Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Strach o Messiho: Po výhrůžkách hráčům i jejich rodinám Argentina zrušila přátelské fotbalové utkání s Izraelem

6. 6. 2018, -jg- |  Sport

BUENOS AIRES – Kvůli výhrůžkám fotbalovému mužstvu, s hvězdným útočníkem Lionelem Messim v čele, argentinská reprezentace zrušila přípravný fotbalový zápas s Izraelem. „Neradi oznamujeme, že zápas byl zrušen kvůli provokacím a výhrůžkám na adresu Lionela Messiho, které logicky vyvolaly obavy u spoluhráčů,“ oznámila v úterý 5. června. Podle argentinského ministra zahraničí Faurieho byli hráči reprezentující jeho zemi na vážkách, zda v Izraeli hrát, a to kvůli nepokojím na izraelských hranicích, ale i palestinské nátlakové kampani. Poukázal na demonstrace před tréninkovým zařízením mužstva v Barceloně, na nichž protestující vyvěšovali červenou barvou potřísněné dresy argentinských fotbalistů. Protestující později prohlašovali, že takto upravené dresy měly být narážkou na údajné izraelské zločiny, a nikoliv výhrůžkou fotbalistům. Zápas se měl uskutečnit v sobotu 9. června na jeruzalémském Teddy stadionu. Už v neděli však apeloval šéf palestinského fotbalu Džibríl Radžúb na Messiho, aby s Izraelci v Jeruzalémě nehrál a vyzval jeho fanoušky, aby spálili své dresy s Messiho jménem, pokud to udělá.

Radžúb na konferenci v Ramalláhu novinářům řekl, že osobně napsal argentinské vládě, aby zápasu zabránila. „Je to politika. Izraelská vláda tomu dává politický význam, protože trvá na tom, aby se zápas odehrál v Jeruzalémě,“ řekl arabsky. „Messi je symbolem míru a lásky. Požádali jsme ho, aby se nepodílel na praní zločinů okupace. Má desítky milionů fanoušků v arabském a muslimském světě.. vyzýváme všechny, aby spálili svoje dresy s jeho jménem a vyobrazením,“ dodal. Podle některých zdrojů se měl zápas původně odehrát Haifě, ale pak byl záměrně přesunut do části Jeruzaléma, kterou si Palestinci nárokují jako hlavní město. Stadion Teddyho Kolleka se však nachází nedaleko centra Malcha, v Jeruzalémě západním.

Místopředseda Argentinské fotbalové asociace Hugo Moyano médiím sdělil, že odvolání západu bylo správné. „Byla učiněna správná věc, nestojí to za to. Věci, které se dějí v těchto místech, kde zabíjejí tak mnoho lidí, to jako lidské bytosti nemůžete podpořit. Rodiny hráčů kvůli výhrůžkám trpěly,“ řekl Moyano.

V Jeruzalémě se měl odehrát poslední zahřívací zápas argentinského týmu před jeho účastí na mistrovství světa v Rusku, kde budou Argentinci hrát 16. června. Lístky na něj se vyprodali za 20 minut. Zrušení zápasu je označováno jako jeden z největších úspěchů protiizralského hnutí BDS (Bojkot, zrušení investic a sankce) v posledních letech. Propalestinské skupiny zrušení uvítali s tím, že „Izrael chtěl sportem zakrýt své zločiny proti Palestincům“.

Rozmrzelost nad zrušeným utkáním se neprojevila jen u fotbalových fanoušků v Izraeli. „Země, která vedla katastrofálně vyšetřování teroristů z Íránu a Hizballáhu, kteří zavraždili stovky argentinských Židů, nebude hrát fotbal v Izraeli. Ok,“ napsal na Facebook Američan Nachum Seidel. Narážel přitom na vyšetřování bombových útoků v židovském centru AMIA, při nichž bylo v roce 1994 zabito 85 lidí a dalších 300 zraněno. Letos byla postavena před soud spolu s dalšími 11 vládními činiteli argentinská prezidentka Cristina Kirchnerová, protože se podle obžaloby snažila vyšetřování íránské stopy zamezit výměnou za výhodné obchody s Íránem. Na to už dříve poukázal státní vyšetřovatel Alberto Nisman, který byl však roku 2015, krátce po oznámení svého nálezu, ve svém bytě v Buenos Aires zavražděn.