Dnes je 25. 7. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Izraelský velvyslanec poděkoval obyvatelce Žďáru nad Sázavou za záchranu židovské holčičky v době šoa

25. 7. 2017, -jg- |  Z domova

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Česká republika bude mít patrně další Spravedlivou mezi národy. Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron navštívil v pondělí 24. července Jaroslavu Doležalovou, čtyřiadevadesátiletou obyvatelku Žďáru nad Sázavou, která roku 1944 na sklonku války coby devatenáctiletá dívka ukrývala Jarmilu Wilhelmovou, pětiletou holčičku ze smíšeného židovského manželství. Sehnala pro ni falešnou policejní přihlášku a kvůli strachu z vyzrazení s ní chodila ven jen zřídka, vždy večer po setmění. O činu paní Doležalové se začalo mluvit až nedávno. Kvůli procesu s Rudolfem Slánským, který byl židovského původu, a obecně atmosféře v československé společnosti v 50. letech, o svém tajemství neřekla ani svým třem synům. Ti se to dozvěděli až později v dospělosti. „Nechtěla jsem, aby moje děti měly problém se spolužáky,“ vysvětlila Jaroslava Doležalová. Zachráněná dívka se na konci války šťastně setkala se svými rodiči a posléze žila v Německu, kde před dvěma lety zemřela.

celý článek

Netanjahu se setkal s premiéry zemí Visegrádské čtyřky, včetně českého Bohuslava Sobotky

20. 7. 2017, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – S předsedy vlád zemí Visegrádské čtyřky, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky, se ve středu 19. července setkal izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu. Netanjahu Sobotkovi poděkoval jak za vřelý zájem o dění v Izraeli, tak za podporu České republiky židovskému státu na mezinárodních fórech. Zmínil přitom nedávné rozhodnutí českého parlamentu ohledně rezoluce UNESCO o Jeruzalému. Nakonec Sobotka pozval svůj izraelský protějšek při nejbližší vhodné příležitosti na návštěvu Prahy a Netanjahu toto pozvání přijal. Série bilaterálních setkání s premiéry zemí V4 s izraelským předsedou vlády se odehrává v těchto dnech v Budapešti. V úterý se Netanjahu setkal již s maďarským preniérem Viktorem Orbánem, jenž letos setkání V4 hostil, a dále se setká i s premiérkou Polska Beatou Szydlovou a slovenským premiérem Robertem Ficem. Zároveň Netanjahu nabídl, že příští setkání středoevropských zemí s Izraelem by se mohlo konat v Jeruzalémě. Netanjahu rovněž navštívil maďarsko-izraelské ekonomické fórum a židovskou komunitu v synagoze v ulici Dohány.

celý článek

Zemřela Emílie Machálková, poslední moravská Romka, co přežila holocaust

18. 7. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ve věku nedožitých 91 let zemřela v neděli 16. července Emílie Machálková, naše poslední romská přeživší holocaustu. Patřila do významné romské rodiny Holomkových, její praděd Tomáš se například zasloužil o to, aby Romové mohli bydlet ve vesnicích a nejen v osadách mimo ně. Před deportací do koncentračního tábora ji a její nejbližší rodinu zachránil starosta moravských Nesovic, který jim na brněnském gestapu dojednal výjimku. Jejích dalších třiatřicet příbuzných válku nepřežilo, podobně jako tomu bylo u většiny původních českých a moravských Romů – po válce se jich domů vrátilo jen několik stovek. „Chce-li člověk něčeho dosáhnout svou pílí a poctivostí, nezáleží na tom, je-li bílý, černý nebo žlutý. Každý člověk má v sobě kousek zlého a kousek dobrého a na každém jednotlivci záleží, co nechá v sobě zvítězit. Až bude každý tolerantní, sebekritický a rozpozná pravdu od lží a spravedlnost od zla, bude na světě dobře. A k tomu nám dopomáhej Bůh,“ napsala na konci svých životopisných vzpomínek, které vyšly roku 2004 v knize Memoáry romských žen.

celý článek

Z Karlových Varů do Tel Avivu létá nová pravidelná linka

9. 7. 2017, -mk- |  Z domova

KARLOVY VARY – Nízkonákladová letecká společnost Travel Service zahájila v červnu provoz nové letecké linky, která jednou týdně propojí izraelský Tel Aviv se západočeskou destinací, oblíbenou mezi izraelskými turisty. Charter si objednala firma Visitspa z Mariánských Lázní a spoje společnosti Travel Service začaly létat mezi Tel Avivem a Karlovými Vary už v červnu a každé úterý budou pokračovat až do začátku září. Příští rok chce společnost Visitspa sezonní lety obnovit, vzhledem k nižšímu zájmu turistů o první měsíc léta však začnou napřesrok létat až v červenci. Podle primátora Petra Kulhánka je nová linka logickým vyústěním snahy o intenzivní česko-izraelské vztahy a o oslovení izraelské klientely. „Skutečnost, že je většina kapacity letů už nyní vyprodána, dává vysokou naději, že tato linka bude pokračovat i v nadcházejících sezónách. Nejlépe bude, když se její fungování rozšíří na větší část sezony,“ řekl Petr Kulhánek serveru iDNES.cz.

celý článek

Poslanci schválili přidání dvou památečních dnů, jeden z nich připomene vyhlazení „terezínského rodinného tábora“

29. 6. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Už jen podpis prezidenta schází k tomu, aby byla definitivně stvrzena novela českého zákona o státních svátcích a významných dnech, kterou navrhla skupina poslanců z celého politického spektra v čele se sociálnědemokratickým poslancem Robinem Bohnischem. Podle novely by do kalendářů od příštího roku měly nově přibýt dva nové památeční dny. První z nich, „Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince“, by měl 9. března připomenout vyhlazení takzvaného rodinného tábora v Osvětimi. Jedná se historicky největší hromadnou vraždu československých občanů, kdy nacisté během jediné noci z 8. na 9. března 1944 usmrtili v plynových komorách 3791 lidí. Druhým novým svátkem se má stát „Den hrdinů druhého odboje“ a připadne na 18. června. Připomínat má památku československých výsadkářů v pražské Resslově ulici v roce 1942. Sněmovna schválila senátní úpravu zákona 119 hlasy ze 126 přítomných poslanců.

celý článek

Zemřela Marta Kottová, která přežila Osvětim a šířila památku obětí holocaustu

21. 6. 2017, -red- |  Z domova

PRAHA – Ve věku osmaosmdesáti let zemřela v neděli 18. června paní Marta Kottová, která v dětství přežila Terezín, Osvětim a další koncentrační tábory a po roce 1989 se aktivně účastnila osvětové činnosti, chodila o svých vzpomínkách přednášet do škol a navštěvovala pietní akce, aby paměť holocaustu nezmizela. Marta Kottová, která prožila dětství v Praze v asmilované židovské rodině, chodila do skautského oddílu a do Sokola a nikdy nepřestala být hrdá na to, že je Čechoslovačka, byla jako jedenáctiletá deportována do Terezína a o dva roky později i s bratrem a rodiči do Osvětimi, kde byli zavražděni oba její rodiče. Její bratr Viktor Laš, který byl nacisty poslán pohřbívat zavražděné muže z Lidic a měl být poté určen k okamžité likvidaci, přežil jen zázrakem a později byl jediným svědkem této události proti příslušníkům SS, kteří tvrdili, že v Lidicích nebyli.

celý článek

Mladé Češce žijící v Izraeli by hrozilo až pětileté vězení, pokud by narukovala do IDF

15. 6. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Diplomatickou roztržku mezi Českou republikou a Izraelem minulý měsíc zapříčinil případ mladé Češky žijící v Izraeli. Ona i ostatní držitelé českého občanství, kteří trvale žijí v této zemi, by se mohli lehce ocitnout v českém vězení. Až pětileté odnětí svobody by jim hrozilo v případě, že by narukovali na povinnou vojenskou službu do izraelské armády. Podle zákonů České republiky je totiž služba v armádě cizího státu trestným činem. O případu informovalo izraelské rádio Galatz. Téma zákazu českých občanů sloužit v cizí armádě vyvstalo na schůzce izraelského náměstka ministra obrany Eliho Ben-Dahana s jeho českým protějškem Tomášem Kuchtou, který Izrael navštívil ve dnech 5. až 7. června. Během setkání se dostalo jak na téma koordinace bezpečnostní spolupráce mezi oběma zeměmi, tak na příběh mladé české ženy, která v Izraeli žije již několik let se svou matkou, která se provdala za izraelského občana.

celý článek

Ošidné a problematické? Polemika s nakladatelstvím Lingea

9. 6. 2017, Magdalena Křížová |  Nové knihy

PRAHA – Nakladatelství Lingea se rozhodlo zareagovat na mou recenzi nového hebrejsko-českého slovníku „Víc než jen pár much. První slovník moderní hebrejštiny je bez důkladné revize blamáží“, v němž chce uvést na pravou míru „několik chyb a nepřesností“, jichž jsem se v textu dopustila. Využívám možnosti zde odpovědět na jejich výhrady – až na dva případy (otázku přepisu členu jednou s pomlčkou a jednou s vyznačeným rázem, kde údajnou nejednotnost Lingea celkem logicky vysvětluje, a otázku ceny slovníku) jejich argumenty podle mého názoru neobstojí.

celý článek

Nakladatelství Lingea se ohradilo proti recenzi svého českého slovníku moderní hebrejštiny

8. 6. 2017, Pavel Ševeček, Lingea |  Nové knihy

PRAHA – Z nakladatelství Lingea, které začátkem letošního roku vydalo první český slovník moderní hebrejštiny, se nám ozval Pavel Ševeček. Reagoval na recenzi slovníku s názvem Víc než jen pár much: První slovník moderní hebrejštiny je bez důkladné revize blamáží, která byla otištěna v měsíčníku Roš chodeš a dne 5. června se objevila také na stránkách Ztis.cz. „Pomiňme přepjatě útočný styl celého příspěvku, který spíše než recenzí je očividnou snahou znevážit celé dílo a odradit případné zájemce. Článek obsahuje několik chyb a nepřesností, na které jsme se rozhodli reagovat,“ píše Pavel Ševeček. Jeho celou reakci tedy zveřejňujeme.

celý článek

Česká republika bude mít v Tel Avivu nového diplomata pro oblast obrany

7. 6. 2017, -red- |  Z domova

TEL AVIV/PRAHA – Jak sdělil izraelskému listu Jerusalem Post český náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, Česko plánuje vyslat na své velvyslanectví v Tel Avivu nového ataché, který bude mít na starost záležitosti obrany a zbrojního průmyslu. Nový diplomatický post se v Tel Avivu otevře letos v srpnu a smyslem jeho zřízení je navázat spolupráci se špičkovým izraelským sektorem zbrojního průmyslu a bezpečnostními experty v rámci pilotního projektu, jehož cílem je modernizace české armády. Tomáš Kuchta o tom hovořil při zahájení třídenního zbrojního veletrhu ISDEF v Izraeli, který se koná od 6. do 8. června a jehož se letos účastní na 250 vystavovatelů.

celý článek
Zobrazit starší zprávy