Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

V Tel Avivu vznikne futuristický dopravní systém

26. 6. 2014, -tm- |  Věda a technika

Kalifornská společnost skyTran se spojila s institucí Israel Aerospace Industries (IAI), aby společně vybudovaly první veřejný pilotní projekt unikátního dopravního systému. SkyTran plánuje zavedení futuristického systému i v dalších zemích včetně Spojených států a Indie, nejprve však čeká na výsledky zkušebního projektu, který by měl v nejbližší době vzniknout v kampusu IAI. Testovací oválná dráha by měla být 400-500 metrů dlouhá. Pokud nevzniknou provozní či jiné obtíže během testování, bude nová dopravní síť vybudována v Tel Avivu. Agentuře Reuters to sdělil výkonný ředitel společnosti skyTran Jerry Sanders; neprozradil ovšem, jaké budou náklady na realizaci projektu.
SkyTran představuje rychlý přepravní systém založený na cirkulaci lehkých kabin pro dvě osoby zavěšených na vyvýšených magnetických drahách. V testovací fázi by kabiny měly dosáhnout nejvyšší rychlosti zhruba 70 km/h, v běžném komerčním provozu až 240 km/h. Tel Aviv je pro tento projekt ideálním městem: neustále se potýká s dopravními zácpami, navíc zde neexistuje podzemní dráha, která by městu od dopravních kolapsů trochu ulehčila. „Tel Aviv je destinací vyhledávanou lidmi z celého světa. Obchodním centrem. Izraelci milují technologii a my se nedomníváme, že lidé budou mít problém tento systém používat. Izrael je perfektním testovacím místem,“ doplnil Sanders.

První součásti systému budou sestaveny na ústředí skyTran ve Výzkumném parku NASA v Kalifornii, zbytek bude zkonstruován v Izraeli. Podle Sanderse by měl být systém v provozu do konce roku 2015. Do té doby společnost skyTran plánuje také dokončení příprav pro první linku, která by v počáteční fázi měla být sedm kilometrů dlouhá a mít tři zastávky. Všechno bude plně automatizované, cestující si kabinu budou moci k určité zastávce objednat pomocí chytrého telefonu a pak se již rovnou vydat na místo určení, což dramaticky zkrátí přepravní dobu. Tento systém by pak měl být ve svém důsledku mnohem efektivnější než doprava pozemní.