Dnes je 28. 6. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Zemřela Marta Kottová, která přežila Osvětim a šířila památku obětí holocaustu

21. 6. 2017, -red- |  Z domova

PRAHA – Ve věku osmaosmdesáti let zemřela v neděli 18. června paní Marta Kottová, která v dětství přežila Terezín, Osvětim a další koncentrační tábory a po roce 1989 se aktivně účastnila osvětové činnosti, chodila o svých vzpomínkách přednášet do škol a navštěvovala pietní akce, aby paměť holocaustu nezmizela. Marta Kottová, která prožila dětství v Praze v asmilované židovské rodině, chodila do skautského oddílu a do Sokola a nikdy nepřestala být hrdá na to, že je Čechoslovačka, byla jako jedenáctiletá deportována do Terezína a o dva roky později i s bratrem a rodiči do Osvětimi, kde byli zavražděni oba její rodiče. Její bratr Viktor Laš, který byl nacisty poslán pohřbívat zavražděné muže z Lidic a měl být poté určen k okamžité likvidaci, přežil jen zázrakem a později byl jediným svědkem této události proti příslušníkům SS, kteří tvrdili, že v Lidicích nebyli.

celý článek

Mladé Češce žijící v Izraeli by hrozilo až pětileté vězení, pokud by narukovala do IDF

15. 6. 2017, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – Diplomatickou roztržku mezi Českou republikou a Izraelem minulý měsíc zapříčinil případ mladé Češky žijící v Izraeli. Ona i ostatní držitelé českého občanství, kteří trvale žijí v této zemi, by se mohli lehce ocitnout v českém vězení. Až pětileté odnětí svobody by jim hrozilo v případě, že by narukovali na povinnou vojenskou službu do izraelské armády. Podle zákonů České republiky je totiž služba v armádě cizího státu trestným činem. O případu informovalo izraelské rádio Galatz. Téma zákazu českých občanů sloužit v cizí armádě vyvstalo na schůzce izraelského náměstka ministra obrany Eliho Ben-Dahana s jeho českým protějškem Tomášem Kuchtou, který Izrael navštívil ve dnech 5. až 7. června. Během setkání se dostalo jak na téma koordinace bezpečnostní spolupráce mezi oběma zeměmi, tak na příběh mladé české ženy, která v Izraeli žije již několik let se svou matkou, která se provdala za izraelského občana.

celý článek

Ošidné a problematické? Polemika s nakladatelstvím Lingea

9. 6. 2017, Magdalena Křížová |  Nové knihy

PRAHA – Nakladatelství Lingea se rozhodlo zareagovat na mou recenzi nového hebrejsko-českého slovníku „Víc než jen pár much. První slovník moderní hebrejštiny je bez důkladné revize blamáží“, v němž chce uvést na pravou míru „několik chyb a nepřesností“, jichž jsem se v textu dopustila. Využívám možnosti zde odpovědět na jejich výhrady – až na dva případy (otázku přepisu členu jednou s pomlčkou a jednou s vyznačeným rázem, kde údajnou nejednotnost Lingea celkem logicky vysvětluje, a otázku ceny slovníku) jejich argumenty podle mého názoru neobstojí.

celý článek

Nakladatelství Lingea se ohradilo proti recenzi svého českého slovníku moderní hebrejštiny

8. 6. 2017, Pavel Ševeček, Lingea |  Nové knihy

PRAHA – Z nakladatelství Lingea, které začátkem letošního roku vydalo první český slovník moderní hebrejštiny, se nám ozval Pavel Ševeček. Reagoval na recenzi slovníku s názvem Víc než jen pár much: První slovník moderní hebrejštiny je bez důkladné revize blamáží, která byla otištěna v měsíčníku Roš chodeš a dne 5. června se objevila také na stránkách Ztis.cz. „Pomiňme přepjatě útočný styl celého příspěvku, který spíše než recenzí je očividnou snahou znevážit celé dílo a odradit případné zájemce. Článek obsahuje několik chyb a nepřesností, na které jsme se rozhodli reagovat,“ píše Pavel Ševeček. Jeho celou reakci tedy zveřejňujeme.

celý článek

Česká republika bude mít v Tel Avivu nového diplomata pro oblast obrany

7. 6. 2017, -red- |  Z domova

TEL AVIV/PRAHA – Jak sdělil izraelskému listu Jerusalem Post český náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, Česko plánuje vyslat na své velvyslanectví v Tel Avivu nového ataché, který bude mít na starost záležitosti obrany a zbrojního průmyslu. Nový diplomatický post se v Tel Avivu otevře letos v srpnu a smyslem jeho zřízení je navázat spolupráci se špičkovým izraelským sektorem zbrojního průmyslu a bezpečnostními experty v rámci pilotního projektu, jehož cílem je modernizace české armády. Tomáš Kuchta o tom hovořil při zahájení třídenního zbrojního veletrhu ISDEF v Izraeli, který se koná od 6. do 8. června a jehož se letos účastní na 250 vystavovatelů.

celý článek

„Wintonovy děti“ odhalily na pražském hlavním nádraží památník svým rodičům

5. 6. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Na pražském hlavním vlakovém nádraží, v průchodu z odjezdové haly k nástupištím a pod kupolí Fantovy kavárny, byl v sobotu 27. května odhalen památník „Rozloučení“, který věnovaly svým rodičům dvě z tzv. Wintonových dětí. S nápadem na jeho vytvoření přišel před lety Hugo Marom, kterého, coby židovské dítě, Nicolas Winton transportem z okupovaného Československa do Velké Británie rovněž zachránil. Do konce jej však dotáhly Milena Grenfell-Bainesová a Zuzana Marešová, které se realizace projektu zhostily předloni. Peníze na něj vybraly ve veřejné sbírce, kterou zahájily loni v létě. „Památník je vyjádření vděčnosti našim rodičům za podruhé darovaný život a je i trvalou vzpomínkou na ně, kteří nejvíc trpěli a byli největšími hrdiny v příběhu nás, Wintonových dětí. Není nic horšího, než se vzdát svého dítěte v naději, že mu tím zachráníte život,“ řekla pro Idnes.cz Zuzana Marešová. Podle obou žen má ale pomník připomínat také ostatní zachránce, kteří nechávali odcestovat židovské děti z území okupovaných nacisty.

celý článek

Nádraží Praha-Bubny se v červnu promění v jedinečnou koncertní a divadení scénu, i galerii

5. 6. 2017, -tz- |  Z domova

PRAHA – Hudbou, hlasy, pamětí i jinakostí. Tím vším ožije koncem června nádraží v Praze-Bubnech, které se od 21. do 25. června promění v alternativní kulturní scénu. „Bubenský slunovrat“ nabídne publiku koncerty, divadlo, happening i vernisáž výtvarných děl. Vystoupí na nich „jiní“ umělci – osobití muzikanti, divadelníci a další špičkoví umělci, kteří nejsou součástí hlavního proudu. Přesto právě oni dotvářejí hlas, rozmanitost i dobrý tón společnosti, která chce zůstat demokratická a otevřená všem. V Bubnech tak vystoupí třeba věhlasný divadelní soubor Farma v jeskyni s představením Čekárna, famózní zpěvačka Ridina Ahmed, zpěvák a akordeonista Mário Bihári se skupinou Bachtale Apsa, kapela Allstar Refjúdží Band nebo zpěvačka Irena Budweiserová. Vstup na všechny akce bude zdarma, pouze na divadelní představení Čekárna je nutná registrace předem.

celý článek

V Praze bude koncertovat „hvězda chasidského reggae“, zpěvák Matisyahu

2. 6. 2017, -red- |  Z domova

PRAHA – Letos na podzim do České republiky po dvou letech zavítá zpěvák Matisyahu, newyorský hudebník, který originálním způsobem spojuje alternativní pop s židovskými tématy. Koncert, na kterém s kapelou představí svou nejnovější desku Undercurrent, se bude konat v pražském klubu Lucerna Music Bar 18. září. Osmatřicetiletý zpěvák, který se na hudební scéně objevil v roce 2004 a okamžitě upoutal chasidským zjevem, plnovousem a pejzy v kombinaci s  reggae hudbou, změnil později během své kariéry vizáž na civilnější, zůstává však praktikujícím Židem a vždy se hlásí ke své identitě. V minulosti se stal terčem hnutí BDS za ekonomický a kulturní bojkot Izraele proto, že odmítl zatahovat do své hudby politiku. V roce 2015 vystoupil v Jeruzalémě na koncertě, který se konal uprostřed vrcholící vlny teroristických útoků noži a střelnými zbraněmi. Později absolvoval menší turné po amerických univerzitních kampusech, střediscích protiizraelského aktivismu, po boku s palestinsko-židovským umělcem Nadimem Azzamem.

celý článek

Plzeňská synagoga připomene osud poslední manželky architekta Adolfa Loose

29. 5. 2017, -tz- |  Z domova

PLZEŇ – Dosud nepublikované snímky i samostatný pohled na životní osudy poslední manželky Adolfa Loose, otce moderní architektury, přináší výstava „Klára Becková-Loosová, svědkyně jedné epochy“, která bude instalována od 5. června do 31. srpna v prostorách Staré synagogy v Plzni. „Jde o literární výstavu, připravenou pod křídly plzeňského střediska západočeských spisovatelů (SZS), neboť Klára byla nejen ženou obklopenou literáty své doby, ale také literární autorkou cenného portrétu slavného architekta,“ přibližuje projekt předsedkyně SZS Markéta Čekanová. „Díky rodinám Beckových a Patersonových z USA vystavujeme i několik dosud nepublikovaných fotografií, na jedné z nich návštěvníci spatří Klářina a Loosova psíčka Beau–Beau,“ dodává autor výstavy David Růžička, jenž za základ výstavy použil Klářinu knihu Adolf Loos: Soukromý portrét. Klára Becková–Loosová se narodila v roce 1904 v Plzni v židovské rodině. Na počátku roku 1942 zemřela v koncentračním táboře v Rize.

celý článek

Na Den Jeruzaléma izraelský premiér poděkoval českým poslancům

25. 5. 2017, -jg- |  Izrael

PRAHA/JERUZALÉM – Podle izraelského velvyslance v České republice Daniela Merona většinové rozhodnutí poslanecké sněmovny uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele odráží vůli českého lidu. „Rozhodnutí odráží zvláštní vztah mezi těmito dvěma zeměmi, dvěma národy, zlatou Prahou a Jeruzalémem ze zlata,“ komentoval Meron pro deník Maariv úterní vyjádření české poslanecké sněmovny k rezoluci UNESCO o Jeruzalému. Českým poslancům ve středu 24. května večer poděkoval i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Rád bych poděkoval českému parlamentu za rozhodnutí nesouhlasit s rezolucí UNESCO, která neuznává izraelskou suverenitu nad Jeruzalémem,“ řekl Netanjahu během své řeči na Muničním vrchu během oslav 50. výročí znovusjednocení Jeruzaléma. „Češi nám kdysi dali české pušky a tehdy to byl začátek boje. Dnes je to také známkou antagonistického boje s rozpoznáním jednoduché věci,“ pokračoval izraelský předseda vlády.

celý článek
Zobrazit starší zprávy