Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Na olympiádě v Riu uctěna památka izraelských sportovců zavražděných v Mnichově

8. 8. 2016, -mk- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Mezinárodní olympijský výbor se rozhodl po více než čtyřiceti letech vyslyšet hlasy pozůstalých a uctít památku jedenácti izraelských sportovců, kteří byli v roce 1972 na olympiádě v Riu uneseni a zavražděni palestinskými teroristy. „Umožňuje nám to tuhle kapitolu uzavřít,“ řekla jedna z pozůstalých Ankie Spitzerová, manželka trenéra šermu Andreje Spitzera. Ve středu (3.8.) byl za přítomnosti její, další pozůstalé vdovy z mnichovského masakru Ilany Romanové, izraelského olympijského týmu a předsedy Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha odhalen památník nazvaný Místo truchlení. Má podobu dvou kamenů z řecké Olympie ve skleněné vitríně a připomíná kromě jedenácti zavražděných izraelských sportovců a jejich trenérů také německého policistu, který zemřel při pokusu je ochránit, a tři další účastníky olympijských her, kteří při nich zahynuli v minulosti: sáňkaře Nodara Kumaritašviliho, který nešťastně zahynul při nehodě krátce před začátkem zimních olympijských her ve Vancouveru v roce 2010, a dvě oběti bombového útoku při hrách v roce 1996 v Atlantě.

Olympijští sportovci a trenéři izraelského týmu zahynuli 5. září 1972 v Mnichově během únosu, provedeného palestinskou teroristickou skupinou Černé září. Od té doby se pozůstalí snaží přesvědčit Mezinárodní olympijský výbor, aby zemřelí byli při následujících olympiádách uctěni alespoň minutou ticha.

Mezinárodní olympijský výbor až doposud všechny podobné prosby ignoroval. Až nyní s novým předsedou výboru, bývalým německým šermířem a vítězem olympijských her Thomasem Bachem, který je v čele organizace od roku 2013, se situace změnila. Památník, který byl slavnostně odhalen v Riu, by měl být od nynějška přítomen na všech olympijských hrách jako připomínka všech obětí.