Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Z první olympijské medaile pro Jordánsko se radovali i v izraelském městě Abú Ghoš

24. 8. 2016, -mk, jg- |  Sport

ABÚ GHOŠ/AMMÁN – První olympijskou medaili v historii získal Jordánsku taekwondista s kořeny ve vesnici Abú Ghoš nedaleko Jeruzaléma. Ve vesnici, obývané dnes izraelskými Araby a proslulé mimo jiné vynikajícím hummusem, či svým neutrálním postojem ve válce o izraelskou nezávislost, se měl podle části zdrojů v roce 1996 sám narodit a jeho rodiče se krátce poté měli přestěhovat do Jordánska, podle jiných se zde narodili jeho prarodiče, kteří odsud přesídlili do Jordánska před několika desetiletími. Dvacetiletý Ahmad Abúghauš, outsider soutěže mužů v disciplíně taekwondo v kategorii do 68 kilogramů, získal zlatou medaili ve finálovém souboji s Rusem Alexejem Denisenkem, nositelem bronzu z minulých OH v Londýně a favoritem utkání, jehož v duelu překvapivě porazil 10:6. „Pro Abú Ghoš je to velká čest,“ řekl zpravodajskému serveru Ynet jeden z místních obyvatel, který potvrdil, že ve vesnici žijí Ahmadovi příbuzní a jordánští členové rodiny je jezdí pravidelně navštěvovat.

Pro Jordánsko se jedná o zcela výjimečnou událost. Sedmimilionový stát, jehož většinové obyvatelstvo tvoří vedle původních beduínů i palestinští uprchlíci a běženci z dalších arabských zemí, hlavně Sýrie a Iráku, se olympijských her účastní od roku 1980. Do olympijského klání vysílá jen malý počet sportovců – jejich národní tým ještě nikdy nepřesáhl desítku. Letos reprezentovalo Jordánské hášimovské království osm sportovců, a díky Ahmadu Abúghaušovi, který nese jméno vesnice Abú Ghoš ve svém příjmení, získalo i svou první medaili – a rovnou zlatou.

Vesnice Abú Ghoš, která se nachází jen kousek od Jeruzaléma, proslula během války o izraelskou nezávislost svým neutrálním postojem. Naopak, někteří z jejích obyvatel během konfilktu napomáhali jišuvu – židovským obyvatelům mandátní Palestiny. Navzdory spolupráci dostali obyvatelé Abu Ghoše po válce 1948 příkazy k vystěhování spolu s obyvateli okolních palestinských vesnic, z nichž byly prováděny útoky, při nichž byly zabity stovky Židů. Po protestech izraelské veřejnosti nad zjevnou nespravedlností bylo všem rezidentům roku 1950 umožněno se do vesnice zpět vrátit. Dnes je Abú Ghoš jednou z mála izraelsko-arabských vesnic, kde žije i malá židovská minorita.