Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Paralympiáda v Riu: Bojkot izraelského týmu Alžírskem i první medaile

12. 9. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Poté, co v neděli 11. září získala izraelská veslařka Moran Samuelová na paralympiádě v brazilském Riu bronzovou a vůbec první letošní paralympijskou medaili pro Izrael, mezinárodní paralympijský výbor (IPC) se rozhodl vyšetřovat alžírský národní gólbalový tým, který patrně přiletěl na své první utkání záměrně pozdě, aby se nemusel utkat s Izraelci. Alžírsko se z vynechání utkání, které izraelskému týmu automaticky zajistilo výhru 10:0, omluvilo kvůli zmeškání navazujícího letu z Polska do Brazílie, kterým měli letět v pondělí 5. září. „Cestuji po světě celkem dost a vím, že když zmeškáte navazující let, obvykle dostanete možnost letět následujícím spojením během dalších 24 hodin. Myslím, že i kdyby pluli z Polska do Brazílie lodí, museli by to stihnout,“ komentoval incident Craig Spence, mluvčí IPC. Alžírský tým přistál v Brazílii v neděli 11. září, o téměř týden později, a hned si zažádal o účast v následujícíh zápasech proti Japonsku a domácímu brazilskému týmu. Izraelští gólbalisté zatím namísto zápasu před stovkami diváků, kteří se přišli na utkání podívat, trénovali.

Incident zaznamenaly i ostatní národní týmy. Například kouč australského gólballového družstva Peter Corr řekl: „Alžírsko nemůže hrát, jen když to uzná za vhodné. Je to ostudné, že nějaký tým vynechá zápas na paralympijských hrách, a to tím spíše, pokud tu máte dav tří tisíc lidí, kteří si na zápas již koupili lístky. Nemyslím, že tohle se dělá na paralympiádě, protože ta o politice rozhodně není.“

Není to poprvé, co nějaký národní tým na paralympijských hrách bojkotoval Izrael. V roce 2008 v Pekingu odmítl nastoupit proti Izraelcům Írán, což mu vyneslo pozastavení všech jeho aktivit na paralympiádě na 6 let.

Zato z první letošní paralympijské medaile pro Izrael se může těšit Moran Samuelová, veslařka, která se původně profesionálně věnovala basketbalu. Před sedmi lety však ochrnula a po léčbě a rehabilitaci začala hrát basketbal na vozíčku, před pěti lety pak začala s veslováním. Na svém kontě má již například vítězství světového šampionátu ve Francii, který se konal loni.