Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Izraelská hymna Hatikva zazněla v Abú Zabí: Izrael slaví úspěchy v džúdžucu

19. 11. 2019, -rjw- |  Sport

ABÚ ZABÍ – První den Světového šampionátu v džúdžucu konaného ve Spojených arabských emirátech zazněla izraelská hymna Hatikva. Na nejvyšším stupni vítězů v juniorské kategorii totiž stanul sedmnáctiletý Izraelec Alon Leviev. Po vítězném utkání nad účastníky z Pákistánu, Kazachstánu a Tádžikistánu nakonec přemohl i domácího šampióna, který skončil druhý. „Cítil jsem se v tom skvěle, vyhrál jsem všecky zápasy a neskórovali mě ani žádnými body,“ radoval se Leviev na facebookovém profilu. Poděkoval také rodině, trenérům a sponzorům. Původně japonské bojové umění se ze své vlasti rozšířilo do celého světa, o čemž svědčí i 15 000 zápasníků ze 69 různých zemí, kteří od soboty měří síly v aréně Mubadala.

Alon Leviev patří do školy Soul Fighters Israel v Netanii. Ta se, jak napovídá název, věnuje kromě klasického džúdžucu věnuje i příbuznému bojovému sportu – brazilskému jiu jitsu.

Také pondělek přinesl modrobílým vítězství: Idan Sapir ze stejné školy se umístil třetí. „Letos jsem trochu zklamaný, protože jsem doufal, že získám zlato,“ komentoval to. „… chci znovu poděkovat Bohu za tuhle úžasnou příležitost reprezentovat svou zemi v Abú Zabí.“

Hraní izraelské hymny, i sama účast izraelských sportovců byly po léta předmětem sporu. Když už byla účast povolena, nebylo s izraelskými sportovci zacházeno stejně jako se všemi ostatními. Džudista Tal Flicker se tak v roce 2017 mohl účastnit jen pod vlajkou Džudistické federace (JF); když získal zlato, zazpíval si při předávání medaile Hatikvu sám. Když za to JF zbavila SAE a Tunisko práva hostit příští dva šampionáty, vytvořila tím precedens i dalším sportovním asociacím. A časy se začaly měnit.

Poprvé tak v Abú Zabí zahráli Hatikvu loni v říjnu džudistovi Sagi Mukimu, který získal zlato na Grand Slamu. Letos už arabští hostitelé při tónech Hatikvy povstali – stejně jako při hymnách všech ostatních vítězů.