Dnes je 27. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Věda a technika

Dobrá zpráva pro čtenáře jidiš: program Jochre

29. 11. 2019, rjw |  Věda a technika

AMHERST – Badatelé v oblasti jidiš literatury mluví o průlomu ve svém oboru: Veškerý obsah digitalizované knihovny Centra jidiš knihy (Yiddish Book Center ; YBC), která byla zatím přístupná jen v PDF, je nyní k dispozici k plnému vyhledávání. – To znamená, že v celé zásobě knih můžete najít každé slovo! Umožňuje to program Jochre (zkr. Java Optical Character Recognition), jehož otcem je Assaf Urieli (píšící též pod pseudonymem Moyshele Rosencrantz). Lingvista a programátor, který pracuje mimo jiné pro francouzský vesmírný program CNS na něm pracoval od roku 2009. Když objevil knihovnu YBC, rozhodl se ji zpřístupnit plnému vyhledávání a v prvotním optimismu doufal, že se mu to podaří za několik měsíců. S jidiš tisky to nebylo tak jednoduché, takže zpřístupnění 97% mu trvalo „celé“ dva roky. – A dalších několik let trvala práce na zbylých třech procentech.

celý článek

BeeFree: studenti izraelského Technionu vynalezli „med bez včel“

26. 11. 2019, rjw |  Věda a technika

HAIFA – První cenu mezinárodní soutěže iGEM získal studentský tým z Technionu za vynález „medu bez včel“. Zvláštní hmotu produkují geneticky upravené bakterie. Brzy se zřejmě objeví i v obchodech. Bacil senný (Bacillus subtilis) je už dlouho široce používán v biotechnologiích. Schopnosti této bakterie jsou fascinující, navíc se s ní relativně snadno pracuje. Už více než deset let mikrobiology zajímala v souvislosti se včelami. Bacil senný totiž chrání včelstva proti jiným, zkázonosným mikrobům. A nejen to. Postupně se ukazovalo, že má též mimořádnou obranyschopnost vůči houbám a plísním jeho využití v produkci antibiotik a protiplísňových postřiků je relativně známou věcí. Studenti v Technionu však přišli na to, jak bacil senný „přeprogramovat“, aby sám začal vytvářet látku podobnou medu.

celý článek

Izrael pomáhá řešit problém plastových odpadů, nechce jednorázové plasty na plážích

4. 6. 2019, -rjw- |  Věda a technika

EILAT/HERZLIJA – Program zákazu jednorázových plastových obalů na plážích oznámila nezávisle na sobě dvě izraelská přímořská letoviska, Herzlija a Eilat. Nové vyhlášky mají být prvním krokem širší strategie. K té se Izrael připojuje spolu s dalšími zeměmi, jako Indie a řada států EU. Přelomový krok přišel půl roku poté, co izraelští vědci ohlásili vynález bioplastů z mořských řas. Starosta Herzlije Moše Fadlon minulý týden prohlásil, že se do konce roku pokusí prosadit vyhlášku, zakazující na sever od Tel Avivu užívání plastových obalů a příborů na plážích a v jejich nejbližším okolí. Jedná se o první krok širší iniciativy, jejímž cílem je udělat z Herzlije „plastic-free“ město. Od používání jednorázových plastů by měly postupně upouštět městské služby a zařízení, školy a další instituce. Město by jim zároveň mělo pomáhat při nahrazování jinými materiály.

celý článek

Pokus o „dobytí Měsíce“: Izraelská sonda Berešit nezvládla přistání na Měsíci

12. 4. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JEHUD – Vyslání izraelské sondy na povrch Měsíce se podařilo jen částečně: Krátce před přistáním s ní tým ztratil několikrát kontakt, který se nakonec přerušil úplně. Krátce před půl desátou večer středoevropského času se sondy zřejmě rozbila o měsíční povrch. Tím ale nemusí skončit její přínos. „Hlavní motor přestal fungovat, a pak jako zázrakem zase naskočil. Někteří v hledišti tleskali, ale Ehud Hayun, který seděl vedle mě, už věděl, že je to ztracené,“ popisuje poslední chvíle sondy Berešit, redaktor Time of Israel. „Sonda už byla příliš blízko povrchu, aby se jí podařilo náležitě zpomalit a dosednout jemně na měsíční povrch.“ Přistávání sondy sledovali v kontrolní místnosti SpaceIL ve středoizraelském městě Jehud nejen inženýři a novináři, ale i přední politici.

celý článek

Izraelská sonda Berešit dorazila na oběžnou dráhu Měsíce

5. 4. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JEHUD – Izraelská vesmírná sonda Berešit, pojmenovaná podle prvního slova Tóry, dosáhla ve čtvrtek oběžné dráhy Měsíce. Je to poslední důležitý krok před přistáním a zpráva o něm vyvolala v kontrolní místnosti v izraelském městečku Jehud, kde se nachází, hlasitý aplaus. Berešit zredukovala svoji rychlost z 8 500 km/h na 7500 km/h, aby se vyrovnala měsíční rotaci. Drobná sonda, jejíž konečná hmotnost bude 180 kg, je nejmenším vesmírným plavidlem v dějinách asronautiky. Má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Vyslána byla 22. února z floridského mysu Canaveral. Na oběžnou dráhu vynesla raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI).

celý článek

Dobrá zpráva: V Izraeli se objevila miliarda motýlů, letí do Evropy

25. 3. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – Navzdory současným obavám z masivního vymírání hmyzu se v Izraeli minulý týden objevilo nevídané množství baboček bodlákových (Vanessa cardui). Tito motýli začátkem jara pravidelně migrují. Letos ale některých místech vytvářeli svými těly na polích a lukách doslova koberce. Podle Noama Kirshenbauma z Izraelské asociace pro ochranu motýlů jde o dosud největší migrační vlnu, jaká byla kdy na území zaznamenána. „V Izraeli a na celém Arabském poloostrově byly v lednu a únoru vydatné deště a poušť vykvetla,“ vysvětluje motýlí přesuny přední izraelský lepidopterolog Dubi Benyamini pro Israel Today. „Jak ale poušť začíná opět vysychat, babočky se vydávají hledat zdroje potravy na sever, směrem ke Karmelskému pohoří v Izraeli. Odtud pokračují do Středozemí a dále na sever, kde tráví léto.“

celý článek

Izraelští vědci ohlásili nový lék na rakovinu. Kolegové varují před přílišným optimismem

4. 2. 2019, -rjw- |  Věda a technika

JERUZALÉM – „Do roka budeme schopni účinně léčit rakovinu. Léčba bude krátká, levná a téměř bez vedlejších účinků.“– To je zpráva, která musí onkologickým pacientům a jejich blízkým znít jako pohádka. Dává nesmírnou naději a zároveň zmenšuje obavy ze všeho, kvůli čemu někteří léčení raději odmítají – od ztráty vlasů po zruinování příbuzných, kteří jsou ochotni uplácet lékaře a kupovat nejrůznější „módní“ přípravky. Když tedy deník Jerusalem Post ohlásil minulý týden zprávu o novém objevu, začala ji rychle přejímat zahraniční média, včetně českých. Radostná novinka se rozšířila i na sociálních sítích, někdy jako důkaz, že skrze Izrael „dojdou požehnání všechny čeledi země“ (Gn 12,3). Už druhý den se ale začaly ozývat skeptičtější hlasy.

celý článek

K Měsíci zamíří první izraelská vesmírná loď

10. 7. 2018, -rjw- |  Věda a technika

RECHOVOT – Izraelská společnost SpaceIL v úterý oznámila, že v prosinci vyšle k Měsíci první izraelské vesmírné plavidlo. Z mysu Canaveral ji na oběžnou dráhu vynese raketa Falcon 9, patřící společnosti SpaceX Elona Muska. Projekt byl vytvořen ve spolupráci se společností Israel Aerospace Industries (IAI). Podle výkonného ředitele SpaceIL Ido Antebyho půjde o nejmenší kosmické plavidlo v historii astronautiky: má dva metry na výšku a metr a půl na výšku. Při startu bude vážit 585 kilogramů, ale většinu hmotnosti mají tvořit palivové zásoby. Po jejich spálení bude zařízení vážit pouhých 180 kilogramů. Přistání je plánované na 13. února 2019. S tímto „trpasličím“ zařízením by se měl Izrael nejen zapsat do Guinessovy knihy rekordů, ale také být po USA, Rusku a Číně čtvrtou zemí, která má na Měsíci svoje zařízení.

celý článek

Izraelská univerzita nabídla online kurzy židovské mystiky. Hlásí se na ně (mimo jiné) Íránci

3. 7. 2018, -rjw- |  Svět

BEERŠEVA – Ben Gurionova univerzita v jihoizraelské Beerševě začala nabízet online kurzy úvodu do historie a myšlenek kabaly – židovské mystiky. Mezinárodní přístup byl určen záměrně, aby umožnil vzájemnou diskusi nad tématem lidem z různých kulturních prostředí. Trochu překvapivě se hlásí zájemci i z muslimských zemí – Íránu, Sýrie a Saúdské Arábie, méně překvapivé jsou přihlášky z (dosud) liberálnějšího Turecka a Indonésie (kde zájem o judaismus v posledních letech roste). Naopak méně překvapivý je zájem z Japonska – obyvatelé Země vycházejícího slunce se dlouhodobě zajímají o židovství jakožto starobylou kulturu a jistý kontrapunkt k vlastním tradicím. Doufejme jenom, že se zájemcům z některých konkrétních zemí podaří kurzy bez úhony dokončit. Jejich zájem svědčí o tom, že touha poznat jiné kultury existuje i v uzavřených společnostech.

celý článek

Haifa: Průlom v léčbě rakoviny prsu pomocí buněk z placenty

26. 6. 2018, -rjw- |  Věda a technika

HAIFA – Výzkumníci z haifské firmy Pluristem Therapeutics Inc. oznámili výsledky dvouletého výzkumu léčby jedné z nejagresivnějších forem rakoviny prsu, triple negativního karcinomu. Myším, naočkovaným těmito buňkami (z lidské tkáně) podávali každý týden injekci PLX buněk (placental expanded). U 30 % se podařilo růst nádorů úplně zastavit. Buňky pocházející z placenty jsou v posledních letech zkoumány jako naděje v mnoha oblastech. Právě izraelský Pluristem testuje možnosti jejich využití při obnově nervů poškozených mrtvicí anebo léčbě kostní dřeně zasažené jaderným zářením. Buňky z placenty používané při izraelských výzkumech jsou získávány od žen rodících plánovaně císařským řezem (pokud k tomu dají písemný souhlas). Placentové buňky už pomohly některým obětem jaderné katastrofy ve Fukušimě.

celý článek
Zobrazit starší zprávy