Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Pokus o „dobytí Měsíce“: Izraelská sonda Berešit nezvládla přistání na Měsíci

12. 4. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JEHUD – Vyslání izraelské sondy na povrch Měsíce se podařilo jen částečně: Krátce před přistáním s ní tým ztratil několikrát kontakt, který se nakonec přerušil úplně. Krátce před půl desátou večer středoevropského času se sondy zřejmě rozbila o měsíční povrch. Tím ale nemusí skončit její přínos. „Hlavní motor přestal fungovat, a pak jako zázrakem zase naskočil. Někteří v hledišti tleskali, ale Ehud Hayun, který seděl vedle mě, už věděl, že je to ztracené,“ popisuje poslední chvíle sondy Berešit, redaktor Time of Israel. „Sonda už byla příliš blízko povrchu, aby se jí podařilo náležitě zpomalit a dosednout jemně na měsíční povrch.“ Přistávání sondy sledovali v kontrolní místnosti SpaceIL ve středoizraelském městě Jehud nejen inženýři a novináři, ale i přední politici.

V přední řadě seděli manželé Netanjahuovi. Na 200 dětí s rodiči sledovalo událost na obrazovkách v rezidenci prezidenta Reuvena Rivlina. A přes 100 tisíc lidí z Izraele, USA a dalších zemí sledovalo přistání na obrazovkách. Všichni napjatě očekávali chvíli, kdy se Izrael stane 4. zemí, které se podařilo dobýt Měsíc.

Symbolický byl také náklad sondy: kromě nezbytného technického vybavení obsahovala nanoformátový TaNaCh (Hebrejskou Bibli) a na sobě nápis „Am Jisrael Chaj – Small Country, Big Dreams“ („Izraelský národ žije – Malá země, velké sny“). Tento nápis, na pozadí měsíční krajiny se také podařilo sondě vyfotit na poslat na zem. Spolu s jedním snímkem povrchu je to poslední zpráva, která od ní přišla. Na plánovaný snímek Země z Luny už nedošlo.

Zkusíme to znovu?

„Je podezření, že jsme nepřistáli tím nejlepším možným způsobem,“ oznámil vedoucí týmu Alex Friedman ve 22:24 místního času. „Zdá se, že nebudeme čtvrtou zemí, která přistála na měsíci. Byli jsme tomu velmi blízko. Nyní jsme na Měsíci, ale ne tak, jak jsme chtěli. Budeme to zkoumat a zjistíme, co se stalo.“

Analýzy nezdaru v době psaní tohoto článku pokračují a Izraelci se smiřují s tím, že jsou „jen“ 7. zemí, která dosáhla měsíčního orbitu. V astronautice jsou už zvyklí na větší zklamání, jako byla tragédie raketoplánu Columbia v roce 2003, při níž zahynul první izraelský astronaut Ilan Ramon.

„Když se ti to nepovede napoprvé, zkus to znovu,“ komentoval událost premiér Benjamin Netanjahu. „Nesmíme být zklamaní,“ řekl prezident Rivlin. „Jistě, nepřistáli jsme přesně tak, jak jsme chtěli, ale přistáli jsme. Jsme na Měsíci.“ Shromáždění v prezidentské vile s ním pak zazpívali Hatikvu (izraelskou hymnu).

Poslání sondy Berešit nekončí

Berešit měla – a pořád má – důležitý úkol: ukázat cestu k vytváření malých a levných sond, které by bylo možné vysílat nejen na Měsíc. A zároveň nabídnout možnost, jak do vesmírných objevů zapojit více privátní sektor. – Cesta do hlubin kosmu, která je zatím v rukou velkých států, by se tím měla otevřít i menším zemím a soukromým firmám.

Zatím se jí s rozměry 2 x 1,5 m podařilo získat rekord jakožto nejmenší vesmírné plavidlo v dějinách astronautiky. Vyslána byla 22. února z floridského mysu Canaveral a na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI).

Vědeckým posláním, které už Berešit nesplní, bylo zkoumání zdroje magnetismu v kamenech na povrchu měsíce. SpaceIL na tomto projektu spolupracuje s vědci z Weizmannova institutu v Rechovot. Bezpochyby ale splnila jiné, neméně důležité poslání: projekt doprovázela široká spolupráce s izraelskými školami, kde se děti v minulých měsících účastnily přednášek, projekcí a dalších akcí. Je otázka, zda se splní naděje na izraelskou verzi „Apollo efektu“, který mezi mladými lidmi v USA vzbudila první úspěšná mise k Měsíci roku 1969. Tehdy mezi americkou mládeží propukla vlna nadšeného zájmu o studium vědecko-technických oborů.

Mladí Izraelci sice nezažili jednoznačný triumf jako Američané před padesáti lety, ale mohli zažít veliké dobrodružství. Právě neúspěch v závěrečné fázi jim může dát kolektivní zkušenost, jak se vyrovnat s nezdarem a zkusit to znova. Pokud IAI poskytne izraelské mládeži podobně široký přístup k analýze ztroskotání Berešit, s jakou ji připravovala na dobytí Měsíce, bude to možná větší přínos, než o jakém původně snila.