Dnes je 20. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Věda a technika

Izraelští vědci ohlásili nový lék na rakovinu. Kolegové varují před přílišným optimismem

4. 2. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JERUZALÉM – „Do roka budeme schopni účinně léčit rakovinu. Léčba bude krátká, levná a téměř bez vedlejších účinků.“– To je zpráva, která musí onkologickým pacientům a jejich blízkým znít jako pohádka. Dává nesmírnou naději a zároveň zmenšuje obavy ze všeho, kvůli čemu někteří léčení raději odmítají – od ztráty vlasů po zruinování příbuzných, kteří jsou ochotni uplácet lékaře a kupovat nejrůznější „módní“ přípravky. Když tedy deník Jerusalem Post ohlásil minulý týden zprávu o novém objevu, začala ji rychle přejímat zahraniční média, včetně českých. Radostná novinka se rozšířila i na sociálních sítích, někdy jako důkaz, že skrze Izrael „dojdou požehnání všechny čeledi země“ (Gn 12,3). Už druhý den se ale začaly ozývat skeptičtější hlasy.

celý článek

K Měsíci zamíří první izraelská vesmírná loď

10. 7. 2018, -rjw- |  Věda a technika

RECHOVOT – Izraelská společnost SpaceIL v úterý oznámila, že v prosinci vyšle k Měsíci první izraelské vesmírné plavidlo. Z mysu Canaveral ji na oběžnou dráhu vynese raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI). Podle výkonného ředitele SpaceIL Ido Antebyho půjde o nejmenší kosmické plavidlo v historii astronautiky: má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Při startu bude vážit 585 kilogramů, ale většinu hmotnosti mají tvořit palivové zásoby. Po jejich spálení bude zařízení vážit pouhých 180 kilogramů. Přistání je plánované na 13. února 2019. S tímto „trpasličím“ zařízením by se měl Izrael nejen zapsat do Guinessovy knihy rekordů, ale také být po USA, Rusku a Číně čtvrtou zemí, která má na Měsíci svoje zařízení.

celý článek

Izraelská univerzita nabídla online kurzy židovské mystiky. Hlásí se na ně (mimo jiné) Íránci

3. 7. 2018, -rjw- |  Svět

BEERŠEVA – Ben Gurionova univerzita v jihoizraelské Beerševě začala nabízet online kurzy úvodu do historie a myšlenek kabaly – židovské mystiky. Mezinárodní přístup byl určen záměrně, aby umožnil vzájemnou diskusi nad tématem lidem z různých kulturních prostředí. Trochu překvapivě se hlásí zájemci i z muslimských zemí – Íránu, Sýrie a Saúdské Arábie, méně překvapivé jsou přihlášky z (dosud) liberálnějšího Turecka a Indonésie (kde zájem o judaismus v posledních letech roste). Naopak méně překvapivý je zájem z Japonska – obyvatelé Země vycházejícího slunce se dlouhodobě zajímají o židovství jakožto starobylou kulturu a jistý kontrapunkt k vlastním tradicím. Doufejme jenom, že se zájemcům z některých konkrétních zemí podaří kurzy bez úhony dokončit. Jejich zájem svědčí o tom, že touha poznat jiné kultury existuje i v uzavřených společnostech.

celý článek

Haifa: Průlom v léčbě rakoviny prsu pomocí buněk z placenty

26. 6. 2018, -rjw- |  Věda a technika

HAIFA – Výzkumníci z haifské firmy Pluristem Therapeutics Inc. oznámili výsledky dvouletého výzkumu léčby jedné z nejagresivnějších forem rakoviny prsu, triple negativního karcinomu. Myším, naočkovaným těmito buňkami (z lidské tkáně) podávali každý týden injekci PLX buněk (placental expanded). U 30 % se podařilo růst nádorů úplně zastavit. Buňky pocházející z placenty jsou v posledních letech zkoumány jako naděje v mnoha oblastech. Právě izraelský Pluristem testuje možnosti jejich využití při obnově nervů poškozených mrtvicí anebo léčbě kostní dřeně zasažené jaderným zářením. Buňky z placenty používané při izraelských výzkumech jsou získávány od žen rodících plánovaně císařským řezem (pokud k tomu dají písemný souhlas). Placentové buňky už pomohly některým obětem jaderné katastrofy ve Fukušimě.

celý článek

Záchranný plán pro Galilejské jezero: Bude do něj přiváděna odsolená voda

15. 6. 2018, -rjw- |  Věda a technika

JERUZALÉM – Izraelská vláda v neděli schválila záchranný plán pro Galilejské jezero (hebrejsky Jam Kineret). Začne do něj přivádět odsolenou vodu ze Středozemního moře. Ministerstvo vodních a energetických zdrojů (MVEZ) o této možnosti uvažovalo již několik let, ale považovalo to za krajní možnost. Po pěti letech sucha však hladina podzemních vod klesla natolik, že se někdejší největší vodní zásobárna nemůže sama vrátit do původního stavu. Galilejské jezero je od starověku největším zdrojem pitné vody v oblasti. Ještě před 10 lety poskytovalo 400 milionů kubických metrů sladké vody ročně. Dnes musí být odběr omezen na 30-40 milionů ročně, tedy na méně než desetinu. Příčinou jsou klimatické změny, projevující se na celém Blízkém východě katastrofickými suchy.

celý článek

K břehům Ejlatu připlula obří velryba. Jde o zcela první zdokumentovaný exemplář

31. 5. 2018, -jg- |  Izrael

EJLAT – Jihoizraelské letovisko Ejlat navštívil plejtvák obrovský. V úterý 29. května se v Akabském zálivu objevil asi 300 metrů od břehů Ejlatu jeho 15 až dvacetimetrový exemplář. Na místě se zdržel několik hodin, asi při honbě za potravou, a pak pokračoval dále směrem k Egyptu. Podle badatelů z izraelského Úřadu pro ochranu přírody a parky, kteří spolu s vědci z Izraelského centra pro výzkum a pomoc mořským savcům (IMMRAC) zhlédli video a fotodokumentaci, jde o vůbec první zdokumentovaný exemplář plejtváka obrovského, který kdy záliv navštívil. „Je to první jednoznačný fotografický důkaz o výskytu plejtváka obrovského v Suezském průplavu a vodách Rudého moře,“ řekla Dafna Feingoldová z IMMRAC. Dodala, že tento exemplář ještě nedorostl své maximální délky a skutečnost, že velryba dorazila až k břehům Izraele neznamená, že je ve špatném zdravotním stavu. Plejtváci mohou dosáhnout délky až 33 metrů a hmotnosti až 130 tun. Roku 1965 padl celosvětový zákaz jejich komerčního lovu. Byli totiž téměř vyhubeni.

celý článek

Vepřové ze zkumavky je pro Židy košer, a to i s mlékem, říká izraelský rabín

23. 3. 2018, -jg- |  Náboženství

JERUZALÉM – Podle Juvala Cherlowa, prominentního izraelského rabína, by geneticky naklonované maso z prasat vytvořené v laboratoři mohlo být pro Židy košer – a to i v kombinaci s mléčnými výrobky, jejichž konzumaci spolu s masem pravidla kašrutu nepovolují. Ve středečním rozhovoru pro izraelskou televizi Cherlow řekl, že naklonované maso nepodléhá týmž pravidlům jako běžné maso. Výrobou v laboratoři prý ztrácí svou zvířecí „identitu“. Cherlow přitom spíše hovořil o mase, jež je vyrobeno uměle v laboratoři z buněk prasete a nikoliv o mase z živého naklonovaného zvířete. Cherlow se už před konferencí Bar-Ilanovy univerzity s názvem „Věda a halacha“ zastával rabínského přijetí klonovaného masa, které podle něj „ může být řešením pro zastavení hladovění lidí, prevence znečištění životního prostředí či utrpení zvířat“ na jatkách a ve velkochovech.

celý článek

Ruský židovský miliardář věnoval 20 milionů dolarů izraelské nemocnici na rozvoj nukleární medicíny

7. 3. 2018, -mk- |  Věda a technika

LONDÝN/RAMAT GAN – Jeden z nejbohatších ruských podnikatelů a majitel britského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič se rozhodl přispět další významnou částkou na rozvor medicíny v Izraeli, když věnoval dvacet milionů dolarů špičkové izraelské nemocnici Tel ha-Šomer v Ramat Ganu nedaleko Tel Avivu. Nemocnice peníze využije na výstavbu diagnostického a výzkumného nukleárního centra, které umožní dále rozvíjet nukleární metodu léčby zejména rakoviny. Není to poprvé, co Abramovič věnoval této nemocnici finanční dar: podílel se v minulosti na řadě dalších projektů a financoval například pediatrický výzkum srdečních a onkologických onemocnění. K dnešnímu dni poslal nemocnici Tel ha-Šomer 57 milionů amerických dolarů.

celý článek

Jad vašem vydal nový online kurz zdarma: Antisemitismus od počátků do dneška

6. 3. 2018, -jg- |  Věda a technika

JERUZALÉM – Co je antisemitismus, jaké jsou jeho příčiny? Jak se během historie měnil a jak posléze umožnil holocaust? A jak se projevuje dnes? Odpovědi na tyto otázky a mnohé další jsou předmětem nového online kurzu v angličtině, který vytvořilo e-learningové oddělení jeruzalémského památníku holocaustu Jad vašem ve spolupráci s platformou FutureLearn. Šestitýdenní kurz je připraven k registraci zájemců už nyní a pro všechny je zdarma. Zahájení prvního turnusu je 19. března. Unikátní kurz posluchače provede dvěma tisíci lety historie, přičemž se bude snažit zodpovědět hlavní otázky ohledně evoluce a povahy antisemitismu, včetně jeho povahy v době po holocaustu a jak Izrael a sionismus zapadly do příběhu antisemitismu dnes. Přednášejícími a přispěvateli je 50 vůdčích expertů – historiků, lingvistů, politologů, sociologů, náboženských lídrů – z celého světa. Například Jehuda Bauer, Sergio Della Pergola, Bassam Tibi, britský poslanec John Mann, bývalý vrchní rabín Británie Jonathan Sacks, arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, Dina Poratová, Katharina von Shnurbeinová nebo československý rodák a profesor Hebrejské univerzity Otto Dov Kulka.

celý článek

Při Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě vznikne muzeum Alberta Einsteina

17. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – U příležitosti blížícího se stého výročí zveřejnění teorie relativity vznikne v Jeruzalémě muzeum Alberta Einsteina. Spravovat ho bude Hebrejská univerzita, při jejímž vzniku v roce 1925 sám Einstein stál a odkázal jí po smrti veškeré své jmění. Záměr zřídit Einsteinovo muzeum, první svého druhu, které se bude věnovat rozvíjení odkazu velkého fyzika, byl oznámen na večeři Kanadských přátel Hebrejské univerzity v Torontu. Spolu s otevřením Einsteinova muzea jsou naplánovány také další aktivity k připomínce muže, který obrátil tradiční fyziku vzhůru nohama. Například designér Ron Arad má vytvořit světový unikát, první tištěnou 3D knihu, v níž se objeví eseje předních intelektuálů a opinion-leaderů. Společnost Cosmic Pictures by pak měla produkovat 3D film ve formátu Imax, který prozkoumá počátky Einsteinových idejí a jejich význam. Konat se bude také již třetí ročník soutěže „Příští Einstein“.

celý článek
Zobrazit starší zprávy