Dnes je 27. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v Senátu PČR 27. 1. 2020

24. 1. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu a pod záštitou předsedy Jaroslava Kubery letos již po patnácté slavnostní vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, které se uskuteční v pondělí 27. 1. 2020 od 10.00 hodin v Hlavním sále Senátu. Dne 27. ledna si připomeneme 75. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Od roku 2004 je 27. leden schváleným Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti v České republice. Od roku 2005 je vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

celý článek

Kluk, který přežil Osvětim i pokusy Doktora Smrti. Kniha Mengeleho dvojče A-782 vypráví mimořádný příběh Jiřího Fišera

13. 1. 2020, -tz- |  Nové knihy

PRAHA – Mengeleho dvojče A-782. Tak zní název knihy publicisty Pavla Barocha vyprávějící příběh Jiřího Fišera (84), posledního žijícího dvojčete v Česku, které zažilo a přežilo koncentrační a vyhlazovací tábor v Osvětimi. Tehdy osmiletého Jirku a jeho o necelou půlhodinu mladšího bratra Josefa si tam pro své nelidské pokusy vyhlédl doktor Mengele, přezdívaný Doktor Smrt. Barochova napínavá, čtivě napsaná kniha vychází 27. ledna – na Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Vydání knihy tak připomíná výročí osvobození největšího nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, od něhož letos právě 27. ledna uplyne už 75. let. Knihu Mengeleho dvojče A-782 vydává Nakladatelství ZEĎ.

celý článek

Tabule u židovského hřbitova v Jičíně jako terč

5. 1. 2020, rjw |  Z domova

JIČÍN – Zřejmě šlo o „obyčejné“ vandalství. Prostřílenou tabuli, ukazující cestu k židovskému hřbitovu v Jičíně, objevili místní koncem týdne. Hřbitov samotný naštěstí poškozen nebyl a neznámý střelec (či střelci) si podle všeho vybral za cíl pouze tento jediný ukazatel. „Vypadá to na ojedinělý případ,“ řekl pro ZTIS.CZ správce hřbitova, pan Jan Kindermann. Ten věc oznámil na Policii ČR a požádal Město Jičín o výměnu tabule. Antisemitský motiv nepředpokládá. „U vstupu na hřbitov je na zdi také cedule a ta je v pořádku.” Návěští, upozorňující na místa spjatá se židovskou historií umístila společně s Městem Jičín organizace Baševi o.p.s. Ta ve městě pořádá též každoročně festival “Jičínský šoulet” a během roku řadu dalších kulturních událostí.

celý článek

Progresivní komunita Ec chajim Praha získala (staro)novou Tóru

27. 12. 2019, rjw |  Z domova

CHICAGO/PRAHA – Do ČR se vrací další svitek Tóry ze sbírky Memorial Scroll Trust (MST), jeden z mnoha svitků, pocházejících ze zrušených židovských obcí Čech a Moravy. Na bienále Unie reformního judaismu (Union for Reform Judaism) byl návrat svitku oficiálně ohlášen během sobotního šacharitu a obřadně vložen do rukou rabínského studenta Davida Maxy. Jde o jeden z 1800 svitků, zabavených nacisty a po roce 1948 převezených do prostor bývalé michelské synagogy. Roku 1963 oslovila společnost Artia Erica Estoricka, který do Prahy jezdil nakupovat obrazy pro londýnskou Grosvenor Gallery, s nabídkou prodeje starých svitků. Tak se stalo, že svitky přijel prozkoumat prof. Chimen Abramsky z University College v Londýně. Ten pomohl vytipovat exempláře, které byly nakonec zakoupeny.

celý článek

Křesťané, Židé a muslimové v ČR jsou proti eutanazii

19. 12. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Proti uzákonění asistované sebevraždy a eutanazie vystoupili další zástupci věřících. V prohlášením zaslaném ČTK se tak vyslovili kněz a teolog Tomáš Halík, biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon či představitel muslimů v ČR Vladimír Sáňka. Legalizace eutanazie je podle nich kluzkou plochou, protože je obtížně regulovatelná a lidé mohou být vystaveni psychickému tlaku na ukončení života. Návrh zákona o eutanazii, na kterém se podílejí poslanci ANO a Pirátů, chtějí autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března 2020. Dnešní prohlášení Společného hlasu křesťanů, Židů a muslimů podepsalo 18 osobností, vedle zmíněných ještě protestantský teolog a předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý, kněz, teolog, přírodovědec a specialista na otázky etiky ve spojení s evolucí a vírou Marek Orko Vácha, patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta, další tři rabíni a zástupci muslimů.

celý článek

Teplice: Plakát k akci na výročí Sametové revoluce počmárán Davidovými hvězdami

22. 11. 2019, -rjw- |  Z domova

TEPLICE – Nedaleko památníku zničené teplické synagogy se na plakátě zvoucím na akce v rámci cyklu „Sametové Teplice“ objevily dvě Davidovy hvězdy. Ke každé je „připoutané“ kolečko se zkratkou, napravo ČR a nalevo TP. „Sametové Teplice“ je série kulturních akcí věnovaných výročí 30 let od listopadu 1989 i 30 let od první ekologické demonstrace v Teplicích. Fotografii plakátu zaslala pravidelná čtenářka Ztis.cz, paní Rosa B. „Myslím, že je to znázornění představy, že za revoluci roku 1989 ‚mohou‘ Židé, kteří mají v područí Teplice i celou Českou republiku,“ komentuje nápis. „Navíc je to tak deset kroků od synagogy a sto metrů od sídla židovské obce.“ Konspirační teorie o Sametové revoluci jako údajném komplotu a podílu Židů na tomto „podvodu“ se v nejúplnější podobě objevila v říjnu 1990.

celý článek

Telavivská radnice si připomněla 30. výročí Sametové revoluce v Československu

19. 11. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – V předvečer státního svátku, v sobotu 16. listopadu po osmé hodině večerní, se budova radnice na Rabinově náměstí v Tel Avivu rozzářila v barvách české státní vlajky. Izraelská metropole si tak připomněla výročí počátku tzv. Sametové revoluce, od níž letos uplynulo 30 let. „V roce 1989 se Československo zbavilo komunistického režimu a stalo se demokracií. Jsme za toto gesto velmi rádi. Velký dík starostovi Ronu Chuldaiovi a celé radnici,“ oznámilo na svém Facebooku České centrum v Tel Avivu. Není to však poprvé, co se telavivská radnice rozzářila právě v barvách české státní vlajky. Loni se tak stalo při vystoupení zpěváka Mikolase Josefa, který dne 10. dubna vystoupil spolu s dalšími 24 umělci na akci Israel Calling, během níž se představovaly písně pro nadcházející soutěž Eurovize.

celý článek

Dopis „slušného člověka“. Řeporyjský starosta Pavel Novotný dostal antisemitský anonym

10. 11. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Moderátor a starosta MČ Praha-Řeporyje zveřejnil v polovině října na svém twitterovém profilu mimořádně vulgární antisemitský dopis. Autor podle jeho slov pochází z Jablonce nad Nisou, více však Novotný o jeho identitě neprozradil. Nenávistný dopis se vyznačuje mimořádnou agresivitou, spojenou s chybným pravopisem a interpunkcí. Autor Novotného oslovuje jako „židoprase“ a židovský původ přisuzuje i primátoru Hřibovi. Jan Palach byl zase podle něj „blb“. Pisatel vyjadřuje souhlas s protižidovskými pogromy a nacistickému pronásledování Židů v době šoa: „židáci odchod nebo do plynu. Každej pogrom na židáky i ten Hitlerův, byla správná reakce slušných lidí na židácký zločinecký pijavice. Od roku 1989 už víme co jsou židáci za svině, do plynu!!!“ (uvádíme v původní podobě včetně pravopisu).

celý článek

Robert Guttmann, pražský poutník. Židovské muzeum v Praze připravilo výstavu naivního malíře

29. 10. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Židovské muzeum v Praze připravilo pro příznivce výtvarného umění výstavu ROBERT GUTTMANNPRAŽSKÝ POUTNÍK, již lze v muzejní Galerii Roberta Guttmanna navštívit od 7. listopadu. Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti.” V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života: „Byl jsem vždycky samorost a nechtěl jsem uznávat autority a nechat se někým ovlivňovat, byl jsem odjakživa stále na celé čáře opozičník…“ Nepochybně byl inteligentní a v mnoha směrech talentovaný, současně trpěl od dětství pro svůj neobvyklý zjev a nesnadno srozumitelný projev ve škole nepochopením a posměchem, často s antisemitským podtextem. Od mládí dával přednost toulkám přírodou v okolí rodné Sušice, s láskou ke květinám a zvířatům.

celý článek

České organizace i zástupci Izraele ocenili usnesení českých poslanců odsuzující antisemitismus i protiizraelský bojkot

25. 10. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Organizace, které podporují dobré vztahy mezi Českou republikou a Státem Izrael, v pátek ocenily usnesení, které přijala Poslanecká sněmovna a jímž odsoudila antisemitismus a bojkot Izraele. „Aliance pro Izrael chce veřejně ocenit usnesení Poslanecké sněmovny PČR, kterým odsoudila antisemitismus ve všech jeho podobách, včetně jedné z jeho současných forem, kterým je odmítání Státu Izrael a bojkot jeho zboží, služeb či občanů. Poslanecká sněmovna opět potvrdila dlouhodobé konzistentní směrování zahraniční politiky ČR i hodnot, které v něm zastává. Mezi ně tradičně patří nepřijatelnost všech forem antisemitismu i spojenectví se Státem Izrael jako jedinou parlamentní demokracií na Blízkém východě,” sdělili za sdružení organizací Tomáš Kraus a Denis Doksanský. Ještě před nimi však usnesení sněmovny ocenili izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz a izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron.

celý článek
Zobrazit starší zprávy