Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Sedmiletá školačka je evropskou šampionkou v šachu. Světové soutěže se zúčastnit nemůže, protože je Izraelka

25. 7. 2018, -jg- |  Sport

TUNIS/JERUZALÉM – Liel Levitanová je sedmiletá školačka z Haify a už je evropskou šampionkou v šachu. Na světový šampionát mládeže, který se bude konat příští rok v Tunisku, se ovšem podívat nemůže. Je totiž izraelská Židovka a tak nemá na účast na soutěži v Tunisku nárok. Není to však zdaleka poprvé, co se Izraelci nemohli účastnit mezinárodních soutěží nebo na nich byli omezování kvůli své národnosti. Děje se to především, pokud se soutěž odehrává v nějaké jiné blízkovýchodní zemi nebo se izraelský tým či jednotlivec má utkat s jiným blízkovýchodním protivníkem. Co se týká šachistů, Izraelci byli minulý rok vyloučeni z účasti na světovém šampionátu v bleskovém a rapid šachu v Saudské Arábii. „Všem bylo tak jasné, že se vynikající izraelští hráči nebudou moci účastnit,“ sdělil izraelský šachista Lior Aisenberg. Proto teď pořádá Alternativní světový šampionát v šachu doma v Izraeli, jehož se zúčastní i sedmiletá Liel. Pozvánky na něj byly rozeslány hráčům po celém světě, včetně arabského.

„Přišel čas učinit konec diskriminaci Izraelců v šachu, ale i v dalších sportovních odvětvích,“ řekl Aisenberg. Právě kvůli takovým excesům zrušila Mezinárodní federace džuda pořádání mezinárodních turnajů ve Spojených arabských emirátech a právě v Tunisku.

Stalo se tak poté, co minulý rok při Grand slamu v Abú Zabí organizátoři odmítli uznat národnost Izraelců, kteří nesměli ukazovat svou vlajku, národní symboly a vítězi nesměla být zahrána izraelská hymna. Izraelští atleti tak soutěžili pod vlajkou mezinárodní džudistické federace. Tato pravidla byla uplatněna pouze na izraelské sportovce.

Navíc dva soupeři izraelských džudistů, z Maroka a Spojených arabských emirátů, si odmítli na konci zápasu se svými protivníky potřást rukou. Jeden z vrchních představitelů džudistické organizace UAE se později za takové chování omluvil.

VIDEO: Sedmiletá šampionka Evropy v šachu nesmí soutěžit v Tunisku / i24news (anglicky)