Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Saudská džudistka na olympiádě v Riu se vyhnula zápasu s izraelskou soupeřkou

9. 8. 2016, -mk- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Ještě ani nevychladla aféra s libanonským olympijským týmem, který odmítl vpustit do společného autobusu izraelské sportovce, a už se objevilo další podezření na bojkot, zaměřený proti izraelským reprezentantům na olympiádě v Riu. Reprezentantka Saudské Arábie v džudu Joud Fahmyová nenastoupila proti soupeřce z Mauritia s odůvodněním, že jí to nedoporučil lékař kvůli prodělanému zranění. Hebrejská média však tvrdí, že Fahmyová zraněná nebyla a zřejmě se jen chtěla vyhnout tomu, aby v dalším kole musela nastoupit proti izraelské soupeřce. Mezinárodní olympijský výbor mezitím pokáral šéfa libanonské delegace za páteční incident s autobusem a varoval ho, že MOV nedovolí, aby se podobné případy opakovaly.

Joud Fahmyová, džudistka reprezentující Saudskou Arábii, nenastoupila v neděli (7.8.) do zápasu proti Christianne Legentilové z Mauritia s poukazem na doporučení lékaře nechat odpočívat zraněnou ruku a nohu. Takto o věci referoval i izraelský server Ynet. Stanice Aruc 2 však uvedla, že Fahmyová zraněna nebyla a jde pouze o úhybný manévr, aby se nemusela v dalším kole utkat s izraelskou džudistkou Gili Cohenovou. Ta poté prohrála v krátkém utkání právě s mauritijskou závodnicí Legentilovou.

Pokud se skutečně jedná o manévr související s určitou verzí bojkotu izraelských sportovců, je to poněkud překvapivé – právě Saudská Arábie nedávno vyslala do Izraele neoficiální delegaci, která se setkala s vysokými izraelskými představiteli, aby projednala možnosti arabské mírové iniciativy. K té se Izrael nestaví vysloveně odmítavě a vše se zdálo nasvědčovat tomu, že Izrael by mohl v budoucnu navázat se Saudskou Arábií oficiální diplomatické styky.

Mezinárodní olympijský výbor mezitím řešil široce medializovaný případ, kdy libanonský olympijský tým odmítl cestovat v jednom autobuse s Izraelci a znemožnil jim do autobusu nastoupit. Šéf libanonské delegace Salim Al-Hadž Nakula byl předvolán „na kobereček“ k MOV a byl za incident ostře pokárán. Před výborem sice Nakula tvrdil, že celá věc byla jen „nedorozumění“, avšak v rozhovoru pro libanonská média se vyjadřoval jinak. „Požádal jsem řidiče autobusu, aby zavřel dveře, ale průvodce izraelského týmu mu v tom zabránil. Pak jsem se postavil do dveří autobusu, abych zabránil izraelskému týmu vstoupit. Někteří z nich se pak pokusili nastoupit a vyprovokovat rvačku,“ popsal situaci Nakula s tím, že prý měl plné právo nevpustit cizí tým do autobusu, který byl určen jim.