Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Tři roky poté, co jej obvinil z válečných zločinů, prestižní lékařský časopis věnoval celé číslo Izraeli

26. 5. 2017, -jg- |  Věda a technika

LONDÝN – Jeden z nejprestižnějších odborných světových časopisů The Lancet vydal v květnu číslo věnované Izraeli a jeho systému zdravotnictví. Stalo se tak tři roky poté, co tentýž časopis publikoval v červenci 2014 během války v Gaze „Otevřený dopis lidu Gazy“, podepsaný lékaři z mnoha zemí, a články obviňující Izrael z masakrů, válečných zločinů a následných lží, jimiž měl ospravedlnit své chování. Číslo nazvané „Zdraví v Izraeli“ obsahuje 10 článků v angličtině, včetně jejich anotací v hebrejštině a arabštině. Podle šéfredaktora britského časopisu Richarda Hortona je toto vydání nejkomplexnějším nezávislým průzkumem zdravotnického systému Izraele, který byl dosud kdekoliv publikován. Po třech letech výzkumu v izraelských nemocnicích a dalších zařízeních došel Horton k závěru, že předpoklad, populární zejména v Británii, že v nich dochází k diskriminaci arabských pacientů a personálu je nepravdivý a nefér.

„Během války v Gaze otiskl časopis The Lancet, který vyšel prvně roku 1823, směšný dopis Paoly Manducy a dalších. Tento dopis byl obviněním v duchu krevní pověry proti izraelské medicíně,“ řekl Mark Clarfield, geriatr a ředitel Mezinárodní zdravotnické školy při Ben Gurionově univerzitě. „Byli jsme tu z toho rozezlení a chtěli se bránit,“ dodal pro Jerusalem Post Clarfield. Tento dopis zapříčinil bouři protestů jak od izraelských lékařů, tak zahraničních. Dnes, o tři roky později, se Horton svěřil izraelským novinám, že v té době dokonce našel své zobrazení v nacistické uniformě nebo že jeho dcera přišla jednou domů ze školy s tím, že jí spolužáci řekli, že její tatínek je antisemita.

Cesta do Izraele

Pětapadesátiletý Horton, který je šéfredaktorem The Lancet od roku 1995, je často zván arabskými a muslimskými státy, avšak v samotným Izraelem vždy pouze projel při cestě na území palestinské samosprávy na Západním břehu. Zcestovalého Hortona izraelské ministerstvo zahraničí nikdy nepozvalo, neboť jej mělo za beznadějného „nepřítele“ izraelského státu.

To změnil až e-mail Rafaela Beyara, generálního ředitele nemocnice a zdravotního centra Rambam v Haifě, a Karla Skoreckiho, ředitele rozvoje výzkumu tamtéž, kterým v exponované době Hortona do Izraele pozvali, ať se přesvědčí na vlastní oči. Samotný „otevřený dopis“, který The Lancet publikoval, nazval Skorecki „jednostranným, nenávistným a zlým“. „Obviňoval izraelský zdravotní personál z podílení se na nehumánních aktivitách a byl démonizující,“ řekl Skorecki. Po vydání dopisu Horton „litoval neužitečné polarizace, který dopis zapříčinil,“ ale jeho text neodsoudil a na webu The Lancet jej ponechal.

Na vlastní oči

Do Izraele Horton dorazil až v srpnu 2014. „V Rambamu jsem viděl inspirující partnerství mezi Židy a Araby, kteří tvoří část izraelské společnosti. Rambam rovněž nabízel pomocnou ruku rodinám z Gazy, Západního břehu a Sýrie, které žily v život ohrožujících zdravotních podmínkách,“ poznamenal si Horton ještě téhož roku. „Na podzim 2014 jsme ho vzali po zdravotnických zařízeních na severu Izraele a byl tím velmi zaujat. Pochopil, že se o Izraeli mýlil,“ řekl Clarfield. „Věděl toho víc o Somálsku, než o Blízkém východě,“ dodal.

Série článků byla napsána izraelskými lékaři a výzkumníky, oponenturu článkům dělali zahraniční experti. Zpracovanými tématy jsou zdraví matky a dítěte, stárnutí populace, zdravotní nerovnosti mezi jednotlivými skupinami obyvatel i geografickými regiony v zemi , ženy ve zdravotnictví a genderová nerovnost, lékařská etika, vzdělávání lékařů a kritický nedostatek kvalifikovaného personálu i nemocničních lůžek, privatizace zdravotnických služeb, výzkum ve zdravotnictví a izraelská humanitární lékařská péče o syrské uprchlíky. Články popisují úspěchy i nedostatky izraelského zdravotního systému i s doporučeními, jak s nedostatky naložit. The Lancet věnoval celé své číslo jen několika zemím. Jsou to například Japonsko, USA, Mexiko, Indie, Francie a Palestinská samospráva.