Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Předseda džudistické federace Spojených arabských emirátů se omluvil za zápasníka, který nepodal ruku Izraelci

3. 11. 2017, -mk- |  Sport

ABÚ ZABÍ – Na turnaji v džudu konaném ve Spojených arabských emirátech, jehož se sice izraelští sportovci mohli zúčastnit, avšak zakázáno měli užívání jakýchkoli symbolů židovského státu, došlo ještě k dalšímu skandálu. Reprezentant Spojených arabských emirátů Rašad Almašdžari odmítl po prohraném zápase podat ruku svému izraelskému protivníkovi Toharovi Butbulovi. Představitelé džudistické federace Spojených arabských emirátů, její předseda Muhammad Bin Thalúb Al-Darei a další vysoce postavený funkcionář Aref al-Awani, se posléze za tento incident omluvili předsedovi izraelské džudistické federace Mošemu Pontemu. Předseda Mezinárodní džudistické federace Marius Vizer označil omluvu za „gesto odvahy“ a uvedl, že izraelskému týmu se na turnaji dostalo „důstojného zacházení“.

Izraelští sportovci si z turnaje odnesli pět medailí – sám Tohar Butbul získal bronz – avšak při vyhlašování vítězů se nesměla objevit izraelská vlajka ani zaznít izraelská hymna. Místo toho nastoupili na zápas v dresech Mezinárodní džudistické federace a vítězům hrála její hymna.

„Jak vidíte, nemám na sobě vlajku,“ řekl v sobotu novinářům Or Sason, který si z turnaje odnesl bronzovou medaili v kategorii zápasníků nad sto kilogramů váhy. „Avšak mé srdce je vždy a neustále se Státem Izrael. Doufám, že jste na mě hrdí, a vždy vás budu reprezentovat s hrdostí.“ Jiný izraelský zápasník, Tal Flicker, který si z turnaje odnesl zlato, si na stupních vítězů zpíval izraelskou hymnu Ha-Tikva, zatímco kolem hrála hymna Mezinárodní džudistické federace.

Mezinárodní džudistická federace napsala na svůj Twitter: „Předseda Izraelské džudistické federace M. Ponte, předseda Mezinárodní džudistické federace Marius Vizer a předseda Džudistické federace Spojených arabských emirátů se dnes sešli k pozitivně laděné diskusi“.