Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Jad vašem vydal nový online kurz zdarma: Antisemitismus od počátků do dneška

6. 3. 2018, -jg- |  Věda a technika

JERUZALÉM – Co je antisemitismus, jaké jsou jeho příčiny? Jak se během historie měnil a jak posléze umožnil holocaust? A jak se projevuje dnes? Odpovědi na tyto otázky a mnohé další jsou předmětem nového online kurzu v angličtině, který vytvořilo e-learningové oddělení jeruzalémského památníku holocaustu Jad vašem ve spolupráci s platformou FutureLearn. Šestitýdenní kurz je připraven k registraci zájemců už nyní a pro všechny je zdarma. Zahájení prvního turnusu je 19. března. Unikátní kurz posluchače provede dvěma tisíci lety historie, přičemž se bude snažit zodpovědět hlavní otázky ohledně evoluce a povahy antisemitismu, včetně jeho povahy v době po holocaustu a jak Izrael a sionismus zapadly do příběhu antisemitismu dnes. Přednášejícími a přispěvateli je 50 vůdčích expertů – historiků, lingvistů, politologů, sociologů, náboženských lídrů – z celého světa. Například Jehuda Bauer, Sergio Della Pergola, Bassam Tibi, britský poslanec John Mann, bývalý vrchní rabín Británie Jonathan Sacks, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, Dina Poratová, Katharina von Shnurbeinová nebo československý rodák a profesor Hebrejské univerzity Otto Dov Kulka.

První tři týdny kurzu budou sledovat evoluci antisemitismu od doby starověkého Řecka a Říma, přes středověk, novověk až do moderní doby a holocaustu. Ve druhé polovině se kurz zaměří na antisemitismus v dnešním světě – včetně antisemitismu u krajní pravice, krajní levice, v arabském a islámském světě a šíření nenávisti online. Budou ukázány příklady zachování starých antisemitských tropů a vznik nových, především popírání holocaustu a antisionismus.

Posluchači, kteří kurz dokončí, budou umět vysvětlit historické a ideologické kořeny antisemitismu, identifikovat antisemitský jazyk a konání, diskutovat o projevech antisemitismu dnes a rozlišit mezi antisemitismem a legitimní kritikou státu Izrael. „Jad vašem je velmi důležitou institucí s jedinečnou pověstí v oblasti výuky a bádání o holocaustu, takže jsme rádi, že tento kurz podpoříme naší platformou,“ řekl Mark Lester, ředitel rozvoje partnerské spolupráce FutureLearn. „Pouze pochopením, odkud pochází antisemitismus a jak jej identifikovat v moderní kultuře, můžeme začít bojovat s jeho šířením,“ dodal.