Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Weizmannův institut mezi deseti nejlepšími výzkumnými ústavy světa

21. 7. 2015, -mk- |  Věda a technika

RECHOVOT – Weizmannův institut se jako jediná instituce mimo Spojené státy dostal mezi desítku nejkvalitnějších vědeckých ústavů na světě. Vyplývá to z hodnocení 750 podobných institucí celého světa, jejichž žebříček sestavilo Centrum pro vědu a technologická studia (CTWS) při univerzitě v holandském Leidenu. Na prvním místě se umístil Massachusettský technologický institut, následovaný Harvardovou univerzitou na druhém místě a Stanfordskou univerzitou na místě třetím. Žádná další izraelská instituce se neumístila v první stovce. Žebříček byl sestavený podle různých kritérií, z nichž nejdůležitějším byl počet publikovaných studií a jejich citovanost v poměru k velikosti dané instituce.

Weizmannův institut, kde působí například nositelka Nobelovy ceny za chemii z roku 2009 Ada Yonathová, si v žebříčku za posledních deset let polepšil – tedy zaujal místo devatenácté. Nejlépe hodnocenými oblastmi bádání byla biologie a medicína, kde se pětina publikovaných studií dostala mezi desítku nejcitovanějších. Celkem 57 studií se dostalo mezi procento nejcitovanějších, a tedy patřily mezi nejvlivnější články publikované ve vědeckém světě za sledované období. Celkem 65 % studií vzniklých v rámci Weizmannova institutu – konkrétně 1561 studií – patřilo mezi polovinu nejcitovanějších studií z celého světa.

Žádná další izraelská vědecká instituce nedosáhla v žebříčku tak vysokého postavení. Nejlépe se umístila Hebrejská univerzita v Jeruzalémě (175. místo), poté haifský Technion (399. místo) a Ben Gurionova univerzita v Negevu (540. místo). Pro srovnání, Palackého univerzita v Olomouci dosáhla 597. místa, Masarykova univerzita v Brně místa 652 a pražská Karlova univerzita se umístila na 654. příčce žebříčku.