Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izrael pomáhá řešit problém plastových odpadů, nechce jednorázové plasty na plážích

4. 6. 2019, -rjw- |  Věda a technika

EILAT/HERZLIJA – Program zákazu jednorázových plastových obalů na plážích oznámila nezávisle na sobě dvě izraelská přímořská letoviska, Herzlija a Eilat. Nové vyhlášky mají být prvním krokem širší strategie. K té se Izrael připojuje spolu s dalšími zeměmi, jako Indie a řada států EU. Přelomový krok přišel půl roku poté, co izraelští vědci ohlásili vynález bioplastů z mořských řas. Starosta Herzlije Moše Fadlon minulý týden prohlásil, že se do konce roku pokusí prosadit vyhlášku, zakazující na sever od Tel Avivu užívání plastových obalů a příborů na plážích a v jejich nejbližším okolí. Jedná se o první krok širší iniciativy, jejímž cílem je udělat z Herzlije „plastic-free“ město. Od používání jednorázových plastů by měly postupně upouštět městské služby a zařízení, školy a další instituce. Město by jim zároveň mělo pomáhat při nahrazování jinými materiály.

Plastů se chce zbavit také rudomořský Eilat: radnice v neděli vyhlásila dvojfázový program, který má zbavit jihoizraelské pláže množících se sáčků, petlahví a kelímků. Eilat má navíc eminentní zájem chránit své přírodní bohatství – korálové útesy a řadu mořských živočichů, kteří sem lákají turisty z celého světa. Právě turisté jsou ale zároveň největším ohrožením těchto pokladů.

Postupná cesta ke změně

Obě města na vyhláškách města spolupracují s ministerstvem životního prostředí, které před půl rokem vyzvalo vědce ke spolupráci při monitorování zdrojů a cest plastových odpadů. Výsledky těchto výzkumů by se měly stát podkladem pro další celostátní strategii a předpokládá se, že alespoň část výsledků bude užitečná i pro další země.

Izrael chce do roku 2050 recyklovat polovinu svého odpadu, to znamená zvýšit podíl recyklace o polovinu. K zajímavým projektům patří „Plastic2Nrg“, soukromý start-up, který vytvořil technologii pro přeměnu plastů na energii. Je založena na metodě oxidace, vyvinuté na Hebrejské univerzitě a momentálně nabízí vyrobit z jednoho kg plastu 6KWh – a to bez dalšího znečištění.

Izraelský objev: bioplasty z mořských řas

Další naději přinesl objev týmu Alexandera Goldberga a prof. Michaela Gozina z Telavivské univerzity. Jsou to bioplasty z mořských řas, respektive bakterií, které jsou na ně navázány. Zatímco jiné, rozložitelné bioplasty z rostlin nebo bakterií vyžadují úrodnou půdu, mořské řasy a jejich bakterie lze získávat z moře. Zatím telavivský tým usilovně pracuje na vyhledání nejvhodnějšího typu řas a nejvhodnějších bakterií, protože možností se zatím nabízí více.

Svítá tak naděje, že Izrael přispěje k řešení jednoho z naléhavých celoplanetárních problémů.