Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

FIFA na rok suspendovala šéfa palestinského fotbalu za podněcování k násilí proti Messimu

27. 8. 2018, -jg- |  Sport

CURYCH – Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA na rok suspendovala šéfa palestinské fotbalové asociace Džibríla Radžúba za to, že před časem kvůli přátelskému zápasu mezi Izraelem a Argentinou stál za výhrůžkami proti hvězdě argentinského mužstva Lionelu Messimu. Rozhodnutí učinila v pátek 24. srpna etická komise FIFA ve Švýcarsku a zároveň uložila Radžúbovi, který dlouhodobě proti Izraeli v rámci federace vystupoval, k pokutě ve výši 20 300 dolarů. V červnu Radžúb nabádal fotbalové fanoušky, aby spálili fotky a dresy Messiho a hráčů argentinského národního fotbalového týmu v případě, že by se ukázali za přátelském zápase s Izraelci v Jeruzalémě. To zhodnotila komise FIFA, jíž Radžúb v loňském roce opakovaně předkládal žádosti o sankce proti Izraeli, jako podněcování k násilí. Argentinci se nakonec zápasu s Izraelem vzdali, což hnutí za bojkot Izraele (BDS) považuje za jedno ze svých hlavních vítězství.

Etická komise FIFA udělila Radžúbovi minimální trest, jaký může v případě podněcování k násilí uložit. V praxi to znamená, že bude mít od pátku na rok zakázáno účastnit se fotbalových zápasů a hovořit s médii na stadionech či blízko nich ve dny konání zápasů.

Podle tiskového prohlášení, které Radžúb na svých facebookových stránkách zveřejnil, se etická komise FIFA svým rozhodnutím podvolila nátlaku izraelské fotbalové asociace a některých „krajně pravicových izraelských skupin“ a „skupiny osadníků na okupovaných územích, co se nazývá Palestinian Media Watch“.

Radžúb se v minulosti pokoušel v rámci FIFA o potrestání Izraele za omezování pohybu palestinských hráčů a za to, že své fotbalové týmy formují i izraelské osady na Západním břehu. Izrael odmítl tato nařčení jako snahu o zpolitizování sportu a příležitostné omezení pohybu palestinských hráčů, převážně těch z Hamásem ovládané Gazy, zdůvodnil bezpečnostními obavami.