Dnes je 22. 9. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Strůjce masakru izraelských olympioniků v Mnichově žil nezřízeným životem v komunistické Praze

10. 9. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Nově odhalené složky někdejší československé rozvědky ukázaly detaily z nezřízeného života, plného alkoholu a prostitutek, hlavního strůjce masakru na mnichovské olympiádě roku 1972, kde bylo zavražděno 11 izraelských atletů. Pražské eskapády Palestince Abu Daouda jsou popsány ve složkách, které se týkají i jednoho z nejhledanějších teroristů světa, Venezuelce Carlose Šakala. V sedmdesátých a na začátku osmdesátých let se stal pražský hotel Intercontinental jejich druhým domovem. Daoud navštívil během doby kolem mnichovského masakru Prahu asi desetkrát, podle všeho bez větších obav o své bezpečí. Na dovádění obou teroristů dohlížely orgány československé tajné policie, pořizovaly záznamy a fotografie, načež se jim nakonec podařilo se hostí ze spřátelených zemí zbavit. Po vlně atentátů v západní Evropě zatkla Abu Daouda roku 1982 StB a nařídila mu zemi opustit. Zprávy o jeho sexuálním životě potom rozeslala spřáteleným rozvědkám ve východním bloku.

celý článek

Prezident Zeman obdrží ocenění židovského deníku Algemeiner za svou podporu Izraele

7. 9. 2017, -mk- |  Z domova

NEW YORK/PRAHA – Český prezident Miloš Zeman obdrží v New Yorku ocenění od amerického židovského fondu Gershon Jacobson Jewish Continuity Fund (GJCF), pojmenovaném po zakladateli známého židovského listu The Algemeiner. Ocenění bude uděleno v rámci galavečera, pořádaného listem 18. září, Miloši Zemanovi a dalším dvěma osobnostem – izraelskému malíři Jaakovu Agamovi a podnikatelům a filantropům Davidovi a Moně Sterlingovým. Ti všichni se podobně jako Miloš Zeman zasloužili o „neutuchající podporu Izraele a židovského lidu“. Již v roce 2015 přitom deník Algemeiner zařadil Miloše Zemana mezi stovku nejvlivnějších osobností židovského světa a letos údajně kvůli němu dokonce odsunul plánované datum konání galavečera, píší Lidové noviny. Miloš Zeman se totiž do USA chystá na Valné shromáždění OSN.

celý článek

Zmizelé židovské sousedy bude připomínat desítka pamětních kamenů. Nové stolpersteiny odhalili v Teplicích

7. 9. 2017, -jg- |  Z domova

TEPLICE – Nové dlažební kostky s mosaznou cedulkou a se jmény obětí holocaustu na nich, se objevily na chodnících před domy zmizelých sousedů v severočeských Teplicích. Zástupci teplické židovské obce jich odhalili během pondělka 4. září deset a další dvacítka by měla v blízké budoucnosti ještě přibýt. Ceremonie se zúčastnili i zástupci města a izraelský vevyslanec v České republice Daniel Meron. „Toto město mělo před válkou jednu z největších komunit v Čechách. Byla to velká židovská obec, velmi aktivní. To zmizelo před 75 lety,“ řekl Meron. Teplickou obec tvořilo v době před holocaustem 5500 členů, tedy asi 10 % města. Dnes má 131 aktivních členů z Teplic a okolních měst. Někteří přeživší, jejichž příbuzní byli zaznamenáni na stolpersteinech, na své rodinné příslušníky zavzpomínali. „Nedělal se rozdíl, jestli to byl Žid, Čech nebo Němec. Kdepak, nějaká nenávist,“ sdělil František Lederer (87) před svou rodnou vilou v ulici Karla Čapka, kde žil do roku 1938 s rodiči. Oba zahynuli v ghettu v Lodži. „Já jsem se vrátil do Čech a hledal 75 svých příbuzných. Vrátila se jen moje teta a dva bratranci,“ dodal.

celý článek

Česká elitní vojenská jednotka se účastnila výcviku v Izraeli

29. 8. 2017, -mk- |  Z domova

JERUZALÉM/PRAHA – Dva týdny trvalo společné cvičení elitní jednotky české armády v Izraeli, které se konalo na přelomu července a srpna. Speciální jednotky obou armád, na izraelské straně jednotky Duvdevan a na české straně padesátka vojáků 601. jednotky speciálních sil, společně cvičily zejména boj v městském prostředí, střelbu a ostřelování. Výcvik probíhal v zastavěné části vojenské základny Ceelim v Negevu. Podle listu Jerusalem Post, který o společném výcviku přinesl zprávu, se jednalo pro českou armádu první příležitost podělit se o znalost boje v městském prostředí s izraelskými vojáky. Také pro jednotku Duvdevan, která bývá vysílána na tajné operace do nepřátelského území a vloni ji za její mimořádné výkony vyznamenal velitel izraelských branných sil Gadi Eisenkot, se podle jejího velícího důstojníka jednalo o zkušenost „smysluplnou a zásadní“.

celý článek

Dvaadvacetiletý mladík posílal na Facebooku „černé a Židy do plynu“. Byl odsouzen ke sto hodinám prací

26. 8. 2017, -mk- |  Z domova

KLADNO – Středoškolák David Šmíd, který vloni na Facebooku zareagoval pod příspěvkem romského zpěváka Radka Bangy komentářem, který posílal „kokoty černý, Židy a tak dál“ do plynu, byl okresním soudem v Kladně pravomocně odsouzen ke sto hodinám obecně prospěšných prací. U soudu se za svůj výrok omluvil a řekl, že si je „vědom toho, co udělal“. Jeho komentář se objevil pod vysvětlením Radka Bangy alias Gypsyho.cz, proč tento úspěšný romský zpěvák opustil sál, kde se slavnostně předávaly ceny Zlatý slavík, poté co se jako vítěz jedné z kategorií vyhlásila skupina Ortel, známá svými xenofobními a rasistickými hesly.

celý článek

Česko a Izrael podepsaly dohodu o spolupráci na poli sociálních oblastí

24. 8. 2017, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM/PRAHA – Izraelská ministryně pro rovné příležitosti Gila Gamlielová (Likud) přivítala v úterý 22. srpna českou ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou-Tominovou (ČSSD). Společně podepsaly dohodu o spolupráci mezi oběma zeměmi na poli digitalizace, prosazování genderové rovnosti a snižování sociálních nerovností. Gamlielová rovněž poděkovala České republice za její podporu Izraeli na mezinárodních fórech. „Víte, Česká republika je pro Izrael velmi přátelskou zemí a český parlament nedávno uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele,“ napsala Gamlielová na svůj facebookový profil. A dále zmínila i nečekané překvapení, když na pravé ruce české ministryně uviděla černý náramek s hebrejsky napsaným „šema“, tedy jednou z nejdůležitějších židovských modliteb a vyznáním víry.

celý článek

„Ať slunce v synagoze svítí pro všechny“. Zemřel předseda děčínské židovské obce Vladimír Poskočil

13. 8. 2017, Židovská obec Děčín, -red- |  Z domova

DĚČÍN – Po dlouhé nemoci zemřel 8. srpna ve věku 85 let předseda židovské obce v Děčín Vladimír Poskočil. Poskočil, který patřil mezi nejvýznamnější osobnosti nejen židovské komunity, ale i celého města Děčína, se v polovině 90. let se zasloužil o záchranu děčínské synagogy a rozvoj zdejší židovské komunity v Děčíně. Byl také trojnásobným veteránským mistrem světa v hodu oštěpem. Mottem Vladimíra Poskočila bylo: „Ať slunce v synagoze svítí pro všechny.“ A to se mu podařilo naplňovat doslovně. „Kdykoli člověk za Vladimírova působení přišel do děčínské synagogy, cítil se jako očekávaný a vítaný host. Vlastně ještě spíš – cítil se jako doma,“ řekla o něm spisovatelka Irena Dousková.

celý článek

Z Prahy přímo do rudomořského Eilatu nebo do Tel Avivu z Košic. Wizz Air expanduje na izraelský trh

10. 8. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA/TEL AVIV – Největší nízkonákladový letecký přepravce ve střední a východní Evropě, společnost Wizz Air, dále expanduje na poli izraelského turismu a od letošního podzimu nabízí nové linky z letiště Eilat-Ovda v jižním Izraeli. Je mezi nimi i přímá linka do Prahy, která začíná s pravidelnými lety od 2. listopadu a bude létat jednou týdně. Ceny jednosměrné letenky Praha – Eilat začínají na 1 079 Kč a zakoupit je je možné na stránkách společnosti už nyní. Kromě Prahy bude Wizz Air z mezinárodního letiště Eilat-Ovda zajišťovat lety i do polských Katowic, rumunské Bukurešti nebo lotyšské Rigy. Novinky pro zimní sezonu 2017 oznámila společnost Wizz Air ve své tiskové zprávě ve středu 9. srpna, zajedno s 18 dalšími dopravními spojeními z telavivského letiště Ben Gurion. Mezi tradiční lety z Tel Avivu patří samozřejmě i linka do Prahy, nebo spojení dvakrát týdně do slovenských Košic.

celý článek

Společnost Agpi odprodá vepřín v Letech, kde byl romský koncentrační tábor

2. 8. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Po desetiletích diskusí dojde pravděpodobně ještě za Sobotkovy vlády k odkoupení vepřína, která se rozkládá na pozemku někdejšího koncentračního tábora pro Romy. Firma Agpi, která jej vlastní, údajně předběžně odhlasovala odprodej české vládě, nabízenou cenu pravděpodobně ve výši až stovek milionů korun však odmítla komentovat. Kromě samotného nedůstojného uctění památky místa, kde fungoval nacistický tábor s českými dozorci a kde umíraly stovky Romů, byl problémem i nedostatečný archeologický průzkum, na který chtěla upozornit i demonstrace konaná v neděli (31.7.) před Pražským hradem. Asi desítka demonstrantů s transparenty chtěla v horkém počasí upozornit na to, že dosud neprozkoumané území pod dnešním prasečákem může obsahovat masové hroby se stovkami, možná i tisícovkami mrtvých. Na současnou vládu, aby se zasadila o změnu nedůstojné podoby pietního místa bývalého romského koncentračního tábora, apelovala ve svém prohlášení i Federace židovských obcí v ČR.

celý článek

Washingtonské židovské muzeum projevilo zájem o historické náhrobky z Prostějova

29. 7. 2017, -mk- |  Z domova

PROSTĚJOV/WASHINGTON – Náhrobky či jejich úlomky ze vzácného, již neexistujícího židovského hřbitova v moravském Prostějově jsou od druhé světové války rozptýleny po celém regionu – mnohé usedlosti je nakoupily jako stavební materiál a například si s nimi vydláždily dvůr, zatímco sám prostor bývalého hřbitova je dnes parčík, kam místní lidé chodí venčit pejsky. Americká dobročinná organizace Kolel Damesek Eliezer zahájila před dvěma lety projekt záchrany těchto vzácných historických náhrobků, vypátrala je a snaží se je od současných majitelů vykupovat. V současnosti projevilo o tyto náhrobky zájem jedno z nejvýznamnějších židovských muzeí světa v hlavním městě USA Washingtonu. Tamní muzeum má již ve svých sbírkách pozůstatky z nacisty zničených hřbitovů například z Minsku, Bukurešti či Soluně. Zájem o prostějovský hřbitov je dokladem jeho historického významu, píše olomoucká regionální verze internetového deníku iDNES.cz.

celý článek
Zobrazit starší zprávy