Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

K Měsíci zamíří první izraelská vesmírná loď

10. 7. 2018, -rjw- |  Věda a technika

RECHOVOT – Izraelská společnost SpaceIL v úterý oznámila, že v prosinci vyšle k Měsíci první izraelské vesmírné plavidlo. Z mysu Canaveral ji na oběžnou dráhu vynese raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI). Podle výkonného ředitele SpaceIL Ido Antebyho půjde o nejmenší kosmické plavidlo v historii astronautiky: má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Při startu bude vážit 585 kilogramů, ale většinu hmotnosti mají tvořit palivové zásoby. Po jejich spálení bude zařízení vážit pouhých 180 kilogramů. Přistání je plánované na 13. února 2019. S tímto „trpasličím“ zařízením by se měl Izrael nejen zapsat do Guinessovy knihy rekordů, ale také být po USA, Rusku a Číně čtvrtou zemí, která má na Měsíci svoje zařízení.

Podle Ofera Dorona z IAI má projekt ukázat ostatním zemím světa způsob, jak posílat k Měsíci vesmírná zařízení za rozumné náklady. Cena nynějšího projektu se pohybuje kolem 95 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun).

Vědeckým posláním, s nímž loď k Měsíci směřuje, je zkoumání zdroje magnetismu v kamenech na povrchu měsíce. SpaceIL na tomto projektu spolupracuje s vědci z Weizmannova institutu v Rechovot.

Iniciativa by měla povzbudit mladé Izraelce ke studiu vědecko-technických oborů, tedy zopakovat „Apollo efekt“, který mezi mladými lidmi v USA vzbudila první úspěšná mise k Měsíci roku 1969.

Historie projektu

Projekt začal v rámci soutěže Google Lunar Xprize, která nabídla 30 milionů dolarů (přes 0,6 miliardy korun) na nízkonákladové lety k Měsíci. Google soutěž vyhlásil v roce 2010 pro nevládní organizace (včetně soukromých společností). Podmínkou bylo vytvořit a vyslat plavidlo, které přistane na Měsíci, urazí minimálně 500 metrů po jeho povrchu a vyšle na Zemi video, jež během této cesty zachytí.

Jelikož nikdo z přihlášených nebyl schopný podmínkám dostát, Google uzávěrku soutěže několikrát posunul – bezvýsledně. Zúčastnilo se celkem pět týmů: z USA, Japonska, Indie, Malajsie, Velké Británie, Austrálie a Izraele. Izraelský tým, pro který se během let vžil název SpaceIL vznikl v roce 2010 z iniciativy tří mladých inženýrů – Jariva Bashe, Kfira Damariho a Jonatana Winetrauba.

Soutěž skončila v březnu bez vítěze, ale izraelský tým pokračoval v práci a získal podporu soukromých sponzorů. Největším z nich je izraelský miliardář Morris Kahn. Dalšími významnými sponzory jsou Adelson family foundation, podnikatel Sami Sagol, Izraelská vesmírná agentura (Israel Space Agency – ISA) a již zmiňovaný Weizmannův Institut. Jelikož ISA patří pod izraelské Ministerstvo pro vědu, není projekt výlučně nevládní záležitostí, soukromý sektor však převažuje.

V Izraeli i zahraničí je projekt nicméně vnímán jako izraelský národní počin. SpaceIL pořádá o projektu přednášky a besedy pro žáky izraelských škol a předpokládá se, že v zimě bude sledován s ještě větším zájmem než roku 2003 mise prvního izraelského astronauta Ilana Ramona (1954 – 2003). Ten byl členem mise STS-1007 raketoplánu Columbia a zahynul s celým týmem při přistávacím manévru. Snad se tentokrát izraelská astroautika dočká většího úspěchu.

VIDEO: Představení vesmírné lodi (hebrejsky)