Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Španělská synagoga se po rekonstrukci znovu otevře veřejnosti. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemí

10. 12. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA– Po více než roce a půl trvající rekonstrukci otevře Židovské muzeum v Praze ve středu 16. prosince Španělskou synagogu opět pro veřejnost. Nákladná rekonstrukce za několik desítek milionů korun rozšířila expoziční prostor na více než 600 m2 a kromě jiného umožnila bezbariérový přístup do třech pater synagogy. V jejím rámci byla také v návaznosti na předchozí výstavní prezentaci vytvořena nová, moderně koncipovaná expozice s názvem „Židé v českých zemích v 19. a 20. století“, jejímž cílem je přiblížit historii a kulturu židovské komunity v tomto období. Architektonicky výjimečná Španělská synagoga, která je uvedena na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, bude současně nadále využívána k pořádání samostatných večerních pořadů, zejména koncertů klasické hudby.

celý článek

Židovské muzeum v Praze a Staronová synagoga se znovu otevírají návštěvníkům. Zpřístupněna bude i Španělská synagoga

1. 12. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Po několikatýdenní přestávce vynucené pandemií COVID-19 se pro návštěvníky začne postupně znovu otevírat Židovské muzeum v Praze. Od čtvrtka 3. prosince bude otevřen proslulý Starý židovský hřbitov. Současně Židovská obec v Praze otevírá pro návštěvníky Staronovou synagogu. Od středy 16. prosince se pak po roce a půl trvající rekonstrukci otevře i Španělská synagoga s novou expozicí o dějinách českých a moravských Židů v 19. a 20. století. Všechny tyto památky bude možné navštívit jednotlivě nebo v rámci sníženého společného vstupného.

celý článek

Památník Terezín se znovu otevírá pro veřejnost

1. 12. 2020, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Po plánovaném uvolnění protiepidemických opatření v rámci tzv. druhé vlny pandemie koronaviru skončí nucená uzavírka všech objektů a expozic Památníku Terezín a tyto budou pro veřejnost opět otevřeny od čtvrtka 3. prosince 2020. V době uzavření se nemohla uskutečnit tradiční Terezínská tryzna, která byla na podzim přesunuta z původního květnového termínu. Vzhledem k nižší návštěvnosti v zimních měsících a faktu, že se velká část návštěvních prostor nachází ve venkovním prostředí, můžeme nabídnout návštěvníkům z hlediska možnosti přenosu nákazy bezpečné podmínky.

celý článek

Příliv dobrovolníků pomáhá (nejen) na Hagiboru

6. 11. 2020, -rjw- |  Z domova

Dobrá zpráva v neutěšené covidové době přichází od ŽOP. Minulý týden vyslal DPS Hagibor naléhavou výzvu, aby se přihlásili lidé, ochotní pomoci s péčí o zdejší seniory. Odezva byla překvapivě silná. Přihlásily se desítky lidí, takže někteří z nich ani nemohli být zatím přijati. Text výzvy se navíc rozšířil na sociálních sítích, takže se hlásí i řada nežidovských zájemců. Kdo ale nebyl „nasazen“ hned, nemusí zoufat, protože zůstává v databázi a pomoc bude zřejmě potřeba dlouhodobě.

celý článek

Židovské muzeum v Praze má otevřené dveře i online, zve na večerní přednášky a besedy

13. 10. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Stávající situace nebrání muzeu v realizaci plánovaného programu, návštěvníci jsou srdečně vítáni! Odbor pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze (OVK ŽMP) zve veřejnost na online podobu svých pořadů. Zájemci tak mohou z pohodlí svého domova sledovat vybrané přednášky a besedy. „Jsme přesvědčeni, že právě nyní, více než kdy jindy, mají lidé potřebu být s kulturními institucemi v kontaktu. Těšíme se na vás při našich online přenosech, výhodou je, že nás díky nim mohou sledovat zájemci z celé republiky,“ říká Zuzana Pavlovská, vedoucí odboru pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

celý článek

Židovské muzeum nabízí vzdělávací interaktivní programy a přednášky

7. 10. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Židovské muzeum v Praze představuje novou nabídku interaktivních programů, workshopů a přednášek. Školy nyní mají více možností, jak žáky a studenty seznámit s různými tématy spojenými s judaismem. S ohledem na současnou situaci s pandemií COVID 19 nabízí muzeum možnost absolvovat program prostřednictvím online výuky. „V době, kdy je pro školy obtížnější navštěvovat naše vzdělávací programy přímo v muzeu, jim nabízíme možnost, jak zůstat v kontaktu a pokračovat v osvědčené spolupráci,“ řekl Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze.

celý článek

Tryzna v Terezíně letos nebude, poprvé po 75 letech

2. 10. 2020, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Po osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald v dubnu 1945 se v tom okamžiku již bývalí vězni ve společném provolání známém jako „Buchenwaldská přísaha“ zavázali k uctívání památky nacismu, dokud nebudou vymýceny poslední zbytky této zhoubné ideologie. Od té doby se pietní vzpomínky každoročně konají prakticky ve všech památnících vzniklých na místech bývalých nacistických represivních zařízení, včetně Terezína. Letos poprvé se tak nestane. Kvůli koronaviru.

celý článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice startuje již dnes

28. 8. 2020, -tz- |  Z domova

BOSKOVICE – Koncerty, literární čtení, přednášky, filmová promítání, divadelní představení a dílny rozezní v rámci Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice ve dnech 28. – 30. srpna boskovické centrum. Jako každý se program zaměřuje také na židovskou historii a kulturu. Návštěvníci mohou zhlédnout v boskovické synagoze výstavu fotografky a filmařky Agnieszky Traczewske, která se ve své práci zabývá důležitými okamžiky polských a středoevropských dějin – např. dokument Obyčejný pochod o událostech z března 1968, Dworzec Gdański věnovaný židovské emigraci z Polska v roce 1968 a další.

celý článek

Výzva čtenářům: Hledají se potomci rodiny Pollakovy z Dobříše

10. 8. 2020, -red- |  Z domova

DOBŘÍŠ – K přípravě publikace o novoknínském rodákovi mjr. Richardu Pollakovi (nar. 1898) její autor hledá případné potomky rodiny Pollakových. Rodina žila v Dobříši a Richard Pollak měl tři bratry. Arnošta Pollaka (nar. 1895 Malinec), Emila Pollaka (nar. 1894) a Karla Pollaka (nar. 1892 Malinec). První dva bratři také přežili válku. Emil Pollak zůstal v Protektorátu a před vězněním byl uchráněn díky své ženě Jarmile Kronbauerové, herečce v Národním divadle. Arnošt Pollak se nacházel v Itálii, kde se přidal k tamním partyzánům, oženil se zde a měl se svou ženou syna jménem Dante Karel. Třetí bratr Karel zemřel zřejmě již v r. 1938 ve Švýcarsku, se svou ženou Vilmou měl však dvě dcery. Jedna z ních, Hana Pollaková nar. 1921, nefiguruje na žádný seznamech obětí holocaustu a je tak možné, že válku přežila.

celý článek

Památník Terezín připomene genocidu českých Romů. Výstava potrvá až do roku 2023

3. 8. 2020, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Jedna z bývalých cel tzv. Ženského dvora terezínské Malé pevnosti bude přeměněna ve výstavní celu a do konce roku 2023 zde bude instalována expozice Muzea romské kultury věnovaná genocidě romského etnika v době nacistické okupace. Památník Terezín tak pomáhá splatit morální dluh, který česká společnost vůči připomínání, či spíše nepřipomínání, genocidy českých Romů má. Symbolicky se tak stane v den, kdy nad branami Památníku vlaje romská vlajka. Včerejšek totiž byl Památným dnem romského holocaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách v nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau během likvidace tzv. Cikánského tábora takřka 4 300 romských mužů, žen a dětí. Tuto tragickou událost si Památník Terezín každoročně připomíná vyvěšením romských vlajek na svých budovách.

celý článek
Zobrazit starší zprávy