Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

České organizace podporující vztahy s Izraelem kritizují závěry ze schůzky mezi českým a palestinským ministrem

15. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Na slova, která uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček, když se v pondělí setkal se svým palestinským protejškem Rijádem Málikím, reagovaly v pátek 12. června české organizace podporující česko-izraelské vztahy. „Je zcela legitimní jednat se všemi představiteli regionu Středního východu. Ale je obecně známé, že Palestinská samospráva např. užívá finanční podpory ze zahraničí k vyplácení finanční pomoci rodinám teroristů či k tisku učebnic, šířících nenávist. Proto jsou znepokojující zprávy o obsahu jednání, jak je médiím tlumočil představitel Palestinské samosprávy, který vyjádřil, že údajně byl ubezpečen, že ČR nepřesune své velvyslanectví do Jeruzaléma a dokonce se neobává, že by Česká republika uznala Jeruzalém jako hlavní město Izraele,” napsala ve svém prohlášení Aliance pro Izrael, která sdružuje celou řadu organizací, jako např. ICEJ, Centrum Sion, Keren Kajemet le-Jisrael (KKL), Bnai Brith nebo Institu Williama Wilberforce.

celý článek

Osudy Židů z Íránu předkládá fotografická výstava v pražské Jeruzalémské synagoze

13. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Unikátní výstavu je možné zhlédnout v pražské Jeruzalémské synagoze. Její tvůrce, íránský fotograf Hassan Sarbakshian (ročník 1968), jenž v současnosti žije v Praze, pracoval na projektu více jak deset let. Představil přitom každodenní život íránské židovské komunity na různých místech Íránu, ale také život Izraelců íránského původu a jejich vztah k „vlasti“. V době kolem roku 2006, kdy se tehdejší íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád rozhodl popírat holocaust, Sarbakshian, který tehdy pracoval v Íránu jako fotograf pro agenturu Associated Press, se rozhodl společně se svou ženou fotit život íránských Židů. Za dva roky měli spoustu fotek, které ale nemohli nikde ukázat. „Během výslechů se mne ptali, proč jsem se rozhodl dokumentovat život židovských obyvatel, a ne šíitských muslimů. Mojí odpovědí bylo, že všechna íránská média informují o šíitských muslimech a toto je minorita, která nemá žádnou platformu,“ sdělil pro RFE oceňovaný fotograf.

celý článek

Vandal se hebrejsky podepisuje na další židovské památky v Česku

9. 7. 2019, -rjw- |  Z domova

MIKULOV – Hebrejsky píšící vandal, který v květnu počmáral náhrobek rabína Löwa, zanechal své jméno nedávno na informační desce u židovského hřbitova v Mikulově. Své podpisy – a právě jen podpisy – zanechává Šmuel Elijahu ben Rachel (dříve bylo uváděno Gomel) i na dalších památkách ve střední Evropě. Podle fotografií sdílených na sociálních sítích už svým jménem „vyzdobil“ hrob rabína Joela ben Šmuela Sirkise (zvaného též „Bach“) v Krakově, v obřadní síni židovského hřbitova v polském Łańcutu. Neznámý působí svými podpisy černou fixou různě závažné škody. Když podepisuje historické náhrobky jako právě na Starém židovském hřbitově v Praze, musejí jeho dílo odstraňovat restaurátoři. Naděje, že dotyčného podaří dopadnout, je ale zatím mizivá.

celý článek

Podle výroční zprávy antisemitské texty v Česku nejčastěji publikují dezinformační prokremelské weby

3. 7. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České Republice (FŽO) zaznamenala v roce 2018 celkem 347 antisemitských incidentů. Vyplývá to z výroční zprávy o projevech antisemitismu, kterou zveřejnila ve středu 3. července. Podle ní oběti však násilných činů incident často nenahlásí, je proto pravděpodobné, že je reálný počet antisemitských útoků vyšší. Násilné antisemitské incidenty jsou však i nadále v České republice stále ojedinělé, v roce 2018 byly zaznamenány dva případy fyzické agrese s antisemitským motivem. Dále byly evidovány tři případy znehodnocení židovského majetku antisemitskými nápisy, symboly apod. a devět incidentů spadajících do kategorie vyhrožování násilným činem, obtěžování nebo urážky konkrétní osoby kvůli jejímu skutečnému či domnělému židovství.

celý článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice vstupuje do sedmadvacátého ročníku

30. 6. 2019, -tz- |  Z domova

BOSKOVICE – Již za týden zahajuje Festival pro židovskou čtvrť Boskovice svůj sedmadvacátý ročník plný hudby, divadelních vystoupení, cinefilních zážitků, rukodělných a pohybových dílen, diskuzí, čtení a uměleckých výstav. Festival si klade za cíl upozornit na pohnutou historii města Boskovice a s ním spjatého židovského osídlení. Návštěvníci by neměli vynechat úvodní koncert francouzského dámského kvarteta Les Bubbey Mayse, pracující lehce a s vtipem s klezmerovým dědictvím, inspiraci v jidiš a hebrejské hudbě čerpají také domácí vystupující Augenblick, Šoulet nebo Bizzare band. Každým rokem představuje festival nové programové body, z těch letošních lze vyzdvihnout divadelní site specific performance skupiny 20 000 Židů pod mořem oživující zákoutí židovské čtvrti.

celý článek

Památník Terezín bude hostit česko-německé setkání středoškoláků

18. 6. 2019, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Ve dnech 18. až 24. června se uskuteční česko-německé setkání mládeže plánované pro studenty Střední průmyslové školy stavební z Plzně a studenty Realschule Plus Birkenfeld. Organizátory setkání, jehož obsahem bude hledání sounáležitostí a hranic v pohledu dnešní mladé generace na druhou světovou válku, jsou Studijní centrum Maxe Mannheimera v Dachau (SRN) a Památník Terezín. Program bude zahájen v prostorách německého partnera projektu, kde se mladí lidé pomocí různých aktivit seznámí mj. s historií bývalého koncentračního tábora Dachau a životními osudy jeho někdejších dvou vězňů, Miroslava Kubíka a Vladimíra Feierabenda. V pátek 21. června se pak účastníci přesunou do prostor Památníku Terezín, kde poznají nejen bývalá represivní zařízení, ale i oba zmíněné pamětníky.

celý článek

Neznámý pachatel zanechal na pražském náměstí Jiřího z Podebrad antisemitský nápis

18. 6. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Několikajazyčný antisemitský nápis se objevil na rohovém domě ul. Přemyslovská a náměstí Jiřího z Poděbrad, kde mimo jiné sídlí Česká pošta. Nápis, tvořící slovo „Outttt“ („vennnn“) sestavené z Davidovy hvězdy a řady křížů doprovází heslo „Světu mír – Židům peníze“, napsané v ruštině. Parafrázi na někdejší sovětské heslo z roku 1951 doplňuje hebrejsky napsané „Šalom“. Zaměstnanci pošty na dotaz Ztis.cz odpověděli, že ta „čmáranice“ je na zdi už delší dobu, asi 14 dní. Nevěděli co znamená a když jim byl nápis přeložen, rozhněvaně se vyjádřili o autorovi (či autorech) nepublikovatelným výrazem. Vzhledem k jazykové skladbě není pravděpodobné, že by nápis vytvořili místní; spíše se tak „umělecky projevil“ nějaký turista.

celý článek

Dílo Fritze Lederera, židovského malíře z Kynšperka, bude představeno v Terezíně

17. 6. 2019, -jg- |  Z domova

TEREZÍN – Památník Terezín pořádá k 70. výročí autorova úmrtí výstavu grafik a kreseb Fritze Lederera (1878-1949) s názvem „Fritz Lederer. Život a smrt v terezínském ghettu“. Výtvarník, který tvořil v severních Čechách, byl do Terezína deportován až v srpnu 1944 a dožil se zde osvobození. Přípravné kresby ke grafikám vznikly pravděpodobně přímo v ghettu, kde Lederer zůstal až do srpna 1945 a jako dobrovolník pomáhal při jeho likvidaci. Poté se vrátil do rodného Kynšperka nad Ohří, kde podle kreseb v následujících dvou letech vytvořil cyklus 24 leptů. Zaměřil se v něm hlavně na situace a události, které v Terezíně sám zažil (např. likvidace uren s popelem zemřelých vězňů, tyfová epidemie). Úvodní slovo k výstavě a k Fritzi Ledererovi přednese kurátor výstavy a správce depozitáře sbírkového oddělení Památníku Terezín Tomáš Raichl.

celý článek

V loštické synagoze si připomněli 200 let od narození židovské spisovatelky Fanny Neuda

11. 6. 2019, -tz- |  Z domova

LOŠTICE – Víkend věnovaný 200. výročí narození spisovatelky Fanny Neuda, která v loštické synagoze napsala mimořádnou knihu modliteb pro ženy Hodiny zbožnosti, se uskutečnil o prvním červnovémm víkendu. Po pátečním úvodu paní Anny Mirjam Wagnerové z pořádajícího spolku POLIN jsme představili Fanny Neuda, její dílo, historii židovské komunity a souvislosti s objevením fenoménu její tvorby a života v Lošticích. Účastníci semináře zhlédli filmový dokument Edith Carter Knöpflmacher a za zpěvu Zuzany Wirthové přivítali šabat. Sobotní čas byl protkaný přednáškami zahraničních hostů a kapacit na život a dílo Fanny Neudy. Sérii přednášek uvedla izraelská poslankzně Knessetu, paní Aliza Lavie. Svými osobními prožitky ji doplnila a přebásněnou knihu představila americká spisovatelka a editorka Dinah Berland.

celý článek

Památník rozloučení „Wintonových dětí“ byl poničen. Poškození není nové – lidé jej míjeli

10. 6. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Neznámý vandal poničil památník, který na pražském Wilsonově nádraží nechaly na památků svých rodičů postavit takzvané „Wintonovy děti“. K vandalskému činu došlo podle všeho už minimálně před týdnem, ale kolemjdoucí nenapadlo případ oznámit dříve. Z 669 dětí, které se Nicholasu Wintonovi podařilo zachránit od března do září 1939 z okupovaného Československa, byla převážná většina židovského původu. A převážná většina jich právě zde viděla své rodiče naposledy; pokud se zbytku rodin nějakým zázrakem nepodařilo uprchnout, skončili v koncentračních táborech. Jen málokteří přežili. Na „okně“ je nyní prasklina – někomu památník zjevně vadil.

celý článek
Zobrazit starší zprávy