Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

V Jeruzalémě vznikne první středisko pro výzkum autismu na Blízkém východě

17. 8. 2015, -mk- |  Věda a technika

JERUZALÉM – Hebrejská univerzita ve spolupráci se zdravotním centrem Hadasa chystá otevřít středisko pro výzkum autismu, poruchy, která se za posledních několik desítek let rozšířila a získala až epidemické rozměry: podle statistik se jen v USA zvýšil od roku 1978 výskyt takzvaných „poruch autistického spektra“ o 600 % a tuto diagnózu má každé osmašedesáté dítě (mezi chlapci dokonce každý dvaačtyřicátý). Proč tomu tak je, se chce pokusit zkoumat nová instituce nazvaná Centrum autismu, která bude sdružovat aktivity výzkumné, pečovatelské, podpůrné a vzdělávací.

Centrum chce využít vysokých kvalit výzkumu na Hebrejské univerzitě, zejména v oblasti neurologie, a současně využít možnosti praktické spolupráce přímo s nemocnicí Hadasa a pečovat o autistické klienty. Kromě výzkumu bude poskytovat klinické služby, špičkový výcvik a vzdělávací programy pro profesionály i rodiče v komunitě lidí pomáhajících osobám postiženým autismem. Důležitým bodem bude také komunikace s veřejností a programy napomáhající všem, kdo se s chorobami autistického spektra nějak potýkají.

„Naším cílem při založení tohoto centra je stát se průkopnickým pracovištěm v Izraeli i na Blízkém východě, které se věnuje výzkumu, výcviku, klinickým službám a komunitním aktivitám na podporu osob s poruchou autistického spektra a jejich rodin. Soustředěním relevantních disciplín, mezi něž patří medicína, sociální práce a vzdělávání, na jednom místě při Hebrejské univerzitě, a jejich propojením s vynikající klinickou praxí nemocnice Hadasa bude Centrum autismu mít podmínky pro to, aby mohlo dosáhnout přelomových úspěchů ve výzkumu, diagnostice a léčbě autismu,“ řekl děkan lékařské fakulty Hebrejské univerzity profesor David Lichtenstein.