Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izraelská aplikace pro chytré telefony umožňuje nouzové volání v případě únosu

17. 6. 2014, -tm- |  Věda a technika

Izraelská společnost NowForce se rozhodla zpřístupnit „aplikaci SOS,“ jež byla až dosud využívána omezeným okruhem klientů společnosti. Stane se tak na základě politováníhodné chyby v souvislosti s nedávným únosem tří chlapců z ješivy v osadě Alon Švut: jednomu z unesených chlapců se totiž ve čtvrtek v noci těsně po únosu podařilo zavolat na policii a oznámit, že byl unesen. Policie, která podobných hovorů každý den zaznamená zhruba sto a v naprosté většině případů se jedná pouze o žert, situaci nesprávně vyhodnotila a izraelskou armádu (IDF) o telefonátu neinformovala. Pátrací akce začala až o několik hodin později poté, co se na IDF obrátil otec jednoho ze zmizelých mladíků.
Volání o pomoc poslané přes „aplikaci SOS“ je věrohodné a policie může začít jednat ihned po jejím obdržení. Aplikace nabízí velké nouzové tlačítko, kterým uživatel v tísni spustí poplach. NowForce krizové centrum pak informuje policii, bezpečnostní složky a vyprošťovací jednotky, které se nacházejí nejblíže uživateli. Aplikace dokáže zprostředkovat mapu místa i informace, jak se k uživateli v tísni nejrychleji dostat. Sama se aktualizuje a umožňuje i fotografovat či natáčet daný incident.
Aplikaci společnosti NowForce využívají například americké záchranářské a hasičské týmy, ochranky kampusů i policie po celém světě.