Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Telavivská radnice si připomněla 30. výročí Sametové revoluce v Československu

19. 11. 2019, -jg- |  Izrael

TEL AVIV – V předvečer státního svátku, v sobotu 16. listopadu po osmé hodině večerní, se budova radnice na Rabinově náměstí v Tel Avivu rozzářila v barvách české státní vlajky. Izraelská metropole si tak připomněla výročí počátku tzv. Sametové revoluce, od níž letos uplynulo 30 let. „V roce 1989 se Československo zbavilo komunistického režimu a stalo se demokracií. Jsme za toto gesto velmi rádi. Velký dík starostovi Ronu Chuldaiovi a celé radnici,“ oznámilo na svém Facebooku České centrum v Tel Avivu. Není to však poprvé, co se telavivská radnice rozzářila právě v barvách české státní vlajky. Loni se tak stalo při vystoupení zpěváka Mikolase Josefa, který dne 10. dubna vystoupil spolu s dalšími 24 umělci na akci Israel Calling, během níž se představovaly písně pro nadcházející soutěž Eurovize.

celý článek

Dopis „slušného člověka“. Řeporyjský starosta Pavel Novotný dostal antisemitský anonym

10. 11. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Moderátor a starosta MČ Praha-Řeporyje zveřejnil v polovině října na svém twitterovém profilu mimořádně vulgární antisemitský dopis. Autor podle jeho slov pochází z Jablonce nad Nisou, více však Novotný o jeho identitě neprozradil. Nenávistný dopis se vyznačuje mimořádnou agresivitou, spojenou s chybným pravopisem a interpunkcí. Autor Novotného oslovuje jako „židoprase“ a židovský původ přisuzuje i primátoru Hřibovi. Jan Palach byl zase podle něj „blb“. Pisatel vyjadřuje souhlas s protižidovskými pogromy a nacistickému pronásledování Židů v době šoa: „židáci odchod nebo do plynu. Každej pogrom na židáky i ten Hitlerův, byla správná reakce slušných lidí na židácký zločinecký pijavice. Od roku 1989 už víme co jsou židáci za svině, do plynu!!!“ (uvádíme v původní podobě včetně pravopisu).

celý článek

Robert Guttmann, pražský poutník. Židovské muzeum v Praze připravilo výstavu naivního malíře

29. 10. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Židovské muzeum v Praze připravilo pro příznivce výtvarného umění výstavu ROBERT GUTTMANNPRAŽSKÝ POUTNÍK, již lze v muzejní Galerii Roberta Guttmanna navštívit od 7. listopadu. Robert Guttmann sám sebe označoval za „stoupence moderny, ale s nuancí k realismu, ano akurátnosti.” V umění odmítal požadavek reprodukce a hájil své právo na vlastní tvůrčí projev. Stejně přirozeně hájil i právo na vlastní názor a způsob života: „Byl jsem vždycky samorost a nechtěl jsem uznávat autority a nechat se někým ovlivňovat, byl jsem odjakživa stále na celé čáře opozičník…“ Nepochybně byl inteligentní a v mnoha směrech talentovaný, současně trpěl od dětství pro svůj neobvyklý zjev a nesnadno srozumitelný projev ve škole nepochopením a posměchem, často s antisemitským podtextem. Od mládí dával přednost toulkám přírodou v okolí rodné Sušice, s láskou ke květinám a zvířatům.

celý článek

České organizace i zástupci Izraele ocenili usnesení českých poslanců odsuzující antisemitismus i protiizraelský bojkot

25. 10. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Organizace, které podporují dobré vztahy mezi Českou republikou a Státem Izrael, v pátek ocenily usnesení, které přijala Poslanecká sněmovna a jímž odsoudila antisemitismus a bojkot Izraele. „Aliance pro Izrael chce veřejně ocenit usnesení Poslanecké sněmovny PČR, kterým odsoudila antisemitismus ve všech jeho podobách, včetně jedné z jeho současných forem, kterým je odmítání Státu Izrael a bojkot jeho zboží, služeb či občanů. Poslanecká sněmovna opět potvrdila dlouhodobé konzistentní směrování zahraniční politiky ČR i hodnot, které v něm zastává. Mezi ně tradičně patří nepřijatelnost všech forem antisemitismu i spojenectví se Státem Izrael jako jedinou parlamentní demokracií na Blízkém východě,” sdělili za sdružení organizací Tomáš Kraus a Denis Doksanský. Ještě před nimi však usnesení sněmovny ocenili izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz a izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron.

celý článek

Vrchní zemský rabín Sidon se stal laureátem Státní ceny za literaturu

21. 10. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Státní cena za literaturu byla letos ministerstvem kultury udělena vrchnímu zemskému rabínu Karolu Efraimu Sidonovi. Rabín, dramatik a spisovatel ji podle poroty získal především za svá starší díla Sen o mně (1970) a Sen o mém otci (1968), stejně tak jako za scénáristickou spolupráci s Jurajem Jakubiskem. Na Nové scéně národního divadla, kde byly ceny v neděli 20. října předávány, ocenil minstr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ještě šest dalších umělců. Státní cenu za překlad získala Anna Kareninová, překladatelka z francouzštiny a italštiny, za invenční pojetí současné režie byl oceněn divadelní režisér Jan Nebeský. Za celoživotní výtvarné dílo se stal laureátem Jan Cigler, cenu za architekturu získal Ivan Kroupa, za filmy režisér Jiří Menzel. In memoriam cena putovala ke kameramanu Janu Kučerovi, který se podílel na filmech Démanty noci, Noc na Karlštejně nebo Adéla ještě nevečeřela.

celý článek

Příběhy šoa v sauně? Ceremoniál s Davidovou hvězdou se dostal do mezinárodní soutěže

21. 9. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Do finále mezinárodní soutěže Aufguss WM 2020 v saunových rituálech postoupila dvojice vystupující se žlutou Davidovou hvězdou na oblečení. Tématem jejich vystoupení je záchrana židovských dětí Nicholasem Wintonem. – Po zveřejnění fotografie na internetu začal fakt, že někdo toto téma předvádí jako show ve wellness saunách, vyvolávat protesty. Někteří obviňují vystupující, že zneužívají téma šoa pro získání pozornosti a popularity. Saunové rituály mohou mít různou náplň, od spirituálně zaměřených obřadů po divadelní show určenou k zábavě návštěvníků sauny. V prostředí návštěvníků wellness mají tak vysokou popularitu, že se v jejich provedení pořádají různé soutěže. K nim patří i soutěž Aufguss WM, vnímaná organizátory a účastníky jako „mistrovství světa“v jejich oboru.

celý článek

Zemřela Doris Grozdanovičová, „dívka s ovečkami“ na snímcích z Terezína

23. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Zpráva o smrti paní Doris Grozdanovičové (17.4.1926- 21.8.2019) se rozběhla takřka rychlostí blesku. Mnozí členové židovské komunity i její nežidovští přátelé tu smutnou novinu oznamovali spolu s osobními fotografiemi a příběhy. Znali paní Grozdanovičovou lépe než redakce Ztis.cz, a proto jí nekrolog napsali oni – skládá se z rozesetých vzpomínek a bude psán a vyprávěn ještě měsíce a roky. Všichni, kdo paní Grozdanovičovou znali, nebo s ní měli tu čest spolupracovat, teď vědí jedno: okamžik její smrti byl zlomový. Připomínka šoa, a především informování mladých lidí o holocaustu, už bude v českém prostředí jiné. Paní Grozdanovičová, „dívka s ovečkami“ na starých snímcích z Terezína, měla jedinečnou schopnost přibližovat lidem historii živě a opravdově, ukazovat jim fakta prostřednictvím osobního příběhu. Měla schopnost navázat bezprostřední vztah a přiblížit dnešním dětem to, co sama prožila téměř jako dítě.

celý článek

Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší koncentračního tábora Sachsenhausen

22. 8. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – V pátek 23. srpna ve 12 hodin proběhne v Nové obřadní síni na pražských Olšanech poslední rozloučení s Vojmírem Srdečným. Rodák z Albrechtic nad Orlicí zemřel ve středu 14. srpna ve věku 99 let a byl posledním přeživším nacistického koncentračního tábora Sachsenhausen – Oranienburg, kam byl spolu s dalšími stovkami studentů odvlečen dne 17. listopadu 1939 při nacistické persekuci vysokoškoláků. V Praze v té době bydlel na Švehlově koleji a studoval Ústav pro vzdělávání profesorů tělesné výchovy, kam byl přijat teprve pět týdnů. Vojmír Srdečný se celý život zabýval prací s tělesně postiženými, v rehabilitačním ústavu v Kladrubech pro ně založil hry, po svém odchodu roku 1949 pracoval ve Velkých Losinách s pacienty po dětské obrny, působil na pedagogické fakultě v Hradci Králové.

celý článek

Inspirace z Těšnova: Sprejer, který se rozhodl neutralizovat neonacistické symboly

15. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Když se někde objeví neonacistické symboly, zamoří okolní prostor odkazem na nenávist a násilí, které s sebou tato ideologie nese. Nabízí se řada možností, jak takové projevy odstranit. Nejjednodušší je smazat nebo zamalovat. Sprejer z pražského Těšnova přišel na jiný nápad, totiž vytvořit z nich malůvku, která nenávistný rozměr „neutralizuje“. „Jsem sprejer, většinou dělám klasické graffiti,“ řekl pro Ztis.cz autor, který si přál zůstat v anonymitě. „Na Těšnově jsem byl s kamarády, tvořili na volné ploše. Naproti jsem uviděl náckovský nápis a rozhodl jsem se ho předělat.“ Číslo 88, odkazující na numerologickou hodnotu Hitlerova jména, se změnilo ve dvojici usměvavých sněhuláků.

celý článek

Před Lauderovými školami v Praze se hajlovalo

13. 8. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – V úterý 13. srpna před sedmou hodinou ráno došlo zřejmě v Belgické ulici k antisemitskému incidentu. Svědkem byl majitel obchodu s judaikami, který sídlí blízko budovy Lauderových škol. „Přespával jsem v krámě. Probudil jsem se a šel si zakouřit. Na parapetu chyběl popelník a pod ním byly rozházené vajgly,“ vypráví David Fábry. „Ale nejsem si jistý, jestli toto neudělal v noci někdo jiný. – Naproti škole postávali dva chlapi v černém a zdálo se, že něco obhlížejí.“ Za nějakou chvíli si šel zakouřit znovu. Neznámí tam pořád ještě byli. „Když si všimli, že na ně koukám, ten plešoun zvednul ruku a zařval ‚Heil Hitler!‘“ Pan Fábry zašel dovnitř obchodu a sledoval je přes sklo a pořídil fotografii dvou výtržníků. Ti po nějaké chvíli dalšího postávání odešli směrem k Náměstí Míru a přitom si mezi sebou hlasitě a vulgárně nadávali. Při jejich odchodu si všiml třetího, který byl do té doby zakryt stavebním zátarasem (budova Lauderových škol je v rekonstrukci).

celý článek
Zobrazit starší zprávy