Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Další medaile pro Izrael v Riu: Po prohraném zápase odmítl egyptský džudista podat ruku izraelskému protějšku

12. 8. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Po incidentu s libanonským týmem, který odmítl sdílet autobus s izraelskou delegací a saudské sportovkyni, která vynechala zápas, aby se nemusela utkat s izraelskou protivnicí, egyptský džudista v kategorii muži nad 100 kg Islam El Shehaby po pátečním (12.8.) prohraném zápase s Izraelcem Orim Sassonem odmítl po utkání podat svému protějšku nabídnutou ruku. Odmítl rovněž i povinnou úklonu na konci zápasu. Pro džudo je typické, že se po utkání oba zápasníci navzájem ukloní a potřesou si rukou – na důkaz respektu. El Shehaby zůstal během úklony stát vzpřímeně, a když mu Sasson podával ruku, demonstrativně se k němu otočil zády. Při odchodu ze sportovní arény jej rozhodčí vyzval, aby se vrátil do jejího středu a úklonu zopakoval, avšak poté byl hlasitě vypískán z arény rozzlobenými El Shehabyho fanoušky. Egyptská média označila El Shehabyho chování za kompromis. Prý mohl zápas s Izraelcem také zcela odmítnout. Později týž den porazil Or Sasson Kubánce Alexe Garciu Mendozu a zajistil tak Izraeli druhou bronzovou olympijskou medaili.

Egyptský zápasník v džudu Islama El Shehaby v minulosti čelil silnému tlaku od islamistických skupin i fanoušků na sociálních sítích, aby zápas s izraelským protivníkem vynechal. Egyptský olympijský výbor však před pátečním zápasem s Izraelcem trval na tom, že El Shehaby bude soutěžit. Egypt a Izrael mají mírovou smlouvu od roku 1979, avšak židovský stát je mezi Egypťany značně nepopulární.

Podle mluvčího Mezinárodní federace džuda není podání a potřesení si rukou po zápase povinné. „Je však povinností se soupeři uklonit, proto byl Egypťan vyzván zpět, aby se uklonil, což také udělal,“ řekl Nicolas Messner. Dodal ještě, že je vlastně pokrok, že se takový zápas vůbec odehrál. „Je velkým zlepšením, že se arabské státy přijímají Izraelce jako své soupeře,“ řekl doslova Messner a dodal: „Po skončení her bude jeho postoj stejně revidován, aby se zjistilo, zda mají být přijata nějaká další opatření.“

Video ze zápasu mezi egyptským a izraelským džudistou: (anglický komentář)