Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Památník Terezín připomene genocidu českých Romů. Výstava potrvá až do roku 2023

3. 8. 2020, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Jedna z bývalých cel tzv. Ženského dvora terezínské Malé pevnosti bude přeměněna ve výstavní celu a do konce roku 2023 zde bude instalována expozice Muzea romské kultury věnovaná genocidě romského etnika v době nacistické okupace. Památník Terezín tak pomáhá splatit morální dluh, který česká společnost vůči připomínání, či spíše nepřipomínání, genocidy českých Romů má. Symbolicky se tak stane v den, kdy nad branami Památníku vlaje romská vlajka. Včerejšek totiž byl Památným dnem romského holocaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách v nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau během likvidace tzv. Cikánského tábora takřka 4 300 romských mužů, žen a dětí. Tuto tragickou událost si Památník Terezín každoročně připomíná vyvěšením romských vlajek na svých budovách.

celý článek

Archivář na kole – publikace připomíná působení tragicky zesnulého historika Jiřího Fiedlera

3. 7. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Židovské muzeum v Praze připravilo český překlad anglické e-knihy „Archivář na kole“, která připomíná život a neocenitelné dílo překladatele a historika Jiřího Fiedlera. Ten během komunistického režimu dokumentoval židovské památky v českých zemích a na toto téma již ve svobodných poměrech publikoval. Kniha věnovaná Jiřímu Fiedlerovi je nyní na stránkách muzea volně ke stažení. Životní dráha Jiřího Fiedlera se tragicky uzavřela v roce 2014, kdy byl i se svou manželkou brutálně zavražděn ve svém bytě mužem, který ho navštívil pod záminkou odborné konzultace. O této tragické události pak informovala i zahraniční média, nekrolog Jiřímu Fiedlerovi věnoval například deník The New York Times.

celý článek

Výstava o Židech na Žatecku bude k vidění v centru města

16. 6. 2020, -pš- |  Z domova

ŽATEC – V domě vedle radnice v centru města otevřel Spolek Rodáci Žatec v sobotu 13. června novou uměleckou galerii a v ní výstavu, doposud umístěnou v žatecké synagoze, která se však uzavřela z důvodu rekonstrukce. Obsahem výstavy jsou dějiny Židů na Žatecku, jejich činnost, ale i pronásledování. Hlavním smyslem je ukázat, jak židovské obyvatelstvo v minulosti na Žatecku nejen žilo, ale také jeho podobu významně ovlivnilo. „Měli jsme za to, že by tato jednoznačně historicky prospěšná výstava neměla skončit, tak jsme začali shánět jiné prostory k jejímu umístění, což se nám nakonec podařilo díky majiteli domu na náměstí Svobody číslo 56 přímo u městské radnice“ – uvedl Petr Šimáček, předseda spolku žateckých rodáků. Ve spolupráci s Nadačním spolkem Saaz/Žatec mapují žatečtí rodáci již deset let málo známé dějiny Židů na Žatecku, včetně výpovědí pamětníků v Izraeli. Součástí projektu je právě tato výstava.

celý článek

Antisemitské incidenty v ČR loni vzrostly oproti předešlému roku dvojnásobně

3. 6. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí (FŽO) zveřejňuje dnešního dne svou Výroční zprávu o projevech antisemitismu za rok 2019. FŽO zaznamenala v roce 2019 celkem 694 antisemitských incidentů. Oproti roku 2018 se jedná o dvojnásobný nárůst. Nicméně téměř 99 % tvoří incidenty, zaregistrované na internetu, nebyl zaznamenán žádný případ fyzické agrese, bylo evidováno šest případů obtěžujícího jednání a tři případy poškození majetku.

celý článek

Synagogy Židovského muzea v Praze patří mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v ČR

29. 5. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v České republice patří synagogy ve správě Židovského muzea v Praze. Vůbec nejvíce návštěvníků zamířilo do Pinkasovy synagogy a Klausové synagogy. Uvedla to nedávno vydaná zpráva vládní agentury CzechTourism za rok 2019. „Těší nás zájem návštěvníků,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. „Synagogy z několika dějinných období a zde vystavené předměty židovského náboženského kultu stejně jako historické dokumenty nabízejí obohacující zážitek. Věříme, že i letos navzdory krizi v důsledku pandemie přilákají nové zájemce.“

celý článek

Federace židovských obcí v ČR podává trestní oznámení na nakladatelství Naše vojsko

26. 5. 2020, -red- |  Z domova

PRAHA – Není to tak dlouho, co byla naše a mezinárodní veřejnost pohoršena tím, že nakladatelství Naše vojsko vyrábí a prodává trička a hrnečky s portréty válečných zločinců z doby 2. světové války. Orgány, činné v trestním řízení konstatovaly, že tuto věc nelze podle platné právní úpravy postihnout. To zřejmě podnítilo Naše vojsko k pokračování v této činnosti, dalším „výtvorem“ z jeho dílny. Kalendář na příští rok s „ …osobnostmi třetí říše“. Nejen samotné vydání, ale i grafická úprava kalendáře jednoznačně prokazují, že jde nejen o podporu nacismu, tedy hnutí prokazatelně směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, ale dokonce o glorifikaci jeho čelných představitelů, vesměs nacistických válečných zločinců. Podle našeho názoru argumenty, opírající se o svobodu projevu, již nemohou v tomto případě obstát. Federace židovských obcí proto podává na nakladatelství Naše vojsko a na jeho ředitele trestní oznámení.

celý článek

Nakladatelství Naše vojsko prodává „Kalendář osobností třetí říše“. Předseda NFOH Michal Klíma podal trestní oznámení

26. 5. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Po hrncích a tričkách s portréty Adolfa Hitlera, Reinharda Heydricha a dalších nacistických zločinců rozšířilo nakladatelství „Naše vojsko“ (NV) sortiment a prodává tematický kalendář s portréty nacistických zločinců. NV necenzuruje osobnosti podle rasy, pohlaví, sexuální orientace – ani ideologické příslušnosti. A zdá se, že právě nabídka portrétů nacistických pohlavárů se rozšiřuje… Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu (NFOH) Michal Klíma proto na NV podal trestní oznámení. Zároveň vyzval politiky ke změně legislativy. Současná úprava totiž prodej předmětů za propagaci nepovažuje.

celý článek

Operace Hatikva Praha – New York: naděje v časech pandemie

14. 5. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA/NEW YORK – Pandemie viru Covid-19 vážně zasáhla židovské komunity v USA, zvláště pak v New Yorku. Američtí Židé se ocitají v tísnivé situaci, kdy se ukazuje důležitost solidarity nejen v rámci jednotlivých komunit, ale také mezi židovskými komunitami jednotlivých zemí. ZTIS.cz přináší rozhovor s Aaronem Günsbergerem, organizátorem pomoci směřující do USA z České republiky.

celý článek

Lednicko-valtický hudební festival uvede ostravský klezmer prvně v břeclavské synagoze

14. 5. 2020, -tz- |  Z domova

LEDNICE – Ve dnech 3.–17. října 2020 se uskuteční 5. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu, který opět propojí zajímavou hudební dramaturgii s architektonickými skvosty jižní Moravy. Společným tématem koncertů letošního ročníku jsou přesahy hudby lidové a její vlivy na skladby klasického repertoáru. „Přestože stojí lidová hudba ve zdánlivém kontrastu k vytříbené estetice hudby klasické, nacházejí v ní skladatelé již po několik staletí nedocenitelnou inspiraci,“ říká dramaturg a ředitel festivalu Jiří Partyka. Festival nabídne v osmi koncertech hudbu českou, slovenskou, maďarskou, rumunskou, španělskou, tureckou či východoevropský klezmer.

celý článek

Židovské muzeum v Praze otvírá své brány. Nyní ho můžete navštívit s výraznou slevou

7. 5. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Od pondělí 11. května 2020 se znovu otvírají expozice Židovského muzea v Praze. Po několikatýdenní přestávce vynucené pandemií COVID-19 tak mohou zájemci opět navštívit světově ojedinělé expozice v pražském Josefově. Muzeum zároveň nabízí významně snížené vstupné pro individuální návštěvníky. „Pandemie negativně zasáhla do činnosti muzea,“ uvedl jeho ředitel Leo Pavlát. „Nyní, po svém opětovném otevření, se jako všechny památkové instituce u nás obracíme především k domácí veřejnosti. Její zájem nám může pomoci překonat současnou krizi.“

celý článek
Zobrazit starší zprávy