Vyšetřovací orgán (pre-trial chamber) Mezinárodního trestního soudu (ICC) v prosinci požádal Palestinu a Izrael, aby mu zaslaly do 16. března svá stanoviska, další státy a subjekty pak měly své připomínky zaslat do 14. února.

celý článek

Čelní zástupci českých židovských organizací odsoudili šíření nacistické propagandy pro mládež, knihy Jedovatá houba

12. 2. 2020, -jg- |  Antisemitismus

PRAHA – Společné prohlášení k vydání antisemitské knihy Jedovatá houba vydalo Židovské muzeum v Praze a Federace židovských obcí v ČR. „Nakladatelství Guidemedia vydalo v českém překladu knihu Ernsta Hiemera „pro mladé i starší“ Jedovatá houba. Text, publikovaný  v roce 1938 v nacistickém Německu vůdčí postavou protižidovského štvaní Juliem Streicherem, je šířen řadou nabídek prostřednictvím e-shopu,” píše se v něm. Po hrncích s portréty Adolfa Hitlera nakladatelství Naše vojsko je tato publikace dalším výsměchem obětem šoa. Obracíme se na orgány státní správy s naléhavou žádostí, aby bylo okamžitým opatřením zabráněno šíření textu hrubě hanobícího rasu, národ a přesvědčení,” udává prohlášení ze dne 12. února podepsané ředitelem muzea Leo Pavlátem a předsedou FŽO Petrem Papouškem.

celý článek

Bouře Sabine a židovské památky - co zatím víme

10. 2. 2020, -rjw- |  Z domova

ČR – Bouře, která se dnes žene Českou republikou, si kromě hmotných škod už vyžádala i jeden lidský život. Podle dostupných zpráv židovské náboženské objekty zatím poškodila jen lehce. Jde převážně o hřbitovy. Podrobnější informace přinese zpravodajství v dalších dnech. V Praze na Starém židovském hřbitově na Žižkově spadl jeden strom a lehce poškodil několik náhrobních kamenů. Na Novém židovském hřbitově na Olšanech bouře způsobila malou škodu na několika náhrobcích. Všechny pražské židovské hřbitovy byly dnes z bezpečnostních důvodů uzavřeny. „Je to hlavně díky tomu, že se na pražských hřbitovech provádí preventivní prořez,“ uvedl pro ZTIS.cz správce Chaim Kočí. „Nebýt toho, napáchaly by proschlé větve mnohem větší paseku.“

celý článek

Na setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu v Senátu zněl apel na osobní zodpovědnost každého z nás

27. 1. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v ČR a Nadační fond obětem holocaustu ve spolupráci s Kanceláří Senátu Parlamentu ČR dnes uspořádali v Hlavním sále Senátu PČR vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Přeživší holocaustu, zástupci státní správy a diplomaté si připomněli 75. výročí osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, ke kterému došlo 27. ledna 1945. Úvodem setkání přítomní hosté uctili minutou ticha náhlý odchod předsedy Senátu pana Jaroslava Kubery. Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer přednesl připravený projev Jaroslava Kubery: „nezbývá nám než burcovat všechny slušné lidi k aktivnímu odporu proti všem formám zla a demagogie. Je nutné vymezovat se proti zpochybňování základních principů humanismu a demokracie. I ze zdánlivě marginálních projevů obhroublosti a netolerance k názorům a životu druhých, může vyrůst zlo do katastrofálních rozměrů.“

celý článek

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu PČR 27. 1. 2020

24. 1. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu a pod záštitou předsedy Jaroslava Kubery letos již po patnácté slavnostní vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, které se uskuteční v pondělí 27. 1. 2020 od 10.00 hodin v Hlavním sále Senátu. Dne 27. ledna si připomeneme 75. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Od roku 2004 je 27. leden schváleným Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v České republice. Od roku 2005 je vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

celý článek

Kluk, který přežil Osvětim i pokusy Doktora Smrti. Kniha Mengeleho dvojče A-782 vypráví mimořádný příběh Jiřího Fišera

13. 1. 2020, -tz- |  Nové knihy

PRAHA – Mengeleho dvojče A-782. Tak zní název knihy publicisty Pavla Barocha vyprávějící příběh Jiřího Fišera (84), posledního žijícího dvojčete v Česku, které zažilo a přežilo koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Tehdy osmiletého Jirku a jeho o necelou půlhodinu mladšího bratra Josefa si tam pro své nelidské pokusy vyhlédl doktor Mengele, přezdívaný Doktor Smrt. Barochova napínavá, čtivě napsaná kniha vychází 27. ledna – na Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Vydání knihy tak připomíná výročí osvobození největšího nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, od něhož letos právě 27. ledna uplyne už 75. let. Knihu Mengeleho dvojče A-782 vydává Nakladatelství ZEĎ.

celý článek

Tabule u židovského hřbitova v Jičíně jako terč

5. 1. 2020, rjw |  Z domova

JIČÍN – Zřejmě šlo o „obyčejné“ vandalství. Prostřílenou tabuli, ukazující cestu k židovskému hřbitovu v Jičíně, objevili místní koncem týdne. Hřbitov samotný naštěstí poškozen nebyl a neznámý střelec (či střelci) si podle všeho vybral za cíl pouze tento jediný ukazatel. „Vypadá to na ojedinělý případ,“ řekl pro ZTIS.CZ správce hřbitova, pan Jan Kindermann. Ten věc oznámil na Policii ČR a požádal Město Jičín o výměnu tabule. Antisemitský motiv nepředpokládá. „U vstupu na hřbitov je na zdi také cedule a ta je v pořádku.” Návěští, upozorňující na místa spjatá se židovskou historií umístila společně s Městem Jičín organizace Baševi o.p.s. Ta ve městě pořádá též každoročně festival “Jičínský šoulet” a během roku řadu dalších kulturních událostí.

celý článek

Progresivní komunita Ec chajim Praha získala (staro)novou Tóru

27. 12. 2019, rjw |  Z domova

CHICAGO/PRAHA – Do ČR se vrací další svitek Tóry ze sbírky Memorial Scroll Trust (MST), jeden z mnoha svitků, pocházejících ze zrušených židovských obcí Čech a Moravy. Na bienále Unie reformního judaismu (Union for Reform Judaism) byl návrat svitku oficiálně ohlášen během sobotního šacharitu a obřadně vložen do rukou rabínského studenta Davida Maxy. Jde o jeden z 1800 svitků, zabavených nacisty a po roce 1948 převezených do prostor bývalé michelské synagogy. Roku 1963 oslovila společnost Artia Erica Estoricka, který do Prahy jezdil nakupovat obrazy pro londýnskou Grosvenor Gallery, s nabídkou prodeje starých svitků. Tak se stalo, že svitky přijel prozkoumat prof. Chimen Abramsky z University College v Londýně. Ten pomohl vytipovat exempláře, které byly nakonec zakoupeny.

celý článek
Zobrazit starší zprávy