Dnes je 25. 5. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

„Skutečný kohen,“ zaznělo na pohřbu Jana A. Munka, předsedy pražské židovské obce

13. 5. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Na pražském Novém židovském hřbitově se v pondělí 13. května konal pohřeb předsedy pražské Židovské obce v Praze a dlouholetého ředitele Památníku Terezín, Jana A. Munka (7. Ijaru 5779 – 72 let). Stalo se tak den po jeho úmrtí. Jan Munk se narodil v září 1946 v Praze, do rodiny přeživších šoa. Oba rodiče ztratili v koncentračních táborech své původní partnery, otec dokonce i syna. V mnoha ohledech byl typickým příslušníkem tzv. „druhé generace“: vzpomínky na předválečnou dobu, na příbuzné, kteří „se nevrátili“, i jistá uzavřenost před vnějším světem, to vše utvářelo jeho vztah k životu i k židovskému dědictví. Ačkoli se v roce 1970 dostal na Filosofickou fakultu UK, kde vystudoval sociologii a později se podílel na výzkumných projektech, skutečné poslání našel v práci až po roce 1989.

celý článek

Vandalský nápis z náhrobku rabína Löwa na pražském židovském hřbitově byl odstraněn

13. 5. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Vandalský nápis, který minimálně od čtvrtečního večera hyzdil náhrobní kámen rabína Löwa na Starém židovském hřbitově v Praze, byl odstraněn. Podle informací Leo Pavláta, ředitele Židovského muzea v Praze, které historický hřbitov spravuje, došlo v pondělí 13. května k nápravě. „Nápis na zdi byl seškrábán a na náhrobku odstraněn,“ sdělil ředitel. Černou barvou načmárané hebrejské jméno „Šmuel Elimelech Gomel“, což měl být zřejmě podpis blíže nezjištěného návštěvníka, se nacházelo jednak na zdi u cedulky s informací o náhrobku slavného pražského rabína, jednak i na samotném náhrobku ze strany, kde jej musel s přihlédnutím k památkové ochraně celého celku odstranit restaurátor. Podle ředitele Pavláta mělo dojít k podobnému aktu turistického vandalismu i na židovském hřbitově v Krakově.

celý článek

Tryzna v Terezíně se bude letos konat již po čtyřiasedmdesáté

12. 5. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Příští neděli 19. května se na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně bude konat tradiční Terezínská tryzna. Vzpomínkovou akci organizuje Památník Terezín ve spolupráci s Ústeckým krajem, Terezínskou iniciativou, Federací židovských obcí v ČR a městem Terezín. Záštitu nad konáním převzal ministr kultury Antonín Staněk. Po nástupu Čestné stráže bude tryzna v 10 hodin zahájena kladením věnců a kytic. Po zaznění státní hymny, kterou zazpívá koncertní pěvkyně a sopranistka Irena Troupová, přivítá zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek. Hlavní projev přednese předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera. Na přítomné se následně svými slovy obrátí přímý pamětník událostí z dob nacistické perzekuce. Následovat budou křesťanská a židovská modlitba. Program tryzny bude završen sborem Lacrimosa a Agnus Dei z Requiem Giuseppa Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru. Odchodem Čestné stráže z Národního hřbitova bude pietní akt ukončen.

celý článek

Náhrobek rabína Löwa na Starém židovském hřbitově v Praze byl zvandalizován

10. 5. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Šmuel Elimelech Gomel, údajně turista, navštívil Starý židovský hřbitov v pražském Josefově, kde zanechal svůj údajný podpis – a rovnou na náhrobku Maharala, slavného rabiho Löwa. Vandalský čin byl zjištěn ve čtvrtek 9. května večer a během pátku se zpráva s fotografiemi rozběhla na sociálních sítích. „Jedná se o hebrejské jméno nezjištěného návštěvníka. K obdobnému poškození mělo dojít i na židovském hřbitově v Krakově. Během dnešního dne bude odstraněn nápis na zdi. Vandalský nápis na macevě bude třeba odstranit s přihlédnutím k památkové ochraně celého hřbitova i náhrobku,” uvedl v pátek pro Ztis.cz Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze s tím, že uvedenou prací bude pověřen restaurátor v nejbližším možném termínu. Černě načmáraný nápis se nacházel na hřbitově na dvou místech: Na zdi u cedulky s informací o náhrobku rabiho Löwa a ještě z boku „macevy“, židovského náhrobku.

celý článek

Výroční cenu Mladé fronty za překlad získal román Davida Grossmanna

10. 5. 2019, -rjw- |  Nové knihy

PRAHA – Za překlad románu slavného izraelského autora „Přijde kůň do baru“ (hebr. Sus echad nichnas le-bar) získaly ocenění jeho české překladatelky: Lenka Bukovská a Mariana Fisher. Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta převzaly ve čtvrtek na veletrhu Svět knihy. Příběh stand-up komika, odehrávající se na pomezí frašky a hororu, opožděné psychoanalýzy a soudního tribunálu, je „velký“ příběh „malého“ hrdiny, odehrávající se v „malých“ kulisách jakéhosi klubu v Netanji. Nic pro milovníky plakátového obrazu Izraele, poklad pro čtenáře dobré hebrejské literatury. Redakce ZTIS překladatelkám gratuluje!

celý článek

Ministr zahraničí Petříček odsoudil ostřelování Izraele

6. 5. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – „Střílení raket je to nejhorší řešení. Ostře odsuzuji současné útoky z Gazy na civilní obyvatelstvo jižního Izraele. Jsou neakceptovatelné a musí být ihned zastaveny.“ To je prohlášení českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), zveřejněné v neděli dopoledne na jeho Twitteru. Šéf české diplomacie se tím připojil k řadě politiků, kteří odsuzují jednání Hamásu a Islámského džihádu a volají po okamžitém zastavení této agrese. Mluvčí EU pro zahraničních věci a bezpečnost, Maja Kocijančičová k tomu řekla: „Odpalování raket z Gazy na Izrael musí okamžitě přestat. Pro ochranu životů civilistů je nezbytně nutné, aby skončila eskalace této nebezpečné situace. Izraelci i Palestinci mají právo na život v míru, bezpečí a důstojnosti. Násilí může ukončit jen politické řešení. Snahy Egypta a OSN o zprostředkování řešení mají plnou podporu EU.“

celý článek

Španělská synagoga v Praze se uzavírá. Po opravě nabídne novou moderní výstavu

30. 4. 2019, -žmp- |  Z domova

PRAHA – Ještě do 31. května mají návštěvníci Židovského muzea v Praze možnost prohlédnout si Španělskou synagogu se stálou expozicí o dějinách Židů v Čechách a na Moravě v 19. – 20. století. Památka následně projde částečnou opravou a restaurováním a zpřístupněna veřejnosti bude opět v posledním čtvrtletí příštího roku. Návštěvníkům pak nabídne novou stálou expozici včetně interaktivních prvků i moderní návštěvnické zázemí. Španělská synagoga je nejmladší synagogou pražského Židovského Města. Byla postavena roku 1868 jako chrám Spolku reformovaného kultu na místě Staré školy – nejstarší modlitebny ghetta z 12. století. Své jméno získala díky působivé vnitřní výzdobě v maurském stylu, inspirované slavnou španělskou Alhambrou. Autorem projektu byl architekt Josef Niklas a Jan Bělský, pozoruhodná vnitřní výzdoba byla provedena v letech 1882-83 firmou Antonín Baum a Bedřich Münzberger.

celý článek

V pražském Alcronu byla odhalena pamětní deska Doreen Warrinerové, zachránkyně tisíců dětí před nacisty

30. 4. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se v pondělí 29. dubna zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky Doreen Warrinerové na hotelu Alcron. Slavnostní události, která připomíná záchranné transporty do Velké Británie v roce 1939, byl přítomen také velvyslanec Velké Británie v ČR Nicholas Archer, ředitel hotelu Alcron Michal Chour a synovec Doreen Warrinerové Henry Warriner. Během takzvaných „Kindertransportů“ z okupovaného území Čech a Moravy do Velké Británie bylo v roce 1939 před smrtí v koncentračních táborech zachráněno 669 židovských dětí. Méně známým faktem je, že Doreen Warrinerová a její spolupracovníci také zorganizovali útěk několika tisíc dalších lidí ohrožených nacistickým režimem. Iniciátorkou této záchranné operace byla právě Doreen Warrinerová. Na jejich přípravě se podíleli například také Marie Schmolková, Nicholas Winton, Trevor Chadwick, Beatrice Wellingtonová, Bill Barazetti a další. Hotel Alcron sloužil v roce 1939 skupině zachránců jako zázemí pro jejich práci.

celý článek

„Nemravné a protiústavní.“ Federace židovských obcí se připojila k prohlášení ke zdanění náhrad církvím

24. 4. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České republice vydala spolu s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví prohlášení ke zdanění peněžitých náhrad církvím, které dne 23. dubna odhlasovali poslanci. Sněmovna ten den schválila novelu zákona předloženou KSČM, což znamená, že finanční náhrady, které církve obdrží od státu náhradou za majetek, který nedostaly v restitucích, budou nejspíše od příštího roku zdaněny. Pravici v čele s TOP 09 se nepodařilo prosadit návrh na zamítnutí předlohy a ta nyní poputuje do Senátu. Pro novelu hlasovalo 106 ze 172 přítomných poslanců. Proti byli zákonodárci ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti, podpořili ji naopak ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro tolerování menšinové vlády ANO a ČSSD. Jako „nemravnou a ve své podstatě protiústavní“ novelu označili představitelé tří výše zmíněných institucí ve svém prohlášení, které přinášíme v plném znění.

celý článek

Americký astronaut Andrew Feustel přivezl do Terezína kresbu Petra Ginze

9. 4. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Kresbu „Měsíční krajina“ od Petra Ginze (1928-1944), dětského vězně v Terezínském ghettu, přivezl do České republiky po pobytu na oběžné dráze americký astronaut Andrew Feustel. Na pietní slavnosti se modlitbu El maale rachamim pomodlil reformní rabínský student David Maxa. Petr Ginz byl synem pražského židovského úředníka Oty Ginze a nežidovské matky Marie Ginzové, rozené Dolanské. Měl nesporný literární a výtvarný talent – proslul jako zakladatel a redaktor dětského terezínského časopisu „Vedem“, později byl knižně vydán i jeho deník. Je zajímavostí, že rodina Ginzových byla dvojjazyčná: česko-esperantská. Pro Petra tak bylo esperanto druhým jazykem. Esperantská kultura s sebou tehdy přirozeně nesla zájem o rozvoj vědy a víru v pokrok. K tomu patřily i sny o budoucnosti, v níž se sjednocené lidstvo, zbavené národnostních a náboženských předsudků, vydá za vesmírnými objevy.

celý článek
Zobrazit starší zprávy