Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Frum v kšiltovce: Vítězkou půlmaratónu je ortodoxní žena z Izraele, matka pěti dětí

10. 2. 2020, rjw |  Sport

MIAMI – Ano, vidíte správně. I tak může vypadat ortodoxní židovská žena. Třicetiletá Beatie Deutschová zaběhla v neděli Miami Half Marathon s výsledkem 1:16:4 a získala zlato. Usiluje o kvalifikaci do izraelské reprezentace na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu. Beatie (Bracha) Deutschová, která se do Izraele přestěhovala v roce 2008, je v izraelském ortodoxním prostředí výjimečným zjevem. Pravidelně trénuje ve sportovních kalhotách pod kolena a tričku pod lokty, jak nařizují ortodoxní pravidla cnijut (cudnosti). Také vlasy má zahalené – obvykle přiléhavým šátkem nebo kšiltovkou. Před rokem upoutala pozornost izraelské veřejnosti, když vytvořila nový místní rekord v Tiberiadském maratonu. V květnu loňského roku překvapila úspěchem v půlmaratonu v litevské Rize. Zřejmě se stala první ortodoxně zbožnou Židovkou ženou v dějinách, která zvítězila mezinárodní atletické soutěži.

Beatie Deutschová a její manžel Michael patří k tvářím moderní ortodoxie. Michael je učitelem na ješivě a zároveň IT specialistou. Sport mají rádi oba – Michael je vášnivý cyklista a Beatie inspirovala k běhání jeho účast v charitativním závodu na 190km. Také ona dává výhry ze závodů na dobročinné účely.
Samozřejmě, soutěžit mimo Izrael není pro usměvavou ženu z Jeruzaléma snadné. Kromě nutnosti zajistit si košer jídlo (organizátoři miamského závodu letos soutěžícím zajišťovali košer stravu vůbec poprvé), je tu překážka často nepřekročitelná. Právě o víkendu si mohla kvalifikační tabulku hodně vylepšit dobrým výsledkem z maratónského běhu, ale tomu mohla jen přihlížet. Běžel se v sobotu.

O šabatu soutěžit nemůže

Profesionální sportovkyní se stala relativně nedávno: „v terénu“ je něco přes rok. Její trenér Amit Neeman je přesvědčen, že Beatie toho má ještě hodně před sebou. „Má šanci na velké pokroky … a na krátké vzdálenosti by se měla stále zlepšovat,“ řekl v lednu pro server Ynet.

Ve třiceti nadějí izraelské atletiky

Příběh Beatie Deutschové není jen sledovanou zajímavostí, ale zpochybněním řady stereotypů, a to hned na několika stranách. Názorně ukazuje, že zbožná Židovka nemusí být postavou v plandavých šatech, vlekoucí za sebou několik dětí. Sportovat lze košer, a to i na profesionální úrovni. Sekulárnímu světu zaměřenému na výkon a úspěch zas elegantně nabourává vžitou představu, že žena (a možná úplně každý) musí volit mezi rodinou a kariérou, nebo dokonce že vícenásobné mateřství je s profi sportem neslučitelné. Telavivský maraton běžela v sedmém měsíci těhotenství.