Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Izrael se stal členem zásadní evropské dohody o vědecké spolupráci Horizon 2020

9. 6. 2014, redakce |  Věda a technika

Velvyslanec Evropské unie (EU) v Izraeli Lars Faaborg-Andersen a izraelský ministr pro vědu, technologii a vesmír Jaakov Peri v neděli (8. 6.) jako zástupci EU a Izraele podepsali dohodu Horizon 2020. Izrael tak získal stejný přístup k financování projektů v oblasti vědy a výzkumu jako mají členské státy EU. S celkovým rozpočtem dosahujícím téměř 80 miliónů eur na dobu sedmi let je Horizon 2020 největším projektem EU pro rozvoj a inovace a jedním z největších vědeckých a průmyslových kooperačních programů na světě.
Slavnostního ceremoniálu se v Jeruzalémě zúčastnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso. „Toto je důkaz síly izraelské vědy a její důležitosti pro budoucnost Státu Izrael. Naše účast v programu je významnou zprávou pro izraelskou vědu: umožní silnější vědecké kontakty s Evropou a přístup ke stovkám velkorysých grantů pro izraelské vědce,“ sdělil při slavnostní ceremonii ministr Peri.

Účast Izraele v programu Horizon 2020 byla ohrožena evropskými směrnicemi vydanými minulý rok. Ty totiž znemožňovaly jakoukoli finanční podporu izraelským projektům mimo území mezinárodně uznaných hranic země, a prakticky tak z evropského financování vyloučily instituce a organizace na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Izrael se tedy obával, že tyto podmínky vyloučí projekty operující za tzv. zelenou linií i z programu Horizon 2020. Izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová v listopadu 2013 ovšem zprostředkovala dohodu s EU, podle které budou obě strany nadále zastávat své pozice, spolupráce však bude pokračovat. Dle tehdejších zpráv televizní stanice Aruc 2 doplnil Izrael dohodu o dodatek, podle kterého Izrael nepřijímá definici EU o území za hranicemi z roku 1967. Směrnice EU z července 2013 totiž kromě zákazu financování a spolupráce s institucemi zpoza hranic z roku 1967 rovněž obsahovaly nařízení, že všechny budoucí dohody o spolupráci mezi Izraelem a EU musí obsahovat dodatek, dle kterého Izrael přijímá skutečnost, že žádné z území za zelenou linií nepatří Izraeli.
Izrael tento územní dodatek odmítl přijmout a navrhl místo toho rozšířenou verzi směrnic; v té je Izraelem přijata pozice EU a její odmítnutí financovat projekty z území židovských osadách, zároveň ale zaručuje, že takovýto postoj nebude vyžadován od Izraele.
Program Horizon 2020 zahrnuje období let 2014-2020 a do Izraele přinese roční příspěvek 140 milionů euro, s předpokládaným šedesátiprocentním zpětným vkladem. Ve stejném programu, který skončil minulý rok, obdržel Izrael 840 milionů eur za příspěvek 535 milionů eur. Granty bylo podpořeno celkem 1197 projektů, z nich většina spadala do oblasti univerzitního vědeckého výzkumu.