Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Z domova

Sociálnědemokratický poslanec Foldyna znevažoval v televizním pořadu oběti romského holocaustu

19. 1. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se během své účasti v pořadu České televize Máte slovo dotkl tématu romského holocaustu. Problém ovšem je, že jeho slova vyzněla v kontextu tématu pořadu, zda by měli mít všichni čeští školáci obědy zdarma, poněkud nepatřičně. Památník připravovaný v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku nazval „mauzoleem“ a navíc o něm podle serveru Romea.cz, který zprávu přinesl, nepravdivě tvrdil, že stát přijde na miliardy korun. Konkrétně na otázku moderátorky Jílkové, proč chce stát dávat obědy zdarma ve školách i dětem z bohatých rodin, a ne jen těm potřebným, odpověděl: „Vykupujeme nějaké prasečáky, budeme tam stavět nějaká mauzolea za miliardy.“ „Pojďme sbírat víčka na misi v Afghánistánu a pojďme zaplatit obědy dětem, protože to je budoucnost toho státu, ne to mauzoleum v tom prasečáku nebo ta mise v Afghánistánu,” pokračoval. Moderátoka jej v tu chvíli snažila usměrnit: „Já bych zrovna toto nezmiňovala, nějaká ucta,“ řekla. „A k čemu úcta?“ opáčil Foldyna.

celý článek

V Senátu na Den památky obětí holocaustu letos promluví přeživší Osvětimi i romská psycholožka

18. 1. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České republice a Nadační fond obětem holocaustu pořádají ve spolupráci s Kanceláří Senátu ČR letos již po čtrnácté vzpomínkové setkání u příležitosti Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Záštitu nad slavnostním shromážděním, které se uskuteční v pátek 25. ledna od 10.00 hodin v Hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky, převzal předseda Senátu Jaroslav Kubera. 27. leden, letos 74. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), je od r. 2004 v ČR schváleným významným dnem, v němž si připomínáme tragédie holocaustu. V listopadu 2005 byl 27. leden vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu.

celý článek

Zahrady života. 50 nejcennějšími židovskými hřbitovy Moravy provede nová fotografická publikace

14. 1. 2019, -tz, jg- |  Nové knihy

BRNO – Co mají společného obce jako jsou Ivančice, Jiřice, Koryčany, Lomnice u Tišnova, Dolní Kounice, Třešť, Úsov, Šafov nebo Osoblaha? Leží na Moravě a nachází se v nich staré židovské hřbitovy. Podle Heleny Bretfeldové, autorky knihy „Zahrady života. Moravské židovské hřbitovy ve fotografiích“, jde o pozoruhodná místa, do nichž se stojí za to vypravit i osobně, ačkoliv se z nich dodnes zachovalo jen málo. V prosinci loňského roku vyšlá kniha tak doplňuje stávající bohatou faktografickou literaturu. Pomocí barevných fotografií čtenáře provází po 50 historicky nejcennějších židovských hřbitovech, které se na Moravě dochovaly. „Hřbitovy v Boskovicích, v rodném Brně a také v Třebíči se staly inspirací pro mou snahu o jejich soustavnou fotografickou dokumentaci – jednak z prostého zájmu o starobylou židovskou kulturu, z respektu a obdivu k ní, jednak z pokusu alespoň na fotografiích uchovat postupně se rozpadající a nenávratně mizející znamení a zprávy o lidech, kteří odešli a přesto zůstali,“ uvádí autorka, která na knize začala pracovat před sedmi lety.

celý článek

Ve věku 90 let zemřel Jiří Brady. Český rodák, podnikatel a pamětník holocaustu, kterého Hrad odmítl ocenit

13. 1. 2019, -jg- |  Z domova

TORONTO – V noci z pátku na sobotu 12. ledna zemřel v Torontu Jiří Brady. Bylo mu 90 let. Kolem českého rodáka, podnikatele a pamětníka holocaustu se před víc jak dvěma lety rozpoutala kontroverze ohledně státního vyznamenání. Podle tehdejšího ministra kultury Daniela Hermana bylo nejprve schváleno, ale poté, co se Herman setkal s tibetským duchovním Dalajlámou, bylo zrušeno. Prezident Miloš Zeman pak sdělil, že Brady byl sice několikrát nominován, ale on jej nikdy neschválil, takže ani nebylo co rušit. V té době se Brady objevoval v českých médiích a obdržel několik různých vyznamenání, s nejčastějším uvedením, že jde o „pamětníka holocaustu, který zasvětil život upozorňování na jeho příčiny“. Brady se odstěhoval do Kanady roku 1951, poté, co z Československa roku 1949 uprchl. V Kanadě, kde založil instalatérskou firmu, se mu začalo dařit. Podporoval české a slovenské imigranty i jejich sdružení, roku 1990 zorganizoval sbírku na tiskařské stroje pro Lidové noviny. Loni v únoru na dotaz, zda se přes kauzu s vyznamenáním již přenesl, odpověděl:

celý článek

Cyklus promítání v hartmanické synagoze končí. V lednu proběhnou dvě závěrečné projekce

11. 1. 2019, -tz- |  Z domova

PRAHA – Projekt s názvem KINO Synagoga, který za 11 projekcí filmů z fondu zlaté české kinamatografie přilákal do hartmanické synagogy bezmála 200 diváků, se chýlí ke svému konci. Organizátoři mají před sebou dvě závěrečné projekce. První z nich se uskuteční ve středu 16. ledna v německém městečku Schönsee, kde stojí kulturní Centrum Bavaria Bohemia (CeBB). Na programu bude projekce českého filmu Transport z ráje. Druhou a zároveň poslední projekcí bude uvedení filmu Přežil jsem svou smrt, na který se diváci mohou těšit v sobotu 19. ledna v Horské synagoze v Hartmanicích. Byť je projekce filmu Přežil jsem svou smrt avizována jako poslední, organizátoři chystají pokračování. „V tuto chvíli vytipováváme vhodné lokality k budoucím projekcím. Chceme jít divákům vstříc a kromě zajímavých filmů nabízet i možnost navštívit neméně zajímavá místa a poznat nové lidi,“ informovala organizátorka Sarah Huikari.

celý článek

Zdanit církevní restituce? Čirý populismus. Federace židovských obcí vydala společné prohlášení

15. 12. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Pokud dojde ke zdanění církevních náhrad, nebude se Federace židovských obcí v ČR (FŽO) vázat dohodou se státem a otevře židovské restituce jako takové. Ve čtvrtečním (13. prosince) rozhovoru pro Hospodářské noviny to oznámil tajemník FŽO Tomáš Kraus. Zároveň podotkl, že jej také překvapil postoj prezidenta Miloše Zemana, jehož vláda na přelomu tisíciletí vstřícně přijala většinu požadavků židovské obce, zatímco nyní se prezident uchýlil k podpoře zdanění náhrad. Podle Krause současná vláda s plánem zdanit církevní restituce přišla z čirého populismu. Česká společnost je naladěna velmi proticírkevně a v zejména v případě katolické církve jde o „bombastickou částku, která je pro politiky příliš velkým dráždidlem“. FŽO vydala společně s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR ve středu 12. prosince k tématu prohlášení.

celý článek

Zeman a Netanjahu slavnostně otevřeli kancelář Českého domu v Jeruzalémě

28. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Český prezident Miloš Zeman s chotí a taktéž izraelský premiér Benjamin Netanjahu s manželkou slavnostně otevřeli v úterý 27. listopadu odpoledne Český dům v Jeruzalémě. Oba přitom navštívili výstavu s názvem „Masaryk a země Izrael“, zachycující návštěvu Izraele prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem v roce 1927. Český dům je společná kancelář státních agentur Czech Invest, Czech Tourism a Českých center, jenž se nachází v budově kina Cinematheque nedaleko jeruzalémského Starého města, kde sídlí i izraelský filmový archiv. Nemá žádný diplomatický status, avšak prezident Zeman při svém projevu vyjádřil víru, že jeho příští návštěva Izraele bude při příležitosti přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, který Izrael považuje za své hlavní město. Netanjahu řekl, že Izrael nemá na východní polokouli lepšího spojence, než je ČR.

celý článek

Zeman v Izraeli: Nevěřím dvojstátnímu řešení, nevidím nezávislý stát v Gaze

26. 11. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Český prezident Miloš Zeman sdělil na přivítací ceremonii, která se konala v pondělí 26. listopadu v Jeruzalémě, svému izraelskému protějšku Reuvenu Rivlinovi, že příliš nevěří dvojstátnímu uspořádání izraelsko-palestinského konfliktu, ale že se mu zamlouvá „provokativní“ idea jednoho státu pro dva národy. „Jsem zvědav, jaké budou vaše argumenty pro tento názor, protože po mnoho dekád zde je diskuze o dvou nezávislých státech. Ale upřímně, nevidím možnost vzniku nezávislého státu v Gaze, protože Hamás považuji za teroristickou organizaci,“ řekl izraelskému prezidentu Rivlinovi Zeman. Rivlin Zemanovi na jeho komentář o jednostátí pro Izraelce i Palestince odpověděl, ovšem tak, aniž by podpořil jakýkoliv model budoucího uspořádání. Zeman přiletěl se svou chotí Ivanou na třídenní návštěvu v neděli večer.

celý článek

Křesťané a Židé se v Česku spojí na festivalu proti násilí a útlaku vykonávaném ve jménu náboženství

23. 11. 2018, -tz, jg- |  Z domova

PRAHA – Vůbec poprvé proběhne dne 28. listopadu v České republice Červená středa (#RedWednesday), celostátní kampaň na podporu pronásledovaných pro víru a svobodu. Červeným světlem budou letos poprvé nasvíceny některé veřejné budovy, chystají se přednášky, modlitby, happeningy v různých částech ČR. Hlavní program proběhne v Praze a jeho součástí bude například unikátní křesťansko-židovská modlitba za pronásledované z důvodu víry a svědomí, která proběhne za účasti rabína Rona Hoffberga z USA, kardinála Dominika Duky a předsedy Ekumenické rady církví Daniela Ženatého. Průvod s červenými svíčkami se pak odebere od Karolína kolem červeně nasvíceného katolického kostela sv. Havla, husitského kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a Staronové synagogy.

celý článek

E-publikace Židovského muzea v Praze seznamuje badatele s židovským hřbitovem v Brandýse nad Labem

21. 11. 2018, -tz, jg- |  Nové knihy

PRAHA – Židovské muzeum v Praze právě vydalo e-publikaci s názvem Židovský hřbitov v Brandýse nad Labem, jež je určena všem zájemcům o historii židovského osídlení, historii židovských památek, historii dějin umění a také všem badatelům, kteří se zabývají genealogickým výzkumem. Publikace seznamuje čtenáře v kapitole Brandýs nad Labem a Židé v dějinné perspektivě s historií židovského osídlení v Brandýse nad Labem a v jeho nejbližším okolí. Tato studie Alexandra Putíka obsahuje přehledné dějiny židovské obce zasazené do rámce dějin města a panství Brandýs nad Labem. Zahrnuje například i identifikaci několika osob zmíněných v písemných pramenech 16. století a první třetiny 17. století s osobami zachycenými v nejstarších hebrejských nápisech, přičemž mezi pohřbenými v Brandýse nad Labem byli identifikováni potomci dějepisce Davida Ganse a přímý předek soudce nejvyššího soudu USA, Louise Dembitze Brandejse.

celý článek
Zobrazit starší zprávy