Dnes je 13. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Ruský židovský miliardář věnoval 20 milionů dolarů izraelské nemocnici na rozvoj nukleární medicíny

7. 3. 2018, -mk- |  Věda a technika

LONDÝN/RAMAT GAN – Jeden z nejbohatších ruských podnikatelů a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič se rozhodl přispět další významnou částkou na rozvor medicíny v Izraeli, když věnoval dvacet milionů dolarů špičkové izraelské nemocnici Tel ha-Šomer v Ramat Ganu nedaleko Tel Avivu. Nemocnice peníze využije na výstavbu diagnostického a výzkumného nukleárního centra, které umožní dále rozvíjet nukleární metodu léčby zejména rakoviny. Není to poprvé, co Abramovič věnoval této nemocnici finanční dar: podílel se v minulosti na řadě dalších projektů a financoval například pediatrický výzkum srdečních a onkologických onemocnění. K dnešnímu dni poslal nemocnici Tel ha-Šomer 57 milionů amerických dolarů.

Nová budova, která bude moct díky daru Romana Abramoviče vyrůst, bude vybavena také cyklotronem – urychlovačem částic, které dokážou zaměřit buňky zasažené rakovinou za použití radioaktivních iontových paprsků.

Tento typ protonové léčby je v léčbě rakoviny pokládán za jeden z nejpokročilejších, umožňuje totiž zaměřit radiaci způsobem, který v maximální míře šetří okolní zdravou tkáň.

Podle nemocnice Tel ha-Šomer umožní tato investice do modernizace, aby byl pacientům napříště nabídnut personalizovanější a efektivnější plán diagnózy a léčby.