Dnes je 17. 11. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Český ministr zahraničí navštívil v doprovodu izraelského diplomata v Jeruzalémě Západní zeď. Palestinci protestují

14. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Návštěva českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v Izraeli, kdy zanedlouho po svém příletu navštívil Jeruzalém, zapříčinila ostrou kritiku ze strany Palestinců. Petříček totiž spolu s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem zašel k Západní zdi. Podle Saíba Irikáta, člena předsednictví PLO a dlouholetého palestinského mírového vyjednávače, jde vůbec o první případ, kdy ministr státu Evropské unie navštívil toto místo s izraelským diplomatem. Západní zeď, nebo Zeď nářků, je nejposvátnějším místem Židů a leží ve východním Jeruzalémě, přičemž většina mezinárodní komunity izraelskou svrchovanost na tomto místě neuznává. Zahraniční představitelé sem proto zavítají při návštěvě Izraele a Palestiny vždy soukromě, bez doprovodu izraelských politiků. Stejně tak EU, jejímž je Česko členským státem, považuje tuto část Jeruzaléma za okupovanou, a jako hlavní město budoucího palestinského státu.

celý článek

Teplická židovská obec si v žatecké synagoze připomněla 80. výročí událostí Křišťálové noci

12. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

ŽATEC – V žatecké synagoze se ve čtvrtek 8. listopadu uskutečnila pietní vzpomínka 80. výročí událostí Křišťálové noci – pogromu, který se odehrál v Německu, Čechách a zasáhl tehdy i synagogu v Žatci. Při této příležitosti byli Václav Širc a Marie Kelnerová in memoriam oceněni titulem Spravedlivý mezi národy. Akce se zúčastnila řada významných hostí, mj. velvyslanec státu Izrael Daniel Meron s chotí řada dalších velvyslanců v ČR, hejtman ÚK Oldřich Bubeníček, senátorka a starostka města Žatec Zdeňka Hamouzová, ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek, místopředseda Federace židovských obcí ČR a předseda ŽOP Teplice Michael Lichtenstein a řada dalších. Duchovní ŽO Teplice Tomáš Pulc přednesl modlitbu za zemřelé El male rachamim. „Děkujeme Spolku Žateckých rodáků v čele s Otou Loblem, Petrovi Šimáčkovi, Gabriele Beckové, Danielovi Černému a řadě dalších, za zvláště vydařenou pietní akci,“ stálo v prohlášení ŽO Teplice k akci.

celý článek

V Bruselu se konala konference Evropské židovské asociace. Horkým tématem jsou evropské volby 2019

10. 11. 2018, -rjw- |  Svět

BRUSEL – V bruselském hotelu Tangla proběhla ve dnech 6. a 7. listopadu výroční konference Evropské židovské asociace (EJA). Je věnována otázkám budoucnosti Židů v zemích EU i evropsko-izraelským vztahům. V příštím roce se konají volby do Evropského parlamentu, v nichž budou všichni Evropané – tedy i evropští Židé – rozhodovat o dalším směřování svého kontinentu. Podle závěrečné deklarace jde především o to, přimět politiky kromě slovních odsouzení antisemitismu k činům. Je třeba vytýčit jasné meze („red lines, not drawn in sand but in concrete“), aby práva židovských menšin nepodléhala změnám politických nálad.

celý článek

Česká republika má v Izraeli nového velvyslance. Pověřovací listiny do rukou hlavy státu předal Martin Stropnický

8. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Nový český velvyslanec Martin Stropnický předal ve čtvrtek 8. listopadu v Jeruzalémě pověřovací listiny do rukou izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. „Jsem rád, že jste tu. Odešel jste z velmi významné funkce ve vládě, abyste byl velvyslancem vaší země v Izraeli. To něco napovídá o dobrých vztazích mezi našimi dvěma zeměmi,“ řekl Rivlin, který poděkoval českému lidu za pomoc v počátcích mladého Státu Izraele a vzpomněl, že první zbraň, kterou v IDF měl, byla české výroby. Dále izraelský prezident vyslovil srdečné pozdravy českému protějšku Miloši Zemanovi, který zemi brzy navštíví, české vládě a občanům. Stropnický prezidentovi poděkoval a řekl: „Naše dva národy mají mnoho oblastí spolupráce, ale chtěl bych se zvláště zmínit o naší kooperaci v oblasti kybernetiky, vodního hospodářství a inovací. Spousta českých turistů už navštívila Izrael, ale od doby, co jsem byl jmenován velvyslancem v Izraeli, zjistil jsem, že mám spoustu nových přátel, a tak vás mohu ujistit, že rezidence velvyslanců bude plná, což přinese ještě více návštěvníků Izraele.“

celý článek

Příběh záchrany: Izrael ocenil manžele Antonína a Marii Belánikovy titulem Spravedlivý mezi národy

8. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

KRNOV – Manželé Belánikovi zachránili během holocaustu životy bratrů prof. Alexandera Frieda a Dr. Ferdinanda Frieda.  Bratři se narodili roku 1925 a 1927 v Podkarpatské Rusi a celý příběh záchrany se odehrál na Slovensku, v okolí Žiliny, konkrétně pak ve vesnici s názvem Dlhé Pole. Belánikovi pomáhala bratkům Friedovým po dobu čtyř měsíců od září do prosince 1944. Ocenění Spravedlivý mezi národy uděluje jeruzalémský památník obětem holocaustu Jad vašem lidem, kteří pomáhali během 2. světové války pronásledovaným obětem nacistického režimu. Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy je z řad Čechů a Čechoslováků, včetně manželů Belánikových, již 120. Ceremonie proběhla za podpory města Krnov a spolku Krnovská synagoga v pondělí 5. listopadu. Ocenění převzala v krnovské synagoze z rukou Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael, nejbližší rodina. Slavnostního předávání se zúčastnil jeden ze zachráněných bratrů, pan prof. Alexander Fried, hejtman Moravskoslezského kraje a další významné osobnosti.

celý článek

Humor, sarkasmus, zamyšlení. Izraelská společnost a ulice skrze čočku fotoaparátu v pražské galerii Leica

7. 11. 2018, -tz- |  Kultura

PRAHA – Pomeranče z Jaffy, vojačky na pláži nebo ortodoxní Židé u Zdi nářků, to jsou často momenty, které člověka zaujmou při první návštěvě Izraele a snaží se je zachytit na památku. Jiní znají Izrael z médií, která přinášejí zejména záběry izraelsko-palestinského konfliktu. Výstava „Israeli street moments“, která probíhá v pražské galerii Leica od začátku listopadu až do 6. ledna, však představuje Izrael z jiného pohledu. Přináší fotografie ze sekulárního Tel Avivu, zbožného Jeruzaléma, ale i z pouště a od Mrtvého moře. Ukazuje kuriózní situace každodenního života, přibližuje život ultraortodoxní židovské komunity, netradiční formou zachycuje některé náboženské svátky jako např. Den smíření (Jom Kipur) či Purim. Úsměvné, často surrealistické momenty poukazují na komplexnost izraelské společnosti s laskavým humorem, ale i s jistou mírou sarkasmu a výzvou k zamyšlení.

celý článek

Izrael ocení Šircovy, rodinu volyňských Čechů, za záchranu Židovky během holocaustu na Ukrajině

6. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

ŽATEC – Izrael ocení sourozence Václava Širce a Marii Kelnerovou (roz. Šircovou) titulem Spravedlivý mezi národy, kteří společně s celou svou rodinou zachránili během holocaustu život Rachel Rabinovicz-Kvasgaltnerové. Ceremonie proběhne za podpory města Žatec, starostky a senátorky města paní Zdeňky Hamousové, spolku Žatecké synagoga, Židovské obce Teplice a Spolku rodáků města Žatec ve čtvrtek 8. listopadu v 17 hodin. Ocenění převezmou v žatecké synagoze z rukou Daniela Merona, velvyslance Státu Izrael, potomci a rodinní příslušníci sourozenců Šircových. Při této příležitosti shromáždění účastníci zároveň vzpomenou tragických událostí Křišťálové noci, od kterých v těchto dnech uplyne 80 let. Slavnostního předávání se bude účastnit dcera zachráněné Rachel Rabinovicz-Kvasgaltnerové, paní Yaffa Riesenfeld a další významní hosté. Oceněných titulem Spravedlivý mezi národy z řad Čechů a Čechoslováků, včetně Šircových, bude již 122.

celý článek

„Jude Slavia“. Projekt „Fotbal ve století faulů“ přitahuje pozornost i v zahraničí

5. 11. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Výstavní projekt „Fotbal ve století faulů“ Pavla Štingla má fotbalovým fanouškům připomenout složité vztahy sportu a fašismu v protektorátním období. Ačkoli vyvrcholí teprve na jaře, už teď o něm vyšel článek v britském listu The Guardian. Za nejtypičtější antisemitský projev při fotbale bývá považován pokřik „Jude Slavia“, pocházející údajně z roku 1923, kdy tento sportovní klub využil novinky – pojištění zápasu – a díky tomu dostal náhradu za utkání, které se kvůli špatnému počasí nekonalo. Nejčastěji tento pokřik zaznívá z úst fanoušků největších rivalů – Sparty. To je trochu paradoxní, protože např. jedna postava v Poláčkových „Mužích v ofsajdu“ (1931) vyjadřuje podiv, že židovský obchodník pan Načeradec fandí Slavii, když „ty pánové vod tý vaší víry držej spíš se Spartou“.

celý článek

Připomínka 28. října u pomníku N. Wintona: Kdo pomůže dětem prchajícím před válkou dnes?

31. 10. 2018, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Sociálními sítěmi obíhá snímek z akce, kterou na státní svátek uspořádala trojice aktivistů – Josef Blažejovský, Sára Pokorná a Matouš Bořkovec. U sochy Sira Nicholase Wintona na Hlavním nádraží v Praze položili tři růže svázané trikolorou a dvě lepenkové desky s nápisy: „5,6 milionů lidí uteklo před válkou ze Sýrie. 3 osoby ze Sýrie dostaly azyl v Česku (2017).“ – „A kdo pomůže dětem prchajícím před válkou dnes? 28. října 2018.“ Není to poprvé, co zastánci přijetí alespoň omezeného počtu uprchlíků – v poslední době konkrétně dětí – ze Sýrie, vedou paralelu k hrdinským činům Sira Nicholase Wintona. Ten v roce 1939 zajistil britská víza (s nutnou podmínkou kauce ve výši 50 liber a náhradní rodiny) pro téměř 1000 dětí. Osobně se podílel na organizaci jejich převozu do Velké Británie, celkem se mu tak podařilo zachránit 669 dětí do sedmnácti let. Za tuto činnost byl oceněn titulem Spravedlivý mezi národy a roku 2002 byl anglickou královnou povýšen do šlechtického stavu.

celý článek

„Jsem tu bez rodiny“. Památník Terezín vyhlásil další ročník literární a výtvarné soutěže

30. 10. 2018, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – Památník Terezín vyhlašuje XXV. ročník literární a XXIII. ročník výtvarné soutěže – Memoriálu Hany Greenfieldové se společným tématem Jsem tu bez rodiny. „Motto letošních soutěží Památníku Terezín vyjadřuje situaci mnoha dětí, které ztratily rodiče a snaží se s touto nelehkou situací vyrovnat, navíc v nenormálních podmínkách“, uvádí Pavel Straka, koordinátor memoriálu a lektor vzdělávacího oddělení Památníku Terezín, a pokračuje: „Nabádáme soutěžící, aby si představili sami sebe ve stejných nebo obdobných poměrech. Zažívají podobné věci dnešní chlapci a děvčata? Je třeba pomáhat sirotkům, kteří přišli o rodinu v nějaké současné válce? Ptáme se také, jak by tato pomoc měla podle soutěžících vypadat“.

celý článek
Zobrazit starší zprávy