Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelský tým vyvinul nanotechnologický „čichový“ systém k odhalování nebezpečných látek

27. 6. 2014, redakce |  Věda a technika

Izraelská společnost Tracense Systems vyvinula „elektronický nos“ fungující na principu nanotechnologií, který dokáže „vyčenichat“ bomby, biologické zbraně a toxické tekutiny. Dle vývojářů předčí systém i čichové schopnosti psů a dokáže odhalit i minimální množství hledaného materiálu. Systém by měl být na trh uveden příští rok.
„Naše nanosenzory jsou schopné odhalit širokou škálu chemických látek: výbušniny, chemické a biologické zbraně i bojové látky v plynném, pevném i kapalném skupenství již v extrémně nízkých koncentracích. Náš systém tak předčí dosud existující technologie i schopnosti psů a jiných zvířat,“ popsal přelomový vynález výkonný ředitel společnosti Tracense Systems Ricardo Osiroff. Pach, projev přítomnosti konkrétních molekul, má své specifické chemické vlastnosti. Zjištění zápachu a jeho původu je tak záležitostí analýzy přítomných molekul. Za tímto účelem existuje již několik systémů, jejichž vybavení funguje na chemickém základě. Tyto systémy jsou však příliš rozměrné a nákladné na použití v terénu, vysvětlil Osiroff. Kromě toho jsou omezené na specifickou skupinu pachů, vyžadují zdlouhavý proces sběru vzorků a nejsou dostatečně citlivé na to, aby zachytily malá množství molekul. Skutečnou výzvou pak dle Osiroffa bylo přeměnit tyto systémy v efektivní zařízení, které může prakticky a jednoduše používat policie, pracovníci bezpečnostních služeb, personál letiště a ostatní složky zabývající se péčí o bezpečnost veřejnosti.

„A zde vstupují na scénu inovace společnosti Tracense,“ sděluje Osiroff. „Naše patentované vynálezy v oblasti aplikované nanotechnologie nám umožňují vyvinout nepřeberné množství drobných senzorů na silikonovém čipu a napodobit tak smysl čichu a zároveň vyvinout software potřebný k následné analýze. Nanosenzory nepřekonatelné citlivosti jsou schopné zjistit ty nejnepatrnější stopy chemikálií, několik molekul na tisíc trilionů z plynných, tekutých a pevných vzorků. To vše s vysokou přesností, snadnou manipulací a při nízkých nákladech,“ dodal Osiroff, konkrétní částku však neprozradil. Příruční zařízení vyvinuté společností Trancense nalezne široké uplatnění na letištích, v hromadné dopravě, ve veřejných budovách, obchodních domech, infrastruktuře a na dalších místech, která by mohla být ohrožena přítomností nebezpečných látek. Systém byl úspěšně testován na výbušných látkách jako TNT, RDX a HNX, stejně jako na výbušninách TATP a HMDT na bázi peroxidu.
Systém detekce založený na nanotechnologiích byl vyvinut výzkumným týmem vedeným profesorem Fernandem Patolskym z katedry chemie při Centru nanovědy na Fakultě exaktních věd Telavivské univerzity. Prof. Patolsky je předním badatelem v oblasti nanotechnologií a držitelem více než patnácti patentů. Od roku 2007 investovala společnost Tracense do oblasti výzkumu a vývoje přes deset milionů amerických dolarů, na trhu by se pak měla objevit příští rok.