Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Libanonský tým zabránil izraelskému odjet na zahájení olympijských her ve společném autobuse

7. 8. 2016, -jg- |  Sport

RIO DE JANEIRO – Na cestě na slavnostní zahájení letošních olympijských her na stadionu Maracana v brazilském Rio de Janeiru, které se odehrálo v pátek 6. srpna, odmítli sportovci libanonského týmu nastoupit do stejného autobusu spolu s Izraelci. Když se podle izraelského jachtaře Udiho Gala Libanonci dozvěděli, že mají společný autobus s izraelskými sportovci, nařídil vůdce jejich výpravy po nastoupení svého týmu do autobusu řidiči, aby zavřel dveře a odjel tak, aby bylo znemožněno izraelským sportovcům užít tentýž autobus. „Organizátoři se snažili celou věc bagatelizovat s tím, že nás chtěli rozdělit do ostatních autobusů, což nebylo organizátorsky ani z hlediska bezpečnosti moudré. My jsme však trvali na tom, že pokud s námi nechtějí jet v předepsaném voze Libanonci, tak ať jsou to oni, kdo vystoupí. Když řidič otevřel znovu dveře, šéf libanonské delegace je zablokoval svým tělem, abychom nenastoupili,“ sdělil Gal. Potom byli izraelští sportovci dopraveni na místo speciálním vozem sami. V Libanonu, kde šéf národního týmu podal svou verzi příběhu, bylo počínání libanonského národního týmu v médiích a na sociálních sítích přivítáno jako hrdinský čin a vítězství.

Šéf libanonského národního týmu Salim al-Hadž Nakoula podal libanonskému tisku svou verzi příběhu, která se liší od té izraelské tím, že podle něj měla každá delegace mít svůj autobus a on jen zabránil tomu, aby Izraelci nastoupili do autobusu, který byl určený jen Libanoncům. „Měli svůj autobus jako všichni ostatní. Proč se tedy snažili dostat se do libanonského autobusu?“ sdělil Nakoula tisku.

Šéf izraelského národního týmu na olympijských hrách v Riu Gili Lustig se proti Nakoulovým vyjádřením ohradil: „Byl to organizátorský výbor, kdo určil cestovní pořádek i autobus, kterým jsme se měli přepravit. Když však organizátorský výbor viděl hrubé chování šéfa libanonského týmu, byl nám poskytnut alternativní autobus. Chování libanonské delegace je v přímém rozporu s mylšenkou olympijských her, ale co se nás týče, celá věc je za námi a budeme se soustředit na soutěže.“ Dále Lustig zmínil, že se organizátoři za incident omluvili. „Ukázali nám na autobus s deseti libanonskými sportovci uvnitř. Snažili se s Libanonci, kteří nás odmítli přijmout, promluvit. Bylo to nešťastně zorganizované, měli dopředu oznámit, že autobusy jsou sdílené. Chtěli, abychom nedělali scény před zahajovací ceremonií,“ dodal Lustig.

Libanonský ministr sportu a mládeže Abdel Motaleb Hannawi sdělil libanonskému tisku, že to nebylo poprvé, co se izraelská delegace snažila na letošních olympijských hrách vyprovokovat libanonský tým a pochválil Nakoulu za jeho chování, které označil „věrné principu a patriotické“. Nakoula se den po incidentu stal v Libanonu národním hrdinou. Zpravodajské sítě Al-Manar a Al-Mayadeen, obě spřízněné s hnutím Hizballáh, učinily s Nakoulou oslavný rozhovor. Na profilu na sociální síti vydavatele Al-Manar se objevilo vyjádření: „Izraelci byli posláni pryč z autobusu, protože normalizace (s Izraelem) je nemožná v jakékoliv formě, a protože libanonská identita je (identitou) odporu. Buďme hrdí Libanonci!“

Od organizátorů her ještě nebylo k incidentu vydáno žádné oficiální stanovisko. Izraelská delegace na letošní hry v Riu čítá 47 atletů, kteří budou zemi reprezentovat v 17 sportovních disciplínách.