Dnes je 17. 1. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Věda a technika

Při Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě vznikne muzeum Alberta Einsteina

17. 10. 2017, -mk- |  Izrael

JERUZALÉM – U příležitosti blížícího se stého výročí zveřejnění teorie relativity vznikne v Jeruzalémě muzeum Alberta Einsteina. Spravovat ho bude Hebrejská univerzita, při jejímž vzniku v roce 1925 sám Einstein stál a odkázal jí po smrti veškeré své jmění. Záměr zřídit Einsteinovo muzeum, první svého druhu, které se bude věnovat rozvíjení odkazu velkého fyzika, byl oznámen na večeři Kanadských přátel Hebrejské univerzity v Torontu. Spolu s otevřením Einsteinova muzea jsou naplánovány také další aktivity k připomínce muže, který obrátil tradiční fyziku vzhůru nohama. Například designér Ron Arad má vytvořit světový unikát, první tištěnou 3D knihu, v níž se objeví eseje předních intelektuálů a opinion-leaderů. Společnost Cosmic Pictures by pak měla produkovat 3D film ve formátu Imax, který prozkoumá počátky Einsteinových idejí a jejich význam. Konat se bude také již třetí ročník soutěže „Příští Einstein“.

celý článek

Tři roky poté, co jej obvinil z válečných zločinů, prestižní lékařský časopis věnoval celé číslo Izraeli

26. 5. 2017, -jg- |  Věda a technika

LONDÝN – Jeden z nejprestižnějších odborných světových časopisů The Lancet vydal v květnu číslo věnované Izraeli a jeho systému zdravotnictví. Stalo se tak tři roky poté, co tentýž časopis publikoval v červenci 2014 během války v Gaze „Otevřený dopis lidu Gazy“, podepsaný lékaři z mnoha zemí, a články obviňující Izrael z masakrů, válečných zločinů a následných lží, jimiž měl ospravedlnit své chování. Číslo nazvané „Zdraví v Izraeli“ obsahuje 10 článků v angličtině, včetně jejich anotací v hebrejštině a arabštině. Podle šéfredaktora britského časopisu Richarda Hortona je toto vydání nejkomplexnějším nezávislým průzkumem zdravotnického systému Izraele, který byl dosud kdekoliv publikován. Po třech letech výzkumu v izraelských nemocnicích a dalších zařízeních došel Horton k závěru, že předpoklad, populární zejména v Británii, že v nich dochází k diskriminaci arabských pacientů a personálu je nepravdivý a nefér.

celý článek

Brněnští vědci zkoumají, zda se stres z holocaustu přenesl na další generace

20. 3. 2017, -red.- |  Z domova

BRNO – Závažné dopady na psychiku potomků lidí, kteří přežili holocaust, byly mnohokrát popsány. Odborníci z Ceitecu Masarykovy univerzity se nyní snaží najít biologické ukazatele, například změny ve struktuře mozku, které by odhalily, zda jsou potomci přeživších holocaustu náchylní k tomu mít vyšší hladinu stresu, nebo mu naopak lépe odolávat. Vědci hledají do studie dobrovolníky, a to lidi, kteří sami zažili holocaust, a pak následující dvě generace zasažených rodin. Pro srovnání ale potřebují také respondenty, kteří nebyli v rámci holocaustu pronásledovaní a jejich potomky. Ve spolupráci s Židovskou obcí Brno už vědci oslovili přeživší z Brněnska. „Vzhledem k jejímu vysokému věku se soustředíme především na první generaci. Zatím se nám podařilo vyšetřit sedmnáct přeživších a také třináct lidí, kteří jim odpovídají věkem, pohlavím a vzděláním, ale nepatřili mezi systematicky likvidované skupiny obyvatel. Celkem jsme již vyšetřili sto osob,“ uvedl Rektor s tím, že nyní jednají s Židovskou obcí v Praze a tamními zdravotnickými zařízením, aby mohli další zájemce vyšetřit v hlavním městě.

celý článek

V Jeruzalémě vznikne první středisko pro výzkum autismu na Blízkém východě

17. 8. 2015, -mk- |  Věda a technika

JERUZALÉM – Hebrejská univerzita ve spolupráci se zdravotním centrem Hadasa chystá otevřít středisko pro výzkum autismu, poruchy, která se za posledních několik desítek let rozšířila a získala až epidemické rozměry: podle statistik se jen v USA zvýšil od roku 1978 výskyt takzvaných „poruch autistického spektra“ o 600 % a tuto diagnózu má každé osmašedesáté dítě (mezi chlapci dokonce každý dvaačtyřicátý). Proč tomu tak je, se chce pokusit zkoumat nová instituce nazvaná Centrum autismu, která bude sdružovat aktivity výzkumné, pečovatelské, podpůrné a vzdělávací.

celý článek

Weizmannův institut mezi deseti nejlepšími výzkumnými ústavy světa

21. 7. 2015, -mk- |  Věda a technika

RECHOVOT – Weizmannův institut se jako jediná instituce mimo Spojené státy dostal mezi desítku nejkvalitnějších vědeckých ústavů na světě. Vyplývá to z hodnocení 750 podobných institucí celého světa, jejichž žebříček sestavilo Centrum pro vědu a technologická studia (CTWS) při univerzitě v holandském Leidenu. Na prvním místě se umístil Massachusettský technologický institut, následovaný Harvardovou univerzitou na druhém místě a Stanfordskou univerzitou na místě třetím. Žádná další izraelská instituce se neumístila v první stovce. Žebříček byl sestavený podle různých kritérií, z nichž nejdůležitějším byl počet publikovaných studií a jejich citovanost v poměru k velikosti dané instituce.

celý článek

Izrael je v přepočtu na obyvatele největším světovým dárcem v boji proti ebole

30. 12. 2014, -jg- |  Izrael

NEW YORK – Nejvíce peněžních prostředků v přepočtu na obyvatele věnoval v boji proti ebole Izrael. V pondělí 29. prosince to v New Yorku oznámil Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). K finanční pomoci ve výši 8,75 milionu amerických dolarů Izrael poslal navíc plně vybavené kliniky a medicínské specialisty do různých částí západní Afriky, aby kliniky provozovali a aby zaučili tamější medicínský personál. Podle ředitelky americké pobočky UNICEF přišla izraelská pomoc právě včas, situace je totiž i nadále kritická, ale světová pozornost už v současnosti není k této epidemii tolik upřena.

celý článek

Izraelský tým vyvinul nanotechnologický „čichový“ systém k odhalování nebezpečných látek

27. 6. 2014, redakce |  Věda a technika

Izraelská společnost Tracense Systems vyvinula „elektronický nos“ fungující na principu nanotechnologií, který dokáže „vyčenichat“ bomby, biologické zbraně a toxické tekutiny. Dle vývojářů předčí systém i čichové schopnosti psů a dokáže odhalit i minimální množství hledaného materiálu. Systém by měl být na trh uveden příští rok.
„Naše nanosenzory jsou schopné odhalit širokou škálu chemických látek: výbušniny, chemické a biologické zbraně i bojové látky v plynném, pevném i kapalném skupenství již v extrémně nízkých koncentracích. Náš systém tak předčí dosud existující technologie i schopnosti psů a jiných zvířat,“ popsal přelomový vynález výkonný ředitel společnosti Tracense Systems Ricardo Osiroff. Pach, projev přítomnosti konkrétních molekul, má své specifické chemické vlastnosti. Zjištění zápachu a jeho původu je tak záležitostí analýzy přítomných molekul. Za tímto účelem existuje již několik systémů, jejichž vybavení funguje na chemickém základě. Tyto systémy jsou však příliš rozměrné a nákladné na použití v terénu, vysvětlil Osiroff. Kromě toho jsou omezené na specifickou skupinu pachů, vyžadují zdlouhavý proces sběru vzorků a nejsou dostatečně citlivé na to, aby zachytily malá množství molekul. Skutečnou výzvou pak dle Osiroffa bylo přeměnit tyto systémy v efektivní zařízení, které může prakticky a jednoduše používat policie, pracovníci bezpečnostních služeb, personál letiště a ostatní složky zabývající se péčí o bezpečnost veřejnosti.

celý článek

V Tel Avivu vznikne futuristický dopravní systém

26. 6. 2014, -tm- |  Věda a technika

Kalifornská společnost skyTran se spojila s institucí Israel Aerospace Industries (IAI), aby společně vybudovaly první veřejný pilotní projekt unikátního dopravního systému. SkyTran plánuje zavedení futuristického systému i v dalších zemích včetně Spojených států a Indie, nejprve však čeká na výsledky zkušebního projektu, který by měl v nejbližší době vzniknout v kampusu IAI. Testovací oválná dráha by měla být 400-500 metrů dlouhá. Pokud nevzniknou provozní či jiné obtíže během testování, bude nová dopravní síť vybudována v Tel Avivu. Agentuře Reuters to sdělil výkonný ředitel společnosti skyTran Jerry Sanders; neprozradil ovšem, jaké budou náklady na realizaci projektu.
SkyTran představuje rychlý přepravní systém založený na cirkulaci lehkých kabin pro dvě osoby zavěšených na vyvýšených magnetických drahách. V testovací fázi by kabiny měly dosáhnout nejvyšší rychlosti zhruba 70 km/h, v běžném komerčním provozu až 240 km/h. Tel Aviv je pro tento projekt ideálním městem: neustále se potýká s dopravními zácpami, navíc zde neexistuje podzemní dráha, která by městu od dopravních kolapsů trochu ulehčila. „Tel Aviv je destinací vyhledávanou lidmi z celého světa. Obchodním centrem. Izraelci milují technologii a my se nedomníváme, že lidé budou mít problém tento systém používat. Izrael je perfektním testovacím místem,“ doplnil Sanders.

celý článek

Izraelská aplikace pro chytré telefony umožňuje nouzové volání v případě únosu

17. 6. 2014, -tm- |  Věda a technika

Izraelská společnost NowForce se rozhodla zpřístupnit „aplikaci SOS,“ jež byla až dosud využívána omezeným okruhem klientů společnosti. Stane se tak na základě politováníhodné chyby v souvislosti s nedávným únosem tří chlapců z ješivy v osadě Alon Švut: jednomu z unesených chlapců se totiž ve čtvrtek v noci těsně po únosu podařilo zavolat na policii a oznámit, že byl unesen. Policie, která podobných hovorů každý den zaznamená zhruba sto a v naprosté většině případů se jedná pouze o žert, situaci nesprávně vyhodnotila a izraelskou armádu (IDF) o telefonátu neinformovala. Pátrací akce začala až o několik hodin později poté, co se na IDF obrátil otec jednoho ze zmizelých mladíků.
Volání o pomoc poslané přes „aplikaci SOS“ je věrohodné a policie může začít jednat ihned po jejím obdržení. Aplikace nabízí velké nouzové tlačítko, kterým uživatel v tísni spustí poplach. NowForce krizové centrum pak informuje policii, bezpečnostní složky a vyprošťovací jednotky, které se nacházejí nejblíže uživateli. Aplikace dokáže zprostředkovat mapu místa i informace, jak se k uživateli v tísni nejrychleji dostat. Sama se aktualizuje a umožňuje i fotografovat či natáčet daný incident.
Aplikaci společnosti NowForce využívají například americké záchranářské a hasičské týmy, ochranky kampusů i policie po celém světě.

celý článek

Izrael se stal členem zásadní evropské dohody o vědecké spolupráci Horizon 2020

9. 6. 2014, redakce |  Věda a technika

Velvyslanec Evropské unie (EU) v Izraeli Lars Faaborg-Andersen a izraelský ministr pro vědu, technologii a vesmír Jaakov Peri v neděli (8. 6.) jako zástupci EU a Izraele podepsali dohodu Horizon 2020. Izrael tak získal stejný přístup k financování projektů v oblasti vědy a výzkumu jako mají členské státy EU. S celkovým rozpočtem dosahujícím téměř 80 miliónů eur na dobu sedmi let je Horizon 2020 největším projektem EU pro rozvoj a inovace a jedním z největších vědeckých a průmyslových kooperačních programů na světě.
Slavnostního ceremoniálu se v Jeruzalémě zúčastnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu a předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso. „Toto je důkaz síly izraelské vědy a její důležitosti pro budoucnost Státu Izrael. Naše účast v programu je významnou zprávou pro izraelskou vědu: umožní silnější vědecké kontakty s Evropou a přístup ke stovkám velkorysých grantů pro izraelské vědce,“ sdělil při slavnostní ceremonii ministr Peri.

celý článek
Zobrazit starší zprávy