Dnes je 21. 8. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

„Ať slunce v synagoze svítí pro všechny“. Zemřel předseda děčínské židovské obce Vladimír Poskočil

13. 8. 2017, Židovská obec Děčín, -red- |  Z domova

DĚČÍN – Po dlouhé nemoci zemřel 8. srpna ve věku 85 let předseda židovské obce v Děčín Vladimír Poskočil. Poskočil, který patřil mezi nejvýznamnější osobnosti nejen židovské komunity, ale i celého města Děčína, se v polovině 90. let se zasloužil o záchranu děčínské synagogy a rozvoj zdejší židovské komunity v Děčíně. Byl také trojnásobným veteránským mistrem světa v hodu oštěpem. Mottem Vladimíra Poskočila bylo: „Ať slunce v synagoze svítí pro všechny.“ A to se mu podařilo naplňovat doslovně. „Kdykoli člověk za Vladimírova působení přišel do děčínské synagogy, cítil se jako očekávaný a vítaný host. Vlastně ještě spíš – cítil se jako doma,“ řekla o něm spisovatelka Irena Dousková.

celý článek

Z Prahy přímo do rudomořského Eilatu nebo do Tel Avivu z Košic. Wizz Air expanduje na izraelský trh

10. 8. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA/TEL AVIV – Největší nízkonákladový letecký přepravce ve střední a východní Evropě, společnost Wizz Air, dále expanduje na poli izraelského turismu a od letošního podzimu nabízí nové linky z letiště Eilat-Ovda v jižním Izraeli. Je mezi nimi i přímá linka do Prahy, která začíná s pravidelnými lety od 2. listopadu a bude létat jednou týdně. Ceny jednosměrné letenky Praha – Eilat začínají na 1 079 Kč a zakoupit je je možné na stránkách společnosti už nyní. Kromě Prahy bude Wizz Air z mezinárodního letiště Eilat-Ovda zajišťovat lety i do polských Katowic, rumunské Bukurešti nebo lotyšské Rigy. Novinky pro zimní sezonu 2017 oznámila společnost Wizz Air ve své tiskové zprávě ve středu 9. srpna, zajedno s 18 dalšími dopravními spojeními z telavivského letiště Ben Gurion. Mezi tradiční lety z Tel Avivu patří samozřejmě i linka do Prahy, nebo spojení dvakrát týdně do slovenských Košic.

celý článek

Společnost Agpi odprodá vepřín v Letech, kde byl romský koncentrační tábor

2. 8. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Po desetiletích diskusí dojde pravděpodobně ještě za Sobotkovy vlády k odkoupení vepřína, která se rozkládá na pozemku někdejšího koncentračního tábora pro Romy. Firma Agpi, která jej vlastní, údajně předběžně odhlasovala odprodej české vládě, nabízenou cenu pravděpodobně ve výši až stovek milionů korun však odmítla komentovat. Kromě samotného nedůstojného uctění památky místa, kde fungoval nacistický tábor s českými dozorci a kde umíraly stovky Romů, byl problémem i nedostatečný archeologický průzkum, na který chtěla upozornit i demonstrace konaná v neděli (31.7.) před Pražským hradem. Asi desítka demonstrantů s transparenty chtěla v horkém počasí upozornit na to, že dosud neprozkoumané území pod dnešním prasečákem může obsahovat masové hroby se stovkami, možná i tisícovkami mrtvých. Na současnou vládu, aby se zasadila o změnu nedůstojné podoby pietního místa bývalého romského koncentračního tábora, apelovala ve svém prohlášení i Federace židovských obcí v ČR.

celý článek

Washingtonské židovské muzeum projevilo zájem o historické náhrobky z Prostějova

29. 7. 2017, -mk- |  Z domova

PROSTĚJOV/WASHINGTON – Náhrobky či jejich úlomky ze vzácného, již neexistujícího židovského hřbitova v moravském Prostějově jsou od druhé světové války rozptýleny po celém regionu – mnohé usedlosti je nakoupily jako stavební materiál a například si s nimi vydláždily dvůr, zatímco sám prostor bývalého hřbitova je dnes parčík, kam místní lidé chodí venčit pejsky. Americká dobročinná organizace Kolel Damesek Eliezer zahájila před dvěma lety projekt záchrany těchto vzácných historických náhrobků, vypátrala je a snaží se je od současných majitelů vykupovat. V současnosti projevilo o tyto náhrobky zájem jedno z nejvýznamnějších židovských muzeí světa v hlavním městě USA Washingtonu. Tamní muzeum má již ve svých sbírkách pozůstatky z nacisty zničených hřbitovů například z Minsku, Bukurešti či Soluně. Zájem o prostějovský hřbitov je dokladem jeho historického významu, píše olomoucká regionální verze internetového deníku iDNES.cz.

celý článek

Izraelský velvyslanec poděkoval obyvatelce Žďáru nad Sázavou za záchranu židovské holčičky v době šoa

25. 7. 2017, -jg- |  Z domova

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Česká republika bude mít patrně další Spravedlivou mezi národy. Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron navštívil v pondělí 24. července Jaroslavu Doležalovou, čtyřiadevadesátiletou obyvatelku Žďáru nad Sázavou, která roku 1944 na sklonku války coby devatenáctiletá dívka ukrývala Jarmilu Wilhelmovou, pětiletou holčičku ze smíšeného židovského manželství. Sehnala pro ni falešnou policejní přihlášku a kvůli strachu z vyzrazení s ní chodila ven jen zřídka, vždy večer po setmění. O činu paní Doležalové se začalo mluvit až nedávno. Kvůli procesu s Rudolfem Slánským, který byl židovského původu, a obecně atmosféře v československé společnosti v 50. letech, o svém tajemství neřekla ani svým třem synům. Ti se to dozvěděli až později v dospělosti. „Nechtěla jsem, aby moje děti měly problém se spolužáky,“ vysvětlila Jaroslava Doležalová. Zachráněná dívka se na konci války šťastně setkala se svými rodiči a posléze žila v Německu, kde před dvěma lety zemřela.

celý článek

Netanjahu se setkal s premiéry zemí Visegrádské čtyřky, včetně českého Bohuslava Sobotky

20. 7. 2017, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – S předsedy vlád zemí Visegrádské čtyřky, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky, se ve středu 19. července setkal izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu. Netanjahu Sobotkovi poděkoval jak za vřelý zájem o dění v Izraeli, tak za podporu České republiky židovskému státu na mezinárodních fórech. Zmínil přitom nedávné rozhodnutí českého parlamentu ohledně rezoluce UNESCO o Jeruzalému. Nakonec Sobotka pozval svůj izraelský protějšek při nejbližší vhodné příležitosti na návštěvu Prahy a Netanjahu toto pozvání přijal. Série bilaterálních setkání s premiéry zemí V4 s izraelským předsedou vlády se odehrává v těchto dnech v Budapešti. V úterý se Netanjahu setkal již s maďarským preniérem Viktorem Orbánem, jenž letos setkání V4 hostil, a dále se setká i s premiérkou Polska Beatou Szydlovou a slovenským premiérem Robertem Ficem. Zároveň Netanjahu nabídl, že příští setkání středoevropských zemí s Izraelem by se mohlo konat v Jeruzalémě. Netanjahu rovněž navštívil maďarsko-izraelské ekonomické fórum a židovskou komunitu v synagoze v ulici Dohány.

celý článek

Zemřela Emílie Machálková, poslední moravská Romka, co přežila holocaust

18. 7. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ve věku nedožitých 91 let zemřela v neděli 16. července Emílie Machálková, naše poslední romská přeživší holocaustu. Patřila do významné romské rodiny Holomkových, její praděd Tomáš se například zasloužil o to, aby Romové mohli bydlet ve vesnicích a nejen v osadách mimo ně. Před deportací do koncentračního tábora ji a její nejbližší rodinu zachránil starosta moravských Nesovic, který jim na brněnském gestapu dojednal výjimku. Jejích dalších třiatřicet příbuzných válku nepřežilo, podobně jako tomu bylo u většiny původních českých a moravských Romů – po válce se jich domů vrátilo jen několik stovek. „Chce-li člověk něčeho dosáhnout svou pílí a poctivostí, nezáleží na tom, je-li bílý, černý nebo žlutý. Každý člověk má v sobě kousek zlého a kousek dobrého a na každém jednotlivci záleží, co nechá v sobě zvítězit. Až bude každý tolerantní, sebekritický a rozpozná pravdu od lží a spravedlnost od zla, bude na světě dobře. A k tomu nám dopomáhej Bůh,“ napsala na konci svých životopisných vzpomínek, které vyšly roku 2004 v knize Memoáry romských žen.

celý článek

Z Karlových Varů do Tel Avivu létá nová pravidelná linka

9. 7. 2017, -mk- |  Z domova

KARLOVY VARY – Nízkonákladová letecká společnost Travel Service zahájila v červnu provoz nové letecké linky, která jednou týdně propojí izraelský Tel Aviv se západočeskou destinací, oblíbenou mezi izraelskými turisty. Charter si objednala firma Visitspa z Mariánských Lázní a spoje společnosti Travel Service začaly létat mezi Tel Avivem a Karlovými Vary už v červnu a každé úterý budou pokračovat až do začátku září. Příští rok chce společnost Visitspa sezonní lety obnovit, vzhledem k nižšímu zájmu turistů o první měsíc léta však začnou napřesrok létat až v červenci. Podle primátora Petra Kulhánka je nová linka logickým vyústěním snahy o intenzivní česko-izraelské vztahy a o oslovení izraelské klientely. „Skutečnost, že je většina kapacity letů už nyní vyprodána, dává vysokou naději, že tato linka bude pokračovat i v nadcházejících sezónách. Nejlépe bude, když se její fungování rozšíří na větší část sezony,“ řekl Petr Kulhánek serveru iDNES.cz.

celý článek

Poslanci schválili přidání dvou památečních dnů, jeden z nich připomene vyhlazení „terezínského rodinného tábora“

29. 6. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Už jen podpis prezidenta schází k tomu, aby byla definitivně stvrzena novela českého zákona o státních svátcích a významných dnech, kterou navrhla skupina poslanců z celého politického spektra v čele se sociálnědemokratickým poslancem Robinem Bohnischem. Podle novely by do kalendářů od příštího roku měly nově přibýt dva nové památeční dny. První z nich, „Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince“, by měl 9. března připomenout vyhlazení takzvaného rodinného tábora v Osvětimi. Jedná se historicky největší hromadnou vraždu československých občanů, kdy nacisté během jediné noci z 8. na 9. března 1944 usmrtili v plynových komorách 3791 lidí. Druhým novým svátkem se má stát „Den hrdinů druhého odboje“ a připadne na 18. června. Připomínat má památku československých výsadkářů v pražské Resslově ulici v roce 1942. Sněmovna schválila senátní úpravu zákona 119 hlasy ze 126 přítomných poslanců.

celý článek

Zemřela Marta Kottová, která přežila Osvětim a šířila památku obětí holocaustu

21. 6. 2017, -red- |  Z domova

PRAHA – Ve věku osmaosmdesáti let zemřela v neděli 18. června paní Marta Kottová, která v dětství přežila Terezín, Osvětim a další koncentrační tábory a po roce 1989 se aktivně účastnila osvětové činnosti, chodila o svých vzpomínkách přednášet do škol a navštěvovala pietní akce, aby paměť holocaustu nezmizela. Marta Kottová, která prožila dětství v Praze v asmilované židovské rodině, chodila do skautského oddílu a do Sokola a nikdy nepřestala být hrdá na to, že je Čechoslovačka, byla jako jedenáctiletá deportována do Terezína a o dva roky později i s bratrem a rodiči do Osvětimi, kde byli zavražděni oba její rodiče. Její bratr Viktor Laš, který byl nacisty poslán pohřbívat zavražděné muže z Lidic a měl být poté určen k okamžité likvidaci, přežil jen zázrakem a později byl jediným svědkem této události proti příslušníkům SS, kteří tvrdili, že v Lidicích nebyli.

celý článek
Zobrazit starší zprávy