Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Židé po celém světě, včetně Česka, vyjadřovali solidaritu s oběťmi masakru v Christchurch

19. 3. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Židovské organizace celého světa vyjadřují solidaritu rodinám obětí teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurch. Zděšení a soustrast vyjádřil ještě téhož dne prezident Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder i další představitelé židovských komunit včetně FŽO v ČR. „Federace židovských obcí je šokována a odsuzuje hrůzný teroristický čin, který spáchal pravicový extremista ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch. Soucítíme s rodinami obětí. Je třeba odsoudit jakékoliv projevy nesnášenlivosti a xenofobie již v zárodku. Každý čin má na počátku slovo, které může být stejně nebezpečné,” zveřejnila organizace na svých facebookových stránkách. Nezůstalo jen u prohlášení. V některých obcích zaznívaly při šabatových bohoslužbách také modlitby za všechny zasažené teroristickým útokem. Jednotliví členové se zúčastnili mezináboženských setkání na památku obětí, jako například v muslimském centru Alfirdaus v Praze.

celý článek

Vrchní rabín Izraele Lau navštívil Prahu, aby zaznamenal 400. výročí smrti zdejšího slavného židovského učence

14. 3. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Pražskou židovskou obec navštívil vrchní aškenazský rabín Izraele David Lau. Stalo se tak ke 400. výročí úmrtí pražského renesančního židovského myslitele, rabína Šlomo Efrajima ben Arona Lunčice, který podle některých zdrojů roku 1604 nahradil v úřadu pražského vrchního rabína slavného Maharala. Lunčic, který zemřel podle občanského kalendáře 21. února 1619, je pochován na Starém pražském židovském hřbitově v Josefově. Ten Lau během svého dvoudenního pobytu navštívil, stejně jako Staronovou synagogu, ale i domov sociální péče pro přeživší šoa na Hagiboru a děti v Lauderových školách. V hotelu King David pronesl na paměť zesnulého učence řeč. Lunčic je zejména v ortodoxním prostředí dodnes populární a to díky dílu „Kli jakar“ (čes. Cenné náčiní), které je dosud součástí výkladu Tóry v mnoha hebrejských vydáních Pentateuchu. Dílo, jež bylo prvně vydáno roku 1602 v Lublinu a jehož název odkazuje k biblické Knize přísloví, nabylo takového věhlasu, že po něm bývá označován i sám autor jednoduše jako „Kli jakar“.

celý článek

Václav Klaus ml. přirovnal přijímání zákona ve Sněmovně k rozhodování židovského výboru o tom, kdo jde do transportu

12. 3. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Za výroky poslance Václava Klause ml., kterými přirovnal Sněmovnu k Židovskému výboru, se musel omluvit jeho šéf, předseda ODS Petr Fiala. Klaus ml. Svá slova pronesl v úterý 12. března při rozpravě o zákonu o zpracování osobních údajů kvůli předpisům Evropské unie. „Mně to připomíná něco jako židovský výbor, jo, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem, ale jinak prostě děláme to, co nám řeknou,” řekl. Později svůj příměr označil za možná poněkud drsný, ale „v jádru sedí“. Poté, co straníci ČSSD, Pirátů, Starostů nebo KDU-ČSL vyzvali Klause k omluvě, Fiala prohlásil: „Jménem ODS se zde omlouvám za příměr, který zde nevhodně použil můj kolega Václav Klaus.“ Následoval potlesk části poslanců. Klaus nicméně trval na tom, že „57 % zákonů jsou z nařízení Evropské unie“ a „kdybychom hlasovali nezávisle, žádné GDPR by nebylo“.

celý článek

Zemřela Aťka Janoušková. Osud herečky byl tragicky poznamenán i faktem, že byla židovského původu

11. 3. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Když se v sobotu 9. března rozšířila Českem smutná zpráva, že zemřela Aťka Janoušková, jen málokdo si nevybavil nezapomenutelný hlas včelky Máji, který tato drobná herečka propůjčila kreslené postavičce. Méně lidí však ví, že oba hereččini rodiče prošli nacistickými koncentračními tábory, kde otec zemřel, a sama Janoušková nesměla po nacistické okupaci Československa nadále účinkovat v Národním divadle, kde měla angažmá. Ostatně o udání v divadle, že je židovského původu, ale také o tom, jak v květnu 1943 zatklo gestapo oba její rodiče, a o návratu její maminky z koncentračního tábora, vyprávěla Aťka Janoušková, rodným jménem Vlasta, nedávno pro projekt Paměť národa. Po válce se živila jako cizojazyčná korespondentka, ale k divadlu se později navrátila. Vystupovala v mnoha estrádách, pak se objevila v oscarovém snímku Miloše Formana Amadeus. Za celoživotní dílo v dabingu získala roku 2009 cenu Františka Filipovského a její nezapomenutelný hlas budeme nadále rozeznávat v Broučcích, Příbězích včelích medvídků či filmu Ať žijí duchové.

celý článek

Happening „3792 svíček“ za oběti největší masové vraždy československých občanů

8. 3. 2019, -tz- |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – V pátek 8. března si připomínáme 75 let od největší masové vraždy československých občanů v novodobé historii, k níž došlo v noci z 8. na 9. března roku 1944. V tu noc byly v plynových komorách v koncentračním táboře v Osvětimi – Březince vyvražděny celé rodiny s dětmi z tzv. rodinného tábora, které sem před šesti měsíci dorazily z Terezína. Počet obětí byl 3792. K připomenutí si této tragické události královéhradecké Centrum Sion tradičně již mnoho let pořádá happening s názvem 3792 svíček. Vzhledem k tomu, že tzv. rodinný tábor začal být deportován přesně v den narozenin prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, naše vzpomínka se tradičně koná u jeho pomníku na Masarykově náměstí v Hradci Králové.

celý článek

„Je Židovka?“ Slovenská prezidentská kandidátka Čaputová čelí výzvám, aby „prozradila své vyznání“

7. 3. 2019, -rjw- |  Svět

BRATISLAVA – Slovenská kandidátka na prezidentský úřad Zuzana Čaputová prozradila 28. února identitu svého partnera: Je jím hudebník a fotograf Peter Konečný. Právě kvůli němu se v posledních dnech začaly šířit po sociálních sítích výzvy, aby „pověděla slovenskému národu, jakého je vyznání“. Jde o podezření, že „je Židovka, stejně jako její druh“. Pětačtyřicetiletá právnička svým programem irituje stoupence krajní pravice. Je to nejen důraz na životní prostředí a podpora zavedení registrovaných partnerství na Slovensku. Čaputová je vícepředsedkyní mimoparlamentní strany Progresivní Slovensko. Tato centristická a proevropská strana je v jasné opozici vůči národně-konzervativním silám ve slovenské společnosti.

celý článek

Nová scéna Národního divadla uvede kanadskou inscenaci věnovanou židovské malířce Charlotte Salomon

25. 2. 2019, -tz, jg- |  Kultura

PRAHA – Na pouhé dva večery na začátku července zavítá do Prahy kanadské divadlo Theaturtle, které zde uvede novou inscenaci Charlotte: Tříbarevná hra se zpěvy. Na Nové scéně Národního divadla představí příběh mladé talentované židovské malířky Charlotte Salomon, která stejně jako nespočet dalších nepřežila koncentrační tábor v Osvětimi. Budoucím generacím však zanechala strhující dílo, jež vytvořila ve francouzském exilu – dramatizovanou autobiografii v téměř osmi stech obrazech s názvem Leben oder Theater? (Život, nebo divadlo?). Dílo i silný příběh mladé umělkyně se staly inspirací mezinárodního tvůrčího týmu: českého skladatele Aleše Březiny, britské scénografky a režisérky Pamely Howard a kanadského libretisty a herce Alona Nashmana. Vznikl tak komorní operní muzikál pro sedm zpěváků a čtyři instrumentalisty, v němž je ve vzácné harmonii zachována rovnováha slova, obrazu a hudby.

celý článek

V reportáži o obchodu s chudobou se severočeský podnikatel Němcům pochlubil stínítkem lampy z kůže vězňů z Dachau

24. 2. 2019, -jg- |  Z domova

MOST – Plechovku od cyklonu B, plakát z ledna 1940 na přednášku „Židozednářství metla světa“, lampu ve tvaru plachetnice, jenž byla údajně vyrobena v Dachau se stínítkem z lidské kůže – anebo zbraně, které u sebe měli neonacisté při pochodu proti Romům v roce 2008 na sídlišti Janov. Takovými sběratelskými poklady se na kameru pochlubil v dokumentu německé televizi MDR severočeský podnikatel Jiří Sieber. Kdo by si z minulých komunálních voleb nevzpomněl na heslo „vystavíme vesnice pro lůzu“, s nímž se ucházelo o voliče Sdružení Mostečané Mostu (dodnes je na prvním místě jejich volebního desatera). A právě místo pro jednu takovou budoucí vesnici, kam by se měli sestěhovat romští spoluobčané, německým reportérům v Chanově představil Sieber. Kromě prohlášení, že řešením pro Romy je „nabourat jejich genetický kód“ či „dostat víc bílé krve“, čímž Romové „dostávají světlejší barvu a víc inteligence“, Sieber na otázku, co ho napadá, když drží v ruce lampu se stínítkem, o níž naznačil, že je vyrobená z kůže vězňů z Dachau, odpovídá: „Nic. Že to stálo hodně peněz.“ O německé reportáži s názvem „Ubytovat, zkasírovat!“ informoval server Romea.

celý článek

Kresby odjinud. Nová sólo výstava Jaroslava Róny v pražském židovském muzeu

24. 2. 2019, -tz- |  Kultura

PRAHA –Židovské muzeum v Praze připravilo pro příznivce výtvarného umění samostatnou výstavu Jaroslava Róny „Kresby odjinud…“. Malíř, sochař a ilustrátor Jaroslav Róna (*1957), spoluzakladatel nejvýznamnějšího uměleckého sdružení generace osmdesátých let, skupiny Tvrdohlavých (a autor pomníku Franze Kafky v Praze), na výstavě uvede soubor kreseb z let 2012–18, který nám nabízí možnost proniknout hlouběji do vnitřního světa tohoto umělce. Ve srovnání s Rónovými staršími pracemi se jeho kresby z posledního období méně věnují kosmologii a obecným tématům, zato jsou výpravnější, přibylo v nich historických motivů a občas i humoru. „Kresby odjinud“ vznikají většinou na cestách, kde umělec nemůže malovat a kresby se tudíž stávají jediným prostředkem pro zachycení jeho představ a prožitků. Róna své kresby téměř vždy signuje, datuje a často také označuje místem vzniku, takže zčásti tvoří jakýsi cestovní deník.

celý článek

Ec chajim: Ohlašuje se nová společensko-náboženská iniciativa pro Židy v Praze

22. 2. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – První akcí, hudebním Kabalat šabat, se dne 8. března (1. Adar II.) chystá na scénu vstoupit nová iniciativa, zaměřující se podle slov z pozvánky na rozvoj progresivního, židovského, náboženského, společenského a intelektuálního života v Praze. Setkání povede rabínský student David Maxa, hosty budou rabín Edward Van Voolen a profesor Ralph Selig z Abraham Geiger College. Přednášku na téma „Židovská identita v Praze 21. století” přednese tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Předsedkyně Anna Nosková přiblížila pro Ztis.cz duchovní význam názvu iniciativy i její historické pozadí: „Ec chajim (אץ חיים) je biblický pojem, který v doslovném překladu do češtiny zní “strom života”, ale obrazně řečeno představuje v židovské tradici Tóru, jejíž učení, moudrost a univerzálnost přirovnává tradice poeticky ke stromu.“

celý článek
Zobrazit starší zprávy