Dnes je 25. 5. 2019
Zpravodajství
O projektu

Na Pražském maratonu padl traťový rekord. Zvítězila izraelská běžkyně Lonah Salpeterová

6. 5. 2019, -jg, rjw- |  Sport

PRAHA – Jubilejní 25. Pražský mezinárodní maraton, který se konal v neděli 5. května, vyhrála s traťovým rekordem 2 hodiny 19 minut a 44 vteřin izraelská běžkyně Lonah Salpeterová (30). „Dělal mi trochu problémy vítr, který foukal ze strany. Měla jsem chvílemi potíže udržet balanc, ale jinak bylo počasí ideální. Jsem šťastná, že se mi podařilo zaběhnout pod 2:20, je to splněný sen,“ řekla České televizi izraelská atletka. Za muže vyhrál v dresu Bahrajnu Maročan Mahdžúb Dazza, který trať uběhl v čase 2:05:58. Českým šampionem byl s časem 2:16:30 liberecký závodník Vít Pavlišta (34), který utekl obhájci titulu Jiřímu Homoláčovi. Mezi ženami v domácím šampionátu vyhrála Petra Pastorová (42), už po třetí za sebou. Trať o délce 42,196 km, která vede centrem českého hlavního města, uběhla v čase 2:42:22.

Sympatická izraelská závodnice se narodila před 30 lety v Keni jako Lonah Chemtaiová, příslušnice kmene Pokotů (Kalendžinové). Do Izraele se dostala když jí bylo dvacet – pracovala jako chůva dětí keňského velvyslance do Izraele. Žila v jeho sídle v Herzlii a pro radost chodívala běhat do místního parku. Později se stala členkou klubu „Atleti Oren ha-Šaron“ a začala trénovat s izraelsko-etiopským běžcem Zoharem Zmiro a závodit na středně dlouhých tratích.

Během jednoho z cvičných běhů se seznámila s běžeckým trenérem Danem Salpeterem, který se později stal jejím manželem. Vzhledem k rozdílnému náboženství uzavřeli manželství roku 2014 občanským obřadem Nairobi, téhož roku v prosinci se jim narodil syn Roy a dva roky na to získala izraelské občanství, což jí umožnilo Izrael reprezentovat v maratonském běhu na letních Olympijských hrách 2016, které se odehrávaly v brazilském Riu.

Běhu se Salpeterová věnovala už coby mladá dívka ještě v Keni. Podle svých slov však tehdy běhala jen kratší vzdálenosti. V současnosti jejím trenérem zůstává její manžel Dan Salpeter. Rodina žije v mošavu Januv ve středním Izraeli.

Vítězstvím na Pražském maratonu si Chemtai Salpeterová zajistila účast na letní olympiádě 2020 v Tokiu.