Dnes je 20. 11. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Festival Pražské jaro oslaví 100 let republiky. Vzpomene i na 70. výročí státu Izrael a skladatele Leonarda Bernsteina

20. 11. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Hlavním tématem 73. ročníku festivalu vážné hudby Pražské jaro bude sté výročí vzniku Československa. Vzpomenuto bude však i na sto let od narození Leonarda Bernsteina, amerického skladatele židovského původu, jež stál u začátků izraelské filharmonie, tehdy ještě pod názvem Palestinský symfonický orchestr. Zajímavostí je, že Bernstein měl svůj dirigentský debut v Evropě právě s Českou filharmonií na prvním ročníku Pražského jara roku 1946. Na jeho počest zazní Symfonie č. 3 „Kadiš“, kterou zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Leonarda Slatkina. V rámci téhož koncertu bude uvedena i sugestivní skladba Arnolda Schönberga „Ten, který přežil Varšavu“. Tento koncert, který se bude konat v pondělí 14. května v Obecním domě, je věnován 70. výročí založení státu Izrael. Dále z Bernsteinova díla uvede Česká filharmonie symfonickou suitu „On the Waterfront” a výběr z jeho muzikálové tvorby.

celý článek

Ve věku 94 let zemřela izraelská novinářka Ruth Bondyová, přeživší šoa a překladatelka Švejka do hebrejštiny

15. 11. 2017, -jg- |  Izrael

RAMAT GAN – Pražská Židovka Ruth Bondyová si prošla za války terezínským ghettem, rodinným táborem v Osvětimi i odklízením trosek v Hamburku. V roce 1948 se přihlásila do československé brigády na pomoc Izraeli, kde pak téhož roku i zůstala a zahájila svou více jak třicet let trvající kariéru novinářky, překladatelky i spisovatelky. Během ní obdržela v zemi i několik ocenění a byla první ženou-publicistkou, jíž byla udělena v Izraeli prestižní Sokolovova cena. Zatímco Izraelcům je československá rodačka známá hlavně jako sloupkařka ze stránek páteční přílohy jednoho z nejčtenějších izraelských deníků Davar, Češi ji znají spíše jako překladatelku více jak čtyřicítky děl české literatury do hebrejštiny. Přeložila nejen Haškova Dobrého vojáka Švejka, ale i většinu Čapkových děl, a dále Milana Kunderu, Bohumila Hrabala, Otu Pavla, Václava Havla, Michala Viewegha nebo Werichovo Fimfárum. Ruth Bondyová zemřela v úterý 14. listopadu ve věku 94 let. Pohřeb se uskuteční v pátek ve 13 hodin v kibucu Givat Chajim Ichud na severu Izraele.

celý článek

Tajemník Okamurovy SPD: „Homosexuálové, Židé a cikáni by se měli střílet hned po narození“

12. 11. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Tajemník krajně pravicové SPD Jaroslav Staník, někdejší člen ČSSD a v 80. letech příslušník SNB, vyvolal skandál, když na půdě sněmovny verbálně napadl odcházející ministryni práce Michaelu Marksovou-Tominovou. Tu prý nejprve oslovil jako „Marksovou-Engelsovou“ a zaútočil na ni, protože prý „podporuje homosexuály“, kteří by podle jeho slov měli jít „do plynu“. Stejný výraz použil podle svědků také o Romech a Židech. Incident, který se odehrál asi před dvěma týdny v jednom z restauračních klubů sněmovny, popsala Marksová serveru Aktuálně. Hádka mezi Staníkem a Marksovou měla mnoho svědků a ti potvrdili, že padaly i horší výroky: například to, že by se „homosexuálové, Židé a cikáni měli hned po narození střílet“.

celý článek

Dětský časopis z Terezína poputuje nad oběžnou dráhu. Oběti holocaustu tak uctí americký astronaut

5. 11. 2017, -jg- |  Z domova

WASHINGTON – Americký astronaut Andrew Feustel, jehož manželka Indira má maminku pocházející ze Znojma, chce uctít památku obětí holocaustu tak, že v březnu vezme na palubu ISS obrázky z časopisu Vedem – týdeníku, který si pro sebe za války vytvářeli židovští chlapci v terezínském ghettu. Časopis tvořili potají, v ubytovnách dětského bloku, a psali do něj básničky, povídky a fejetony, nebo o běžném životě v Terezíně. Ačkoliv nikomu z nich nebylo v té době ještě ani 15 let, dokázali jej v podmínkách ghetta vydávat rok a půl. Vedem přestal existovat náhle, v létě 1944, kdy byla většina obyvatel objektu L417 transporty vzata do plynových komor v Osvětimi. Mezi nimi i zakladatel a šéfredaktor Vedem, čtrnáctiletý Petr Ginz. Právě jeho obrázek měsíční krajiny a titulku časopisu Vedem s vyobrazením rakety si s sebou vezme do vesmíru Feustel. „Je důležité pokračovat ve snu těch dětí, co žily v tak složitých podmínkách. Pro děti tohoto světa existuje vždy naděje,“ řekl astronaut, s nímž už dříve letěly nad oběžnou dráhu Nerudovy Písně kosmické nebo postavička Krtečka.

celý článek

Český architekt postavil v Jeruzalémě dřevěnou rozhlednu ve tvaru kaktusu

3. 11. 2017, -mk- |  Z domova

JERUZALÉM – Architekt Martin Rajniš zrealizoval v centru izraelského hlavního města stavbu dřevěné rozhledny, jeden z největších českých kulturních projektů v Izraeli od počátku devadesátých let, kdy byly obnoveny diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Stavba se nachází v jeruzalémském Hansen Housu, v areálu centra pro mladé umění na místě někdejšího leprosária, a umožňuje výhled na velkou část nového Jeruzaléma. Slavnostní otevření nové stavby je naplánováno na 10. listopadu. Pod rozhlednou vznikne prostor pro další umělecké aktivity či workshopy. Technologicky nijak zvlášť náročnou stavbou, jejíž příprava však byla spojena s nemalými administrativními obtížemi, zajistil odcházející ředitel zdejšího Českého centra Lukáš Přibyl, který se tímto ambiciózním projektem loučí se svou funkcí – v prosinci ho nahradí zahraniční redaktor Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

celý článek

Na záchraně synagogy v Písku se podílejí i místní středoškoláci

31. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PÍSEK – Na záchraně synagogy v Písku, která od roku 1872 stojí v Soukenické ulici, pomáhají zdejší středoškolští studenti. Reportáž o tom přinesla Česká televize. I když písecká synagoga prošla roku 2005 rekonstrukcí, kterou inicioval Česko-německý fond budoucnosti, desítky let dlouhý čas, kdy byla roku 1953 rozdělena na dvě patra a sloužila jako sklad, se na ní podepsal. Zchátralá památka byla roku 1995 vrácena Židovské obci v Praze a její renovace bude vyžadovat ještě spoustu práce a financí. Studenti Střední lesnické školy v Písku pomáhají se zvelebováním národní kulturní památky ve svém volném čase a bez nároku na honorář. Už od září pomáhají s pracemi, u kterých netřeba odborného dohledu. Jejich dobrovolná brigáda by měla trvat do konce roku. Plán je plně zrekonstruovat synagogu, jejíž původní funkci svatostánku se už po válce už nepodařilo obnovit, tak, aby mohla sloužit jako veřejný kulturní prostor. V příštím roce by se do společného projektu záchrany písecké synagogy mohly připojit i další místní školy.

celý článek

Celosvětový šabat oslavilo společně milion lidí z 1416 měst, včetně Prahy

30. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Více jak milion lidí z 97 zemí světa, včetně České republiky, se letos 27. a 28. října zúčastnilo projektu „Šabat společně“. Šlo o již pátý ročník této akce, kdy se během 25 hodin šabatu lidé společně věnují různým aktivitám – od pečení chaly, přes přednášky, workshopy s dětmi a bohoslužby, až po společná šabatová jídla, havdalu a koncerty. Celkově se letos do společné oslavy šabatu připojilo 1416 měst. Skoro šest set v USA a dalších 300 v Izraeli. Nechyběly však ani exotické komunity v zemích jako je Paraguay, Kypr, Mosambik nebo Venezuela, které se letos účastnily vůbec poprvé. Pro Prahu to však již byl druhý ročník v pořadí, který vrcholil večerním koncertem Mackie Messer Klezmer Band v sobotu večer a končil přednáškami rabínů Karola E. Sidona a Jehudy Ješarima v neděli. Zájem o program byl tak velký, že se účastníci museli na jednotlivé akce registrovat předem. „Reakce z celého světa byly ohromující a srdečné a ukazují pozoruhodnou hloubku a dosah projektu Šabat společně,“ řekl Warren Goldstein, jeho zakladatel a rabín z Jihoafrické republiky.

celý článek

Památník ticha na Bubenském nádraží v Praze, odkud odjížděly transporty Židů, už má svůj návrh

29. 10. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Na pražském bubenském nádraží, odkud nacisté vypravovali transporty českých Židů do Terezína, vznikne Památník ticha, který doplní již zde stojící sochu Brána nenávratna Aleše Veselého, již představují koleje s pražci směřujícími do nebe. Vítězem architektonického návrhu, podle něhož bude nádraží Praha-Bubny v příštích dvou letech přestavěno, je architektonické studio ARN v čele s architektem Jiřím Krejčíkem. Památník bude mít podobu betonové fasády, která podle tvůrců vyznačuje „kamenné znehybnění“, zpřítomňující „ticho strachu, netečnosti a lhostejnosti… Prostředky komunikace domu, kterými jsou otvory jako okna a dveře jsou zaslepené. Komunikace neprobíhá dovnitř ani ven.“ Zájemci si mohou prohlédnout vizualizace návrhu již nyní, a to na expozici Nová stanice Bubny v prostorách někdejších Elektrických podniků, kde je kromě základní myšlenky budoucího památníku představena i celá historie nádraží, odkud za protektorátu opustilo Prahu na padesát tisíc českých Židů.

celý článek

Dobrovolníci vyčistí starý libeňský židovský hřbitov. Pátrat po zmizelé Libni se bude už tuto neděli

24. 10. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ačkoliv to dnes už nevypadá, svého času žilo v pražské Libni více Židů než křesťanů. Z místních památek však kvůli aroganci dvou mocí, nacistické a pak komunistické, zbylo jen minimum. Po válce se do Libně vrátil jen nepatrný zlomek tamější židovské populace a komunistický režim nechal libeňský židovský hřbitov, datovaný až do 16. století, roku 1965 zasypat. Jeho místo tak dnes na povrchu připomíná informační tabule, část hřbitovní zdi zakryté křovisky – a hromadící se odpadky. To se teď snaží změnit lidé z iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat, Sdružení Serpens a MČ Praha 8. Na neděli 29. října připravili pro veřejnost komentovanou procházku „Po stopách židovské Libně“, doprovozenou úklidem. „Rozhodli jsme se pomoci s údržbou židovského hřbitova, ještě než Židovská obec v Praze na přelomu listopadu a prosince vykácí náletová křoviska,“ sdělili organizátoři. Sraz je pro všechny v neděli ve 14 hodin před Novou libeňskou synagogou na Palmovce.

celý článek

Češi v Izraeli volili s velkým náskokem TOP 09, vítězné ANO nepřekročilo pětiprocentní hranici

22. 10. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Zatímco po sobotním sčítání výsledků voleb do dolní sněmovny parlamentu České republiky zvítězilo ve všech krajích hnutí ANO, u Čechů žijících v Izraeli byla s poměrem 34,88 % hlasů jednoznačným favoritem strana TOP 09. Hnutí ANO zde získalo jen 3,88 %. Na druhém místě vedli u Čechů v Izraeli Piráti s 16,28 % a na třetím skončila ODS s 14,73 % hlasů. Jako čtvrtí se umístili Zelení (9,3 %), pátí STAN (6,98 %) a šestá byla s 4,65 % hlasů ČSSD. Další v pořadí bylo ANO (3,88 %), KDU-ČSL (3,88 %), Svobodní (2,33 %) a Realisté (1,55 %). Populistická SPD Tomia Okamury získala jen 0,78 % voličských hlasů stejně jako SPO. KSČM skončila s 0 %. Na českém velvyslanectví v Tel Avivu měli čeští státní občané možnost volit v pátek 21. i sobotu 22. října s tím, že – stejně jako na všech českých státních zastupitelstvích v zahraničí – se jejich hlasy započítávaly do Středočeského kraje. O tom již před volbami rozhodla losem státní volební komise.

celý článek
Zobrazit starší zprávy