Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Věda a technika

Dobrá zpráva: „Oči (barvo)slepých prohlédnou...“ (Iz 29,18)

18. 3. 2020, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – Naděje a velká úleva pro lidi, trpící jedním z typů barvosleposti (deuteranomálie), přišla z laboratoří telavivské univerzity. Speciální struktura, zabudovaná do kontaktních čoček – včetně optických – usnadní lidem trpícím touto vadou zraku mnoho každodenních činností. Je možné, že by díky tomuto vynálezu mohli v budoucnu získat i přístup k řízení automobilů. Barvoslepost nebolí, ale přináší obtíže. Téměř každý se setkal s někým, kdo trpí nějakou poruchou vnímání barev, nebo dokonce barvy nevnímá vůbec. A to dělá problémy v nejrůznějších oblastech: počínaje omalovánkami ve školce a pracovními sešity ve škole, přes světla semaforu po nakupování, čtení v mapách, uklízení nebo vyplňování dotazníků v dospělosti. Řada barvoslepých se proto cítí nejistě, a právem. Velká část komunikačních značek je nějak propojena s barvami. A navíc: když kolega v práci řekne: „Podej mi tu červenou fixu“, může pro obě strany vzniknout divná situace.

celý článek

Voda pro Gazu: Krok ke spolupráci

19. 2. 2020, -rjw- |  Blízký východ

GAZA – Obyvatelé v Pásmu Gazy trpí akutním nedostatkem pitné vody. Izraelská společnost Watergen nabídla pomoc: přístroje GEN-M získávající vodu ze vzduchu. Kvůli častým výpadkům elektrické sítě budou připojené na solární panely. Pásmo Gazy patří k nejhustěji zalidněným oblastem na Zemi. Místní zdroje podzemní vody nestačí pokrýt potřeby obyvatelstva; kvalita vody v soukromých studnách se navíc zhoršuje, takže 90 % vody, která proudí ke spotřebitelům, není vhodných ke konzumaci.

celý článek

Zemědělství v Izraeli: V mošavu Idan zůstanou telata u matek

11. 2. 2020, -rjw- |  Izrael

IZRAEL – Temnou stránkou mlékárenského průmyslu je odebírání telat kravám krátce po narození. V mošavu Idan, specializujícím se na chov mléčného dobytka, se snaží tuto praxi změnit – nebo alespoň zmírnit. Zatímco novorozené kravičky budou ponechávány u matek do přirozeného odstavení, jejich bratři budou odebíráni jako dosud. Kibuc Jotvata spoluvlastní mlékárenskou firmu Yotvata Dairy, jež patří k největším v Izraeli. Mléko nezískává jen z vlastního chovu, odebírá také od dalších kibuců a mošavů. – A jako všichni mléční producenti čelí kritice za praktiky, k nimž v průmyslovém chovu dochází. Kibucníci si však položili otázku, zda k nim musí docházet nutně. Výsledkem byl pilotní projekt, během jehož přípravy se místní veterinářka Sivan Lackerová vydala do Evropy, aby prozkoumala zdejší chovy, které bývají menší než v Izraeli.

celý článek

Dobrá zpráva pro čtenáře jidiš: program Jochre

29. 11. 2019, rjw |  Věda a technika

AMHERST – Badatelé v oblasti jidiš literatury mluví o průlomu ve svém oboru: Veškerý obsah digitalizované knihovny Centra jidiš knihy (Yiddish Book Center ; YBC), která byla zatím přístupná jen v PDF, je nyní k dispozici k plnému vyhledávání. – To znamená, že v celé zásobě knih můžete najít každé slovo! Umožňuje to program Jochre (zkr. Java Optical Character Recognition), jehož otcem je Assaf Urieli (píšící též pod pseudonymem Moyshele Rosencrantz). Lingvista a programátor, který pracuje mimo jiné pro francouzský vesmírný program CNS na něm pracoval od roku 2009. Když objevil knihovnu YBC, rozhodl se ji zpřístupnit plnému vyhledávání a v prvotním optimismu doufal, že se mu to podaří za několik měsíců. S jidiš tisky to nebylo tak jednoduché, takže zpřístupnění 97% mu trvalo „celé“ dva roky. – A dalších několik let trvala práce na zbylých třech procentech.

celý článek

BeeFree: studenti izraelského Technionu vynalezli „med bez včel“

26. 11. 2019, rjw |  Věda a technika

HAIFA – První cenu mezinárodní soutěže iGEM získal studentský tým z Technionu za vynález „medu bez včel“. Zvláštní hmotu produkují geneticky upravené bakterie. Brzy se zřejmě objeví i v obchodech. Bacil senný (Bacillus subtilis) je už dlouho široce používán v biotechnologiích. Schopnosti této bakterie jsou fascinující, navíc se s ní relativně snadno pracuje. Už více než deset let mikrobiology zajímala v souvislosti se včelami. Bacil senný totiž chrání včelstva proti jiným, zkázonosným mikrobům. A nejen to. Postupně se ukazovalo, že má též mimořádnou obranyschopnost vůči houbám a plísním jeho využití v produkci antibiotik a protiplísňových postřiků je relativně známou věcí. Studenti v Technionu však přišli na to, jak bacil senný „přeprogramovat“, aby sám začal vytvářet látku podobnou medu.

celý článek

Izrael pomáhá řešit problém plastových odpadů, nechce jednorázové plasty na plážích

4. 6. 2019, -rjw- |  Věda a technika

EILAT/HERZLIJA – Program zákazu jednorázových plastových obalů na plážích oznámila nezávisle na sobě dvě izraelská přímořská letoviska, Herzlija a Eilat. Nové vyhlášky mají být prvním krokem širší strategie. K té se Izrael připojuje spolu s dalšími zeměmi, jako Indie a řada států EU. Přelomový krok přišel půl roku poté, co izraelští vědci ohlásili vynález bioplastů z mořských řas. Starosta Herzlije Moše Fadlon minulý týden prohlásil, že se do konce roku pokusí prosadit vyhlášku, zakazující na sever od Tel Avivu užívání plastových obalů a příborů na plážích a v jejich nejbližším okolí. Jedná se o první krok širší iniciativy, jejímž cílem je udělat z Herzlije „plastic-free“ město. Od používání jednorázových plastů by měly postupně upouštět městské služby a zařízení, školy a další instituce. Město by jim zároveň mělo pomáhat při nahrazování jinými materiály.

celý článek

Pokus o „dobytí Měsíce“: Izraelská sonda Berešit nezvládla přistání na Měsíci

12. 4. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JEHUD – Vyslání izraelské sondy na povrch Měsíce se podařilo jen částečně: Krátce před přistáním s ní tým ztratil několikrát kontakt, který se nakonec přerušil úplně. Krátce před půl desátou večer středoevropského času se sondy zřejmě rozbila o měsíční povrch. Tím ale nemusí skončit její přínos. „Hlavní motor přestal fungovat, a pak jako zázrakem zase naskočil. Někteří v hledišti tleskali, ale Ehud Hayun, který seděl vedle mě, už věděl, že je to ztracené,“ popisuje poslední chvíle sondy Berešit, redaktor Time of Israel. „Sonda už byla příliš blízko povrchu, aby se jí podařilo náležitě zpomalit a dosednout jemně na měsíční povrch.“ Přistávání sondy sledovali v kontrolní místnosti SpaceIL ve středoizraelském městě Jehud nejen inženýři a novináři, ale i přední politici.

celý článek

Izraelská sonda Berešit dorazila na oběžnou dráhu Měsíce

5. 4. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JEHUD – Izraelská vesmírná sonda Berešit, pojmenovaná podle prvního slova Tóry, dosáhla ve čtvrtek oběžné dráhy Měsíce. Je to poslední důležitý krok před přistáním a zpráva o něm vyvolala v kontrolní místnosti v izraelském městečku Jehud, kde se nachází, hlasitý aplaus. Berešit zredukovala svoji rychlost z 8 500 km/h na 7500 km/h, aby se vyrovnala měsíční rotaci. Drobná sonda, jejíž konečná hmotnost bude 180 kg, je nejmenším vesmírným plavidlem v dějinách asronautiky. Má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Vyslána byla 22. února z floridského mysu Canaveral. Na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI).

celý článek

Dobrá zpráva: V Izraeli se objevila miliarda motýlů, letí do Evropy

25. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Navzdory současným obavám z masivního vymírání hmyzu se v Izraeli minulý týden objevilo nevídané množství baboček bodlákových (Vanessa cardui). Tito motýli začátkem jara pravidelně migrují. Letos ale některých místech vytvářeli svými těly na polích a lukách doslova koberce. Podle Noama Kirshenbauma z Izraelské asociace pro ochranu motýlů jde o dosud největší migrační vlnu, jaká byla kdy na území zaznamenána. „V Izraeli a na celém Arabském poloostrově byly v lednu a únoru vydatné deště a poušť vykvetla,“ vysvětluje motýlí přesuny přední izraelský lepidopterolog Dubi Benyamini pro Israel Today. „Jak ale poušť začíná opět vysychat, babočky se vydávají hledat zdroje potravy na sever, směrem ke Karmelskému pohoří v Izraeli. Odtud pokračují do Středozemí a dále na sever, kde tráví léto.“

celý článek

Izraelští vědci ohlásili nový lék na rakovinu. Kolegové varují před přílišným optimismem

4. 2. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JERUZALÉM – „Do roka budeme schopni účinně léčit rakovinu. Léčba bude krátká, levná a téměř bez vedlejších účinků.“– To je zpráva, která musí onkologickým pacientům a jejich blízkým znít jako pohádka. Dává nesmírnou naději a zároveň zmenšuje obavy ze všeho, kvůli čemu někteří léčení raději odmítají – od ztráty vlasů po zruinování příbuzných, kteří jsou ochotni uplácet lékaře a kupovat nejrůznější „módní“ přípravky. Když tedy deník Jerusalem Post ohlásil minulý týden zprávu o novém objevu, začala ji rychle přejímat zahraniční média, včetně českých. Radostná novinka se rozšířila i na sociálních sítích, někdy jako důkaz, že skrze Izrael „dojdou požehnání všechny čeledi země“ (Gn 12,3). Už druhý den se ale začaly ozývat skeptičtější hlasy.

celý článek
Zobrazit starší zprávy