Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Židovské muzeum v Praze má otevřené dveře i online, zve na večerní přednášky a besedy

13. 10. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Stávající situace nebrání muzeu v realizaci plánovaného programu, návštěvníci jsou srdečně vítáni! Odbor pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze (OVK ŽMP) zve veřejnost na online podobu svých pořadů. Zájemci tak mohou z pohodlí svého domova sledovat vybrané přednášky a besedy. „Jsme přesvědčeni, že právě nyní, více než kdy jindy, mají lidé potřebu být s kulturními institucemi v kontaktu. Těšíme se na vás při našich online přenosech, výhodou je, že nás díky nim mohou sledovat zájemci z celé republiky,“ říká Zuzana Pavlovská, vedoucí odboru pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

celý článek

Židovské muzeum nabízí vzdělávací interaktivní programy a přednášky

7. 10. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Židovské muzeum v Praze představuje novou nabídku interaktivních programů, workshopů a přednášek. Školy nyní mají více možností, jak žáky a studenty seznámit s různými tématy spojenými s judaismem. S ohledem na současnou situaci s pandemií COVID 19 nabízí muzeum možnost absolvovat program prostřednictvím online výuky. „V době, kdy je pro školy obtížnější navštěvovat naše vzdělávací programy přímo v muzeu, jim nabízíme možnost, jak zůstat v kontaktu a pokračovat v osvědčené spolupráci,“ řekl Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze.

celý článek

Tryzna v Terezíně letos nebude, poprvé po 75 letech

2. 10. 2020, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Po osvobození nacistického koncentračního tábora Buchenwald v dubnu 1945 se v tom okamžiku již bývalí vězni ve společném provolání známém jako „Buchenwaldská přísaha“ zavázali k uctívání památky nacismu, dokud nebudou vymýceny poslední zbytky této zhoubné ideologie. Od té doby se pietní vzpomínky každoročně konají prakticky ve všech památnících vzniklých na místech bývalých nacistických represivních zařízení, včetně Terezína. Letos poprvé se tak nestane. Kvůli koronaviru.

celý článek

Festival pro židovskou čtvrť Boskovice startuje již dnes

28. 8. 2020, -tz- |  Z domova

BOSKOVICE – Koncerty, literární čtení, přednášky, filmová promítání, divadelní představení a dílny rozezní v rámci Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice ve dnech 28. – 30. srpna boskovické centrum. Jako každý se program zaměřuje také na židovskou historii a kulturu. Návštěvníci mohou zhlédnout v boskovické synagoze výstavu fotografky a filmařky Agnieszky Traczewske, která se ve své práci zabývá důležitými okamžiky polských a středoevropských dějin – např. dokument Obyčejný pochod o událostech z března 1968, Dworzec Gdański věnovaný židovské emigraci z Polska v roce 1968 a další.

celý článek

Výzva čtenářům: Hledají se potomci rodiny Pollakovy z Dobříše

10. 8. 2020, -red- |  Z domova

DOBŘÍŠ – K přípravě publikace o novoknínském rodákovi mjr. Richardu Pollakovi (nar. 1898) její autor hledá případné potomky rodiny Pollakových. Rodina žila v Dobříši a Richard Pollak měl tři bratry. Arnošta Pollaka (nar. 1895 Malinec), Emila Pollaka (nar. 1894) a Karla Pollaka (nar. 1892 Malinec). První dva bratři také přežili válku. Emil Pollak zůstal v Protektorátu a před vězněním byl uchráněn díky své ženě Jarmile Kronbauerové, herečce v Národním divadle. Arnošt Pollak se nacházel v Itálii, kde se přidal k tamním partyzánům, oženil se zde a měl se svou ženou syna jménem Dante Karel. Třetí bratr Karel zemřel zřejmě již v r. 1938 ve Švýcarsku, se svou ženou Vilmou měl však dvě dcery. Jedna z ních, Hana Pollaková nar. 1921, nefiguruje na žádný seznamech obětí holocaustu a je tak možné, že válku přežila.

celý článek

Památník Terezín připomene genocidu českých Romů. Výstava potrvá až do roku 2023

3. 8. 2020, -tz- |  Z domova

TEREZÍN – Jedna z bývalých cel tzv. Ženského dvora terezínské Malé pevnosti bude přeměněna ve výstavní celu a do konce roku 2023 zde bude instalována expozice Muzea romské kultury věnovaná genocidě romského etnika v době nacistické okupace. Památník Terezín tak pomáhá splatit morální dluh, který česká společnost vůči připomínání, či spíše nepřipomínání, genocidy českých Romů má. Symbolicky se tak stane v den, kdy nad branami Památníku vlaje romská vlajka. Včerejšek totiž byl Památným dnem romského holocaustu. V noci z 2. na 3. srpna 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách v nacistickém vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau během likvidace tzv. Cikánského tábora takřka 4 300 romských mužů, žen a dětí. Tuto tragickou událost si Památník Terezín každoročně připomíná vyvěšením romských vlajek na svých budovách.

celý článek

Archivář na kole – publikace připomíná působení tragicky zesnulého historika Jiřího Fiedlera

3. 7. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Židovské muzeum v Praze připravilo český překlad anglické e-knihy „Archivář na kole“, která připomíná život a neocenitelné dílo překladatele a historika Jiřího Fiedlera. Ten během komunistického režimu dokumentoval židovské památky v českých zemích a na toto téma již ve svobodných poměrech publikoval. Kniha věnovaná Jiřímu Fiedlerovi je nyní na stránkách muzea volně ke stažení. Životní dráha Jiřího Fiedlera se tragicky uzavřela v roce 2014, kdy byl i se svou manželkou brutálně zavražděn ve svém bytě mužem, který ho navštívil pod záminkou odborné konzultace. O této tragické události pak informovala i zahraniční média, nekrolog Jiřímu Fiedlerovi věnoval například deník The New York Times.

celý článek

Výstava o Židech na Žatecku bude k vidění v centru města

16. 6. 2020, -pš- |  Z domova

ŽATEC – V domě vedle radnice v centru města otevřel Spolek Rodáci Žatec v sobotu 13. června novou uměleckou galerii a v ní výstavu, doposud umístěnou v žatecké synagoze, která se však uzavřela z důvodu rekonstrukce. Obsahem výstavy jsou dějiny Židů na Žatecku, jejich činnost, ale i pronásledování. Hlavním smyslem je ukázat, jak židovské obyvatelstvo v minulosti na Žatecku nejen žilo, ale také jeho podobu významně ovlivnilo. „Měli jsme za to, že by tato jednoznačně historicky prospěšná výstava neměla skončit, tak jsme začali shánět jiné prostory k jejímu umístění, což se nám nakonec podařilo díky majiteli domu na náměstí Svobody číslo 56 přímo u městské radnice“ – uvedl Petr Šimáček, předseda spolku žateckých rodáků. Ve spolupráci s Nadačním spolkem Saaz/Žatec mapují žatečtí rodáci již deset let málo známé dějiny Židů na Žatecku, včetně výpovědí pamětníků v Izraeli. Součástí projektu je právě tato výstava.

celý článek

Antisemitské incidenty v ČR loni vzrostly oproti předešlému roku dvojnásobně

3. 6. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí (FŽO) zveřejňuje dnešního dne svou Výroční zprávu o projevech antisemitismu za rok 2019. FŽO zaznamenala v roce 2019 celkem 694 antisemitských incidentů. Oproti roku 2018 se jedná o dvojnásobný nárůst. Nicméně téměř 99 % tvoří incidenty, zaregistrované na internetu, nebyl zaznamenán žádný případ fyzické agrese, bylo evidováno šest případů obtěžujícího jednání a tři případy poškození majetku.

celý článek

Synagogy Židovského muzea v Praze patří mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v ČR

29. 5. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Mezi nejnavštěvovanější sakrální památky v České republice patří synagogy ve správě Židovského muzea v Praze. Vůbec nejvíce návštěvníků zamířilo do Pinkasovy synagogy a Klausové synagogy. Uvedla to nedávno vydaná zpráva vládní agentury CzechTourism za rok 2019. „Těší nás zájem návštěvníků,“ řekl ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát. „Synagogy z několika dějinných období a zde vystavené předměty židovského náboženského kultu stejně jako historické dokumenty nabízejí obohacující zážitek. Věříme, že i letos navzdory krizi v důsledku pandemie přilákají nové zájemce.“

celý článek
Zobrazit starší zprávy